8 dolog terhesség alatt, amire érdemes figyelni, ha háziállattal élünk

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

A közösségi oldalak telis-tele vannak szívmelengető videókkal arról, ahogyan a háziállatok védelmezően és barátságosan bújnak a gazdi terhespocakjához, vagy éppen arról, hogy milyen jól kijönnek a kisbabák a családkutyájával, macskájával. Ezeket elnézve a gyermekvállalást tervező gazdik már biztosan elképzelték, hogy náluk hogyan fog zajlani a várandósság időszaka a kedvenc négylábú mellett.

Nekik azonban nem szabad elfelejteniük, hogy mindez nem csak idilli pillanatokból áll: sok odafigyelésre és némi felkészülésre is szükség van, ha egy kisállatos házban vállalunk gyermeket.

Felkészülési időszak

Amint a terhességi teszten feltűnik az a bizonyos két csík, a kezdeti kitörő öröm után a legtöbb nő azonnal lázas tervezésbe kezd. Azon kezdenek agyalni, hogy hol legyen a gyerekszoba, ha erre nincs hely, akkor betudnak-e vállalni egy költözést, latolgatják, hogy vajon a gyerekülés befér-e a mostani autóba. Mindehhez pedig pénzre is szükség van – mégpedig nem is kevésre –, ezért felmerülhet a hitel felvételének lehetősége. Sőt, egyesek már ekkor elkezdik böngészni a környék óvodát és iskoláit, vagy éppen pánikszerűen elkezdik gyerekbiztossá alakítani a lakást.

Ezzel természetesen nincs is semmi baj, hiszen az előretervezés fontos és abszolút pozitív dolog. Azt viszont ne feledjük, hogy amint a terhességi teszt kimutatja a várandósságot, már nem csak magunkért felelünk. Minden idegeskedés, stressz és bosszankodás a magzatot is eléri, éppen ezért érdemes ezeket a minimumon tartani. Gondoljunk erre: még közel kilenc hónap áll a rendelkezésünkre. Azaz, bőven lesz időnk arra, hogy kiokosítsuk magunkat mindenféle terhességgel és gyerekneveléssel kapcsolatos témában, például az állattartás vonatkozásában.

8 dolog, amire figyeljünk várandósan, ha háziállattal élünk

Akár kutyával, akár macskával, teknőssel vagy halakkal osztjuk meg az otthonunkat, van jó néhány körülmény, amire oda kell figyelnünk a terhesség kilenc hónapjában. Ha így teszünk, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a kis kedvenceink csak még szebbé teszik ezt az időszakot!

Tiszta kisállat

Sok gazdi számára alapvető, de muszáj megemlítenünk, hiszen ilyenkor különösen fontos, hogy a kisállatunk – itt kifejezetten a macskákra és a kutyákra gondolunk – rendben legyen tartva. Vigyük el rendszeresen kozmetikushoz, így minimálisra csökkenthetjük az esélyét annak, hogy a bundáján, a fülében vagy a többi samponnal tisztítható területen baktériumokat, kórokozókat hozhasson be a lakásba.

Rendszeres szűrések

Ha a bundájuk rendben van, akkor kisebb az esélye, hogy bolhásak lesznek vagy más parazitákat szednek össze. Ám ilyenkor is el kell őket vinnünk a kötelező oltásokra és az általános ellenőrzésekre is. Ilyenkor mindig érdemes bolha- és kullancsirtó nyakörvet, illetve gyógyszert is beszerezni, hiszen mindig jobb a megelőzés!

Kézmosási rutin

A rendszeres kézmosás a Covid alatti években még fontosabbá vált, mint korábban – és a terhesség során is legalább ennyire lényeges. A kézmosásnak köszönhetően ugyanis rengeteg vírusos kórokozótól és baktériumtól szabadíthatjuk meg a kezeinket, amelyekről egyébként ezek könnyen a szánkba vagy a szemünkbe kerülhetnének.

Az alapos kézmosás különösen fontos, ha macskánk vagy vadászgörényünk van, hiszen az ürülékük tartalmazhatja a toxoplazmózist okozó parazitát, ami a kilenc hónap során bármikor károsíthatja a magzatot. Az esélye, hogy ilyesmit elkapunk, elég alacsony, ráadásul ha már volt ilyen fertőzésünk, akkor immunisak is vagyunk rá, de igaz a régi mondás: „jobb félni, mint megijedni!” De a gyakoribb kézmosás akkor is előnyös, ha valamilyen rágcsálónk van, például hörcsög vagy nyúl, ugyanis ők is számtalan olyan baktériumot és organizmust hordozhatnak, ami veszélyes a családtagokra nézve.

Macskaalom-kérdés

A fent említett toxoplazmózis miatt a terhesség során egyáltalán nem ajánlott macskaalmot tisztítani – a kilenc hónap alatt inkább bízzuk valaki másra ezt a feladatot! De ugyanez igaz a legtöbb házi kedvencre, legyen szó a halak akváriumáról, a tengerimalac ketrecéről vagy éppen a gyík terráriumáról. Amennyire csak lehet, kerüljük az ilyen házimunkákat, de ha mindenképp ilyesmit kell csinálnunk, viseljünk védőfelszerelést – gumikesztyűt és maszkot!

Okos étkeztetés

Az sem mindegy, hogy ebben az időszakban mivel etetjük a kis kedvenceket. Ha eddig nyers húst adtunk például a macskának, azt most inkább mellőzzük, ha nem szeretnénk megkockáztatni egy szalmonella-fertőzést. Ez ugyanis szélsőséges esetben kiszáradáshoz vezethet – a durva hányás és hasmenés miatt –, a baktérium pedig a magzathoz is eljuthat!

Érintkezések

Tudjuk, hogy gazdiként nem egyszerű megállni a kisállatok szeretgetését, de a várandósság során kerüljük a puszilgatást, illetve az archoz érintést! Ez általában minden háziállatra igaz – puszta elővigyázatosságból –, ám a különböző rágcsálók esetében különösen. A nyulak, csincsillák és társaik ugyanis olyan baktériumokat is hordozhatnak, amelyek agyhártyagyulladáshoz vezetnek.

Mechanikus védelem

Ha nagytestű kutyánk van, akkor ügyeljünk arra, hogy ne tudjon minket meg-, esetleg fellökni, vagy éppen ránk feküdni a kanapén. Kerüljük a túlzsúfolt kutyafuttatókat, illetve a többi kutyát, ha azok nem tűnnek teljesen megbízhatónak. Amennyiben tisztában vagyunk azzal, hogy a „kis” kedvencünk néha szófogadatlan, a terhesség előtt érdemes lehet vele elmenni egy tanfolyamra is. A macskák esetében azzal vigyázzunk, hogy ne karmoljanak meg: ha tudjuk, hogy ez a szokása, inkább kerüljük a játékot!

Viselkedésbeli változások

Ez kifejezetten a kutyásokra vonatkozik: feltételezzük, hogy a gazdik ismerik a négylábú kedvencüket, de a várandósság alatt érdemes megfigyelni a viselkedésüket! Ha abban bármilyen változást tapasztalunk, akkor keressünk fel egy szakembert, például egy trénert! Egyes kutyák ugyanis hajlamosak lehetnek féltékenységre vagy éppen félthetik a területüket egy új jövevénytől.

Ha ezekre egytől egyig odafigyelünk, akkor mi magunk is elkészíthetjük azokat a szívmelengető babás-háziállatos videókat, amelyeket annyira szeretünk nézni a neten!