5

A kutyák pontosabban képesek megkülönböztetni a hangokat, mint mi emberek, sőt még olyan hangokat is érzékelnek, melyeket mi már nem. Lássuk hát, milyen fül problémákkal találkozhatunk a kutyák esetében!

A rádió, tv, autók és más gépek által okozott zajterhelés sokkal jobban megviseli őket, mint az embert. A nagyvárosi kutyák ezért sokkal gyakrabban szenvednek halláskárosodásban, mint vidéki társaik. Ezen kívül még számos ok lehet, amiért a gazdáknak és kedvenceiknek orvosi segítségre van szükségük a füllel kapcsolatosan. Vegyük sorra a legjellemzőbbeket!

 

Kórképek és kezelésük

 

Gyakran képződik vérömleny (othaematoma) a fülkagyló vázát alkotó porc és a bőr között (különösen a hosszúfülű fajtáknál) külső fizikai behatásra. A fülkagyló ilyenkor forró, feszes, lekonyul, kipirosodik, később bekékül. A vérömleny további kiterjedését hideg vizes (jeges) nyomókötéssel akadályozhatjuk meg. Homeopátiásan a betegség kezdetekor Arnica CH5-tel, majd később Ruta CH5-tel kezelhetjük.

Kutyáknál gyakori, olykor hosszan tartó, nagyon kellemetlen fülbántalom a fülkagylóra vagy a fülszélre is átterjedő külsőhallójárat-gyulladás (otitis externa). Főképp a hosszúfülű kutyafajták vannak kiszolgáltatva mindenféle gyulladásnak a nyirkos, meleg fülüregben összegyűlő por, idegen testek, rovarok, toklászok, atkák, baktériumok, gombák és a felesleges fülzsír következményeként. A hosszú fülek, az esetlegesen legyengült állapot vagy a rossz fülhigiénia a helyi elhárító mechanizmus túlterheléséhez vezet.

Azt sem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a fül a test tehermentesítő, méregtelenítő, „szellőztető berendezése" is, és szükség esetén kiválasztó funkciót is átvehet. A fülfolyás (otorrhea) néha a máj- vagy veseelégtelenség vagy fennálló hólyagelégtelenség visszaszorításának a következménye.

Minden esetben alaposan meg kell vizsgálni, hogy elsődleges fülbetegségről, vagy belsőszervi problémák következményeiről van-e szó.

 

kutyak-ful-betegsegei
A fül a test tehermentesítő, méregtelenítő, „szellőztető berendezése" is

 

A gyógykezelés attól függ, mit találunk a fülben.

  • Szennyeződés, idegen test: A fülnek nincs kellemetlen szaga, fülzsírtermelés kissé fokozott. Naponta kétszer alkalmazott körömvirág tinktúra (1:1 hígításban).
  • Túlzott fülzsírképződés: Körömvirág tinktúrával is tisztíthatjuk, de sokkal kedvezőbb hatású a célirányos homeopátiás alkati kezelés, mely a testi struktúrákat, azaz működésbeli vagy szervi zavarokat, és a lelki szintet – ahol az egyensúlyzavarok és blokádok testi panaszokat okoznak – egyaránt érinti.
  • Atkák: Előfordulásuk gyakori, visszaszorításuk rozmaring és eukaliptusz illóolajok 1:1 arányú keverékének napi egyszeri fülbe cseppentésével (pár csepp) is eredményes lehet, súlyosabb esetben a homeopátiás alkati kezelés a kedvezőbb, mert az alkati gyengeség más parazitákat is kedvező helyzetbe hoz. Ha a hallójárat fekete-barnás váladékkal borított, a viszketés vakaródzáshoz vezet, ami csak tovább súlyosbítja a panaszokat. Ilyen esetekben nagyon kedvező lehet Psorinum CH30 hetenkénti adagolása.

A bakteriális otitis a világosbarna váladékról és a megnövekedett fájdalomérzékenységről ismerhető fel. A beteg állat közérzetét is szemmel láthatóan leronthatja.

 

Bevált homeopátiás kezelések:

  • Hepar sulphuris CH9: Ha a kórképet heves fájdalmak jellemzik, a beteg nagyon fázik, didereg és a legkisebb érintésre is érzékeny, a váladék romlott sajt szagára emlékeztet. Egyidejűleg másutt is felléphetnek gennyesedések és bőrrendellenességek.
  • Mercurius solubilis CH9: Ha erősen duzzadt a külső hallójárat, nagyon fájdalmas, a beteg állapota melegben és éjszakánként tovább romlik. A váladék véres, gennyes és kellemetlen szagú. Olykor középfülgyulladással jár együtt.
  • Lycopodium CH15 vagy CH30: Leginkább az ennek a gyógyszertípusnak megfelelő kutyákon segít. Főként a jobb oldal érintett, rendkívül zajérzékeny az állat, esetleg mogorva és bizalmatlan. A fülfolyás világos, vaskos és vércsíkokkal tarkított.
  • Sulphur CH15 vagy CH30: Ez a gyógyszer legjobban a félénk, szomorú és izgatott, magának való állathoz illik.  Szívesen tartózkodik hűvös friss levegőn. A ragadós, gennyes fülváladék szagtalan, de a kutya egészében kellemetlen szagot áraszt.
  • Kreosotum CH9: Ha a hallójáratban mélyreható, fekélyes és vérző elváltozások láthatók. A fül undorítóan bűzlik.
  • Graphites CH15 vagy CH30: Viszketési inger és mézszerű, szagtalan váladékozás az árulkodó jel.  Nedvedző vagy száraz külső hallójárati ekcéma jelenik meg, amely a fül mögött is megtalálható. A szer legjobban a lusta, falánk, fázós természetű egyedekhez illik.

 

kutya-betegsegek-ful
Nem mindegy, hogy mivel kezeljük őket!

 

Gombafertőzésre utal a zöldes-nyálkás fülfolyás.

  • Pulsatilla CH15 vagy CH30: A simulékony, jó kedélyű esetleg szeszélyes szukák jó alkati áthangoló szere lehet.
  • Kalium sulphuricum CH9: A gomba eredetű otitis bevált szere. Jellegzetes a kórkép rosszabbodása a meleg évszakokban.

 

A középfülgyulladás (otitis media)


Szembetűnő a fájdalom, ami miatt a kutya a fejét többnyire ferdén tartja, és alig mozgatja. A testhőmérséklete megemelkedhet, az általános állapota biztosan rosszabbodik, az étvágya is lecsökken. Gyengül a hallóképesség, a beteg fül érintésre nagyon érzékeny. Ha a növekvő nyomás miatt megreped a dobhártya, többnyire bűzös genny ürül a hallójáratból.

 

Gyógykezelés


A középfülgyulladásnak különböző fázisai vannak, vizsgálattal állapítható meg pontosan a terápia.

Az első fázisban a dobhártya erősen kipirosodik, az állat hevesen rázza a fejét, de még nem tartja ferdén:

  • Belladonna CH15: Ha az állat nagyon nyugtalan, félénk és kerüli a napfényt. A meleg rontja az állapotát.

  • Chamomilla CH5: Ha nagyon hevesek a fájdalmak és az állat semmivel sem nyugtatható meg. Jól tűri a meleget.

 

ful-betegsegek
A pontos diagnosztizálás kulcsfontosságú

 

A dobhártya növekvő megvastagodásával és sárgulásával a kezelés is változik:

  • Capsicum CH5: Ha a dobhártya üvegszerű, a fül tájéka duzzadt és forró, érintése fájdalmas.

  • Calcium sulphuricum CH9: bevált megoldás a középfül-gennyesedés tisztítására. A páciens nagyon érzékeny a hidegre.

  • Hydrastis CH9: Ha egyidejűleg a garatban és az Eustach-kürtben gennyes hurut keletkezik. Árulkodó jel a rothadó szájszag.

A fentiekben leírt betegségek a hallóképesség fokozatos elvesztéséhez, süketséghez is vezethetnek. Ekkor csökken a tájékozódó képesség, növekszik a balesetveszély. Az állat félénkké, ijedőssé, kissé agresszívvé is válik, mert nem képes többé a megszokott módon reagálni.

Egyes esetekben a kutya szó szerint „megszólíthatatlanná” válik. Fontos, hogy időben felismerjük a bajt, és megfelelő kezelésben részesítsük kedvencünket, elejét véve ezzel a későbbi súlyosabb szövődményeknek.

 

Ha kérdése van, forduljon dr. Kopócsi Andreához Dr. Háziállat rovatunkban! >>

értékelés