-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
A porckorongsérv (discus prolapsus, discopathia): ez a drámai állapot „tacskóbénulás” meghatározással vonult be az irodalomba, de természetesen nem csak tacskóknál fordul elő. A juhászkutyák, a bassetek, a beaglek, a pekingi palotakutyák és a máltai selyempincsik is e betegség gyakori áldozatai közé tartoznak, de más fajtáknál is előfordulhat.
Leggyakoribb oka, hogy a veleszületett kalcium-foszfor anyagcserezavar miatt a csigolyák közti porckorongok idő előtt csontosodni kezdenek, aminek következménye, hogy a gerincoszlop mentén nem tudják többé rugalmas kiegyenlítő hatásukat kifejteni. Egészséges állapotukban ezek a porckorongok biztosítják a gerincoszlop mozgékonyságát és rugalmasságát; ha azonban megkeményednek, rugalmatlanná válnak, elveszítik eredeti nyomás-kiegyenlítő funkciójukat, és ennek hatására az érintett gerincszelvények merevek és mozdulatlanok lesznek.
Bizonyos igénybevételek, úgy mint ugrások, lépcsőzés, „pitizés" a leggyakoribb kiváltó okai annak, hogy az elmeszesedett, rugalmatlan porckorong a gerinccsatornába tolódik, és ott a gerincvelőt, valamint a kilépő gerincvelői idegeket összenyomja. Az összenyomódás gyulladásokkal valamint a gerinccsatornában keletkező kisebb vérömlenyekkel jár együtt. A nyak- és az ágyékcsigolyák mozgatható részei különösen veszélyeztetettek.
A tünetek a sérülés súlyosságától és helyétől függenek, fokozatosan fejlődnek ki vagy hirtelen lépnek fel, pl. egy karosszékből való leugrás után. A bajt fájdalomüvöltés jelzi. A bekövetkező gyulladásos folyamatok miatti tünetek igen különbözően alakulhatnak: az időleges mozgáskorlátozottságtól egészen a hátsó lábak fókaszerű húzásával járó részleges vagy teljes bénulásig terjedhetnek. Ekkor fennáll az a veszély, hogy az állat a mancsait sebesre dörzsöli, ahogy húzza maga után. A farok többnyire petyhüdten lóg. A húgyhólyag és a bélcsatorna normális ürítése is zavart szenvedhet: vagy akaratlanul ürül, vagy nem tud ürülni. Az ilyen kutya gyakran nagyon nyomorúságosan fest. Sokszor az akadémikus orvoslás módszerei sem segítenek.
A természetes gyógymódok azonban még ilyenkor is hozhatnak látványos javulást. Az első tünetek jelentkezésekor néhány órán belül adandó homeopátiás gyógyszerek: Nux vomica CH5, Symphytum CH5 és Rhus toxicodendron CH9. A nyugalom és a meleg helyi alkalmazása (pl. piros fénnyel való besugárzás) lazító és fájdalomcsillapító hatással bírnak.
A további következményes károsodások elkerülése érdekében Calcium fluoratum CH9 adható.
A homeopátiás információ mellett a Bach-gyógyírek közül a gyertyán, a tölgy és a fűzfa huzamosabb időn keresztül adagolva megakadályozza a panasz kiújulását.
Helyileg a gyökércsakrára irányított piros fény meggyorsítja a gyógyulást. A gerincoszlop két oldalának, a medence és a hólyag tájékának érzéssel történő masszírozása serkenti a működésükben zavart idegeket, ez különösen akkor fontos, ha a hólyag és/vagy a végbél működése lebénult, és így az állat bélsár- és vizeletürítésében gátolt. A bénult lábakat is masszírozzuk, hogy az adott testrészekbe újra visszatérjen az élet. A sebzett mancsokat helyezzük kenőcsös kötésbe (pl. körömvirág kenőcs), ezáltal megakadályozzuk a mélyebb sebek kialakulását.
A gyógyulás után is fontos, hogy mindenféle megerőltető mozgást kerüljünk, legjobb, ha a kutyát füves mezőn futtatjuk. Amennyiben a körülmények és az időjárás megengedi, a kutyát naponta úsztassuk. Az ezt követő alapos ledörzsölés frottírtörülközővel jó kiegészítő, erősítő hatású. A könnyű, nem megterhelő étrend kedvencünk testi jólétének alapfeltétele. A visszaesések megelőzése érdekében kerüljük a nagyobb ugrásokat, inkább vigyük át az akadályokon és lépcsőkön!
Kérdése van? Forduljon Dr. Kopócsi Andreához a Dr. Háziállat rovatunkban! >>