Tahiti pillangóhal (Chaetodon trichrous)
A tahiti pillangóhal nemcsak azért különleges, mert megeszi az üveganemónákat, hanem azért is, mert könnyen tartható korallszirtes akváriumban, és jól kijön más halakkal is. Minden szempontból nagyszerű választás.

A tahiti pillangóhal kitűnő választás a tengeri akvarista számára, az üveganemónák elleni harcban. Szívós, mutatós, tengeri akváriumban való tartásra alkalmas, nagyszerű hal.

Egy trópusi sósvizi akváriumba nagyszerűen illik a tahiti pillnagóhal (Chaetodon trichrous). A sörtefogúfélék családjába tartozó tahiti pillangóhal az egyik legnagyobb pillangóhal fajta, közeli rokona a közismertebb kleinii pillangóhalnak (Chaetodon kleinii).

A tahiti pillangóhal több okból is nagyon kedvelt a tengeri akvaristák között:

  • szívós
  • szívesen megeszi az üvegrózsákat (üveganemónákat)
  • korallszirtes akváriumi tartásra alkalmas - kellő elővigyázatossággal

Sok pillangóhal féle létezik


Népszerű pillangóhalak

 

A legkedveltebb és legkönnyebben beszerezhető tengeri akváriumba való pillangóhalak a sörtefogúfélék (Chaetodon) családjába tartoznak. A szemfoltos pillangóhal (C. auriga), a fent említett Kleinii pillangóhal, és a sávos pillangóhalak (főleg a C. Lunula, de a kisebb méretű C. Fasciatus is), mind a Chaetodon családba tartoznak, és mind megfelelőek azon tengeri akvaristák számára, akik szívós sósvizi halakat keresnek az akváriumukba. Az egyetlen különbség ezek között az ismertebb pillangóhalak és a tahiti pillangóhal között az, hogy az utóbbi talán veszélyt jelenthet a korallszirtes akvárium többi lakójára.

A tahiti pillnagóhal körülbelül 12 cm hosszúra nő meg, és többnyire a Csendes-óceán keleti lagúnáinak a korallszirtjein él (Marquesas-szigetek, Society-szigetek, Tahiti, és Tuamotu-szigetek). Ez a halfajta a természetes környezetében többnyire magányosan, párban, de legfeljebb 6 tagú csoportban lelhető fel.

Nagyon hasznos halacskák


A legjobb választás az üvegrózsák ellen

 

A tahiti pillangóhal a legmegfelelőbb állat az üvegrózsák (anemónafélék) természetes kiirtására a korallszirtes akváriumból. Az üvegrózsát, amely megtapad az élőköveken, gyakran akaratlanul betelepítjük az akváriumba. Ha a körülmények megfelelnek, az üvegrózsák nagyon gyorsan elszaporodnak az akváriumban, más gerinctelen állatkák életterét elfoglalva. A kihívás abban áll, hogy találjunk egy olyan állatot, ami megeszi az anemónákat, de a többi, dekoratív jellegű gerinctelen állatkát békén hagyja.

Kellő elővigyázatossággal a tahiti pillangóhal összeegyeztethető a tengeri akváriumi élettel. Az általános vélemény az, hogy ez a hal 95%-ban példamutató polgára a tengeri akváriumnak.

Bár vannak más állatok is amelyekkel természetes módon ki lehet irtani az üvegrózsát, mégis ez a halfajta ez egyik legjobb. Sokkal szívósabb, mint a többi ismert üvegrózsaevő állat, mint például a közönséges csipeszhal (Chelmon rostratus), és legalább annyira valószínűtlen, hogy belekóstol valamelyik dekorációs korallba. De az a legjobb, hogy az üvegrózsát mindig megeszi!

Nem bántja a többi haltársát


Akvárium a tahiti pillangóhal számára

 

A tahiti pillangóhal számára a kb. 200 literes akvárium az ideális, amelyben elég helye van úszni, és amelyben sok más békés halközösséggel él együtt. Bár készségesen megeszi az üvegrózsákat, a legtöbb egyed hajlandó elfogadni az akváriumi kosztot. A pillangóhalat etethetjük tengeri ételek kis húsdarabkáival, vagy húsevőknek, mindenevőknek készült kereskedelmi haltáppal. Hasznos lehet a haltápot etetés előtt, vitaminos táplálékkiegészítőbe áztatni, ez segít az állatnak megőrizni a színét, és ellenállóbb lesz a betegségekkel és az élősködők általi fertőzésekkel szemben.

Ha az akvarista tahiti pillangóhalat szeretne tartani, elég egyet tenni egy akváriumba, kivéve, ha pároztatni szeretné. Más halakkal való összeférhetőség szempontjából a tahiti pillangóhal, miután akklimatizálódik, általában megállja a helyét a halközösségben, egy korallszirtes vagy halas akváriumban, még akkor is, ha utólag betelepítünk néhány agresszívebb halfajt.

értékelés