-
takarító
-
óvodapedagógus
-
Fogtechnikus
-
Területi értékesítési munkatárs - Győr
-
Irodavezető (munkaerő-kölcsönzés) - Szombathely
-
karbantartó
-
Irodai ügyintéző/adminisztrátor
-
Szerelők
2025. 01. 20
-
SZAKÁCS
2025. 01. 30
-
szerviz technikus
2025. 02. 01
-
Pénzügyi Gyakornoki diákmunka - Br. 2005 Ft / óra
2025. 02. 02
-
Facility manager
2025. 02. 02
-
Futár - Csömör Auchan Autós Étterem Állás adatai | AmRest Holdings SE
2025. 02. 02
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Az egészséges és sportos étrend részeként gyakran találkozunk a granolával, de valójában honnan is származik ez az étel és miért olyan népszerű? Ennek próbálunk utánajárni cikkünkben!
A granola eredete
Azt gondolhatnánk, hogy a granola újkeletű csemege, pedig eredete a 19. század első feléig nyúlik vissza. Feltalálója egy haladó szemléletű tiszteletes, Dr. Sylvester Graham, a vegetarianizmus egyik első tengerentúli úttörője volt. Azzal is megelőzte korát, hogy egész életében küzdött az alkoholfogyasztás és a dohányzás ellen, amelyeket a testre és az elmére is rendkívül károsnak tartott. Nevéhez fűződik a csak magbelsőt és csírát tartalmazó graham liszt, amely nem csak nagyon egészséges, de lassú felszívódása is igen népszerűvé teszi. Emiatt nem csak az első granolának, de manapság sok egészséges péksüteménynek is ez az alapanyaga.
A granola napjainkban
A granola az elmúlt közel két évszázad során nagy változáson ment keresztül. Manapság az alapját a zabpehely adja, amelyet a legkülönfélébb olajos magvakkal - mogyoró, dió,mandula, kesudió - gazdagítanak. Ha valaki az édesebb ízeket kedveli, mézzel vagy aszalt gyümölcsökkel is megbolondíthatja. Mivel a granolát lassú felszívódása miatt főként reggelire fogyasztják, ezért gyakran keverik össze tejjel vagy joghurttal és előszeretettel adnak hozzá különböző gyümölcsöket - például epret, áfonyát vagy banánt. Fogyasztása nem csak a nap indításaként ajánlott: mivel nem csak egészséges, de egy valódi kalóriabomba is, ezért felnőtteknek és gyermekeknek is ideális lehet tízóraira vagy uzsonnára.
Granola készítése házilag
Bár manapság az egészséges táplálkozás előtérbe kerülése miatt már sok különböző típusú és ízésítésű granolás terméket találunk a boltok polcain, ezek közül jó néhány hozzáadott cukrokat és tartósítószert is tartalmaz, ezért nem árt óvatosnak lennünk. Az apróbetűs címkék bújását megelőzhetjük, ha mi magunk készítjük el a granolát, hiszen akkor ellenőrizni tudjuk, hogy kizárólag egészséges hozzávaló kerülhessen felhasználásra.
De hogyan is készül ez a finomság? Első lépésként vegyítsd a zabpelyhet és a különféle magvakat, majd külön edényben melegítsd fel a nedves hozzávalókat - amely lehet méz, mogyoróvaj, juharszirup, banánpüré vagy bármi, ami összefogja majd a magvakat - és keverd addig, amíg egyneműek nem lesznek. Ezután a meleg masszát keverd össze a száraz összetevőkkel, majd az így elkészült tésztát lapítsd ki sütőpapíron és tedd 160-180 fokra előmelegített sütőbe. Süsd 15-20 percig - közben egyszer fordítsd meg, hogy mindkét oldala egyenletesen piruljon -, majd vedd ki és hagyd, hogy kihűljön. Ha ez megtörtént, add hozzá az aszalt gyümölcsöket, keverd össze és tárold zárható edényben, így akár egy hónapig is fogyasztható.