-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Óvodapedagógus
-
Asszisztens
-
karbantartó
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Ha édesvízi akváriumi halakat tartasz, tudhatod, hogy időről időre megbetegszenek. Több oka is van annak, hogy a halak megbetegszenek. A víz minőségének változása hajlamosabbá teheti őket a megbetegedésre. Az új halak vagy új víz hozzáadásával betegség kerülhet a vízbe. Azok a halak, amelyek verekedtek és nyílt sebük van, szintén érzékenyek a betegségekre.
A betegségek a halakat sem kerülik el |
Darakór
Az egyik gyakori édesvízi hal betegség a darakór. Ettől a betegségtől a hal úgy néz ki, mintha teste be lenne szórva darával, innen az elnevezés. Az ichthyophthirius multifiliis egy igen fertőző parazita, ezért ha észreveszed az akváriumban, azonnal kezelned kell az egész akváriumot! Még ha csak egy hal beteg is, a többiek akkor is ki vannak téve a betegségnek, az egész akvárium kezelése pedig megöli a parazitákat, mielőtt még több hal esne áldozatul.
Gombák
Egy másik gyakori betegség az édesvízi halaknál a gomba. A gomba fehér nyálkának vagy fehér penészszerű daganatnak tűnhet a hal testén. A halak a darakórhoz hasonlóan a gomba következtében is hozzádörgölőzhetnek az akvárium díszletéhez, hogy csökkentsék a viszketést. Ha nem kezelik, a gomba végül feleszi a hal bőrét és halálhoz is vezethet. A gomba is fertőző, és az akváriumon kívül lehet kezelni.
Egy egészséges hal is könnyen megfertőződik |
Testhez lapuló úszók
A testhez lapuló úszók azt jelezhetik, hogy a halad kezd megbetegedni. Ha észreveszed, hogy a halaid úszói a testhez lapulnak, alaposan tisztítsd ki az akváriumodat! Mosd meg a köveket, és cseréld ki a víz negyedét! Fordulj szakértőhöz, hogy milyen fertőtlenítési módot, szert javasol!
Előfordulhat, hogy a haladnak sebhely van a testén. Ez azért lehet, mert verekedett egy másik hallal, vagy mert felsértette valami éles az akváriumban. Azonnal cselekedj, ha látsz egy sebhelyet, mert érzékennyé teszi a fertőzésre! Ugyanazt a gyógymódot alkalmazd, mint a testhez lapuló úszók esetében! Ez segít felgyorsítani a gyógyulás folyamatot, még mielőtt elkaphatna valamilyen fertőzést.
Kövessük figyelemmel a halak életét! |
A hal a víz felszínén tartózkodik
Ha észreveszed, hogy a halad folyton a víz felszínére úszik, az nem azt jelenti, hogy éhes, hanem azt, hogy a halnak nincs elég oxigénje a vízben. Nézd meg a szűrődet, hogy megfelelően működik-e és, ha szükség van rá, akkor javítsd meg, aztán nézd meg a víz hőmérsékletét! A víz felszínét is nézd meg, hogy nincs-e rajta olaj vagy más, ami sértheti a víz minőségét. Ha ezek a dolgok a felelősek a gondért, akkor tegyél az akváriumba akvárium-sót és vízkondícionálót!
Ne várj!
Ha azonnal reagálsz a lehetséges problémák észrevételekor, az segíthet a halaidnak elkerülni, hogy nagyobb problémáik vagy nehezebben kezelhető betegségeik legyenek. Ne feledd, hogy ők mindenben rád vannak utalva! Bizonyosodj meg róla, hogy a környezetük biztonságos és egészséges!