-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
takarító
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Értékesítő
-
karbantartó
-
Asszisztens
-
Kőműves
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Junior Marketing Asszisztens | Budaörs
2024. 11. 21
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Agyatlan szépség
A misztikus medúza a tengerek egyik legmeghökkentőbb teremtménye. A zselé állagú lénynek nincsenek csontjai, se szeme, se gyomra, sőt, még agya sincsen. Egy jól megvilágított akváriumban pulzáló, semmihez sem hasonlítható kocsonyás izé lebilincselő látványt nyújt. Sokan borzonganak e szürreális lények láttán, pedig ha szépségversenyt tartanánk a víziállatok között, a cím fő esélyesei a csalánzók lennének.
Szürreális zselé |
A medúzatartás nem kezdőknek való
Amilyen szép és különleges, tartása annyira problémás. A medúza nem kezdő akvaristák vizébe való. Ahhoz, hogy egy medúza túlélje a fogságot, egyáltalán, életben maradjon, nagyon érteni kell a gondozásához. Ha már a víznél tartunk: egy medúzát csak speciális körülmények között, megfelelően kezelt vízben lehet tartani. És nem ám akármilyen akváriumban! A díszhalak számára készülő standard szögletes akváriumok maximum medúzatemetőként válnak be, de kényelmes és otthonos lakhelyként a legkevésbé sem. A medúza számára létfontosságú a víz hullámzó mozgása. A tengeri áramlatok nélkül egy medúza nem képes mozogni, táplálkozni, élni. Vagyis az életben maradáshoz állandó vízáramlatokat kell biztosítanunk számára, melyek nem mozoghatnak éles sarkok felé, mert a medúza fogságba esne, vagy még rosszabb, berántaná a vízforgató berendezés szivattyúja. A gyakorlott medúzások keringetődobozzal felszerelt henger alakú, vagy más, kiszögelléstől mentes akváriumban tartják kedvenceiket. Léteznek ma már komplett rendszerek is, melyekkel nem lőhetünk mellé. Próbálkozhatunk mi is az akvárium megépítésével, de számításba kell vennünk azt is, hogy a medúzák rendkívül sérülékeny állatok. Törékeny testük 95%-át víz teszi ki, leheletvékony fátyolos testhártyájukat egy felszálló légbuborék is könnyedén átszakíthatja, az állat azonnali pusztulását okozva. Ha megvan az ideális akvárium, jöhet a medúza is!
Megszerezni nehéz, megtartani még nehezebb
A különleges hobbiállatok beszerzése legalább annyira nehézkes, mint tartásuk. Többnyire hónapokat kell várni egy rendelésre, de azt se a sarki állatkereskedésben adjuk le egy csalánzóra. Érdeklődjünk minél több áruházban, és bízzuk a választást egy szakképzett specialistára, aki még a medúzatartás csínjába-bínjába is beavat bennünket. Talán az interneten járunk a legnagyobb sikerrel. Csak elismert, jó nevű kereskedőtől vásároljunk!
Aequorea Victoria |
A medúzafajok többsége tengerben, vagyis sós vízben él. De nem azért, hogy kifogják! Léteznek édesvízi medúzák is, de nagyon ritkák, áruk ezért legalább annyira szürreális, mint kinézetük. A befogással nem érdemes próbálkozni, mert az állatok már a hazaszállítás során elpusztulnának. Tehát ha medúzát szeretnénk tartani, válasszuk azokat a fajokat, melyek tapasztalt medúzatartóknál bizonyítottan túlélték a megpróbáltatásokat: füles medúzát, vagy kifordított medúzát.
A dizájnos füles medúza (Aurelia aurita) színe fehéres, 10-40 cm átmérőjű ernyőjén négy patkó alakú, vöröses-lilás színben játszó, fülszerűen hajlott ivarszerv sejlik át. Elnevezése innen ered, pedig a medúzáknak nincs is hallószervük. A zselés testből négy, fodrozott kar nyúlik ki. Az Európa környéki tengerekben elterjedt faj.
Füles medúza (Aurelia aurita) |
A másik kedvelt hobbimedúza, a Cassiopeia xamachana a trópusokon, a Hawaii szigetek vonzáskörzetében él. A kifordított medúzaként is emlegetett 20-30 cm átmérőjű csalánzó nevét a medúzák közt is különlegesnek számító test?felépítéséről kapta, bár ezt a megjelenést szavakkal elég nehéz leírni:
Cassiopeia xamachana |
Tartása jóval macerásabb, mint füles társáé, a legkisebb baklövésünkbe is belepusztul.Talán nem is annyira látványos, hiszen ideje legnagyobb részét a homokba süppedve tölti.
A medúza mikroplanktonokon él
A medúzák etetése azonban még beszerzésüknél is nagyobb kihívást jelent, ugyanis a látványos csalánzók mikroplanktonokkal táplálkoznak. Viszont a bébimedúzák az első pár napon garnélát fogyasztanak, később sórákot és nem is keveset, tehát jobb, ha az akvárium mellé máris felépítünk egy tenyészmedencét. Néhány kisállat kereskedésben fellehető sórák és hasadtlábú rák is, és bár elvegetálnak rajta, de ez nem fedi a medúzák tápanyag szükségletét. Természetes élőhelyükön a zoo- és fitoplanktonok nagy koncentrációban fordulnak elő, mesterséges körülmények közt viszont rendkívül nehéz ezt a sűrűséget biztosítani számukra. A medúzákat tehát egyenként etetni kell!
A medúza törékeny teremtmény |
A medúza akváriumi tartása nem gyerekjáték
Ha sikerült medúzát, akváriumot és eleséget is beszereznünk, jöhet a betelepítés. Óvatosan bánjunk az állatokkal, mert csípésük alig észrevehető, de nagyon veszélyes. A medúzák karjai végén található csalánsejtek a bőrrel érintkezve allergiás reakciót válthatnak ki; a csípés pillanatában alig érezni valamit, ám pár órával később a csalánsejtekből kibocsátott méreg hatására a vérnyomás vészesen megemelkedik, akár agyvérzést vagy szívbénulást, de legalábbis görcsöket és elviselhetetlenné fajuló fájdalmakat okozva.
Gyilkos szépség |
Hűtött, 10-18 C fokos, 6,8-as pH-jú vizet igényelnek, dekorációt viszont a legminimálisabb mennyiségben. Ha mégis díszíteni szeretnénk a medúza akváriumot, csak néhány teljesen sima, gömbölyű követ helyezzünk el a homokon. De ennél több kézzelfogható látványelemre úgysem lesz szükségünk, csak a speciális fényekre. A medúzák élete a megfelelő fényviszonyoktól függ, hiszen a testükben élő szimbiotikus mikroorganizmusok csak nagyon erős fénynél (halogén izzók) képesek a fotoszintézisre.
A medúzatartás költséges passzió, de aki leküzdötte a felmerülő nehézségeket, órákon át gyönyörködhet a neonfénnyel megvilágított, különleges színekben pompázó egzotikus állatokban.
Medúza az akváriumban |