Külföldre vinnéd kedvenced? Ne felejtsd el kikérni a kisállat útlevelét!

5
Külföldre vinnéd kedvenced? Ne felejtsd el kikérni a kisállat útlevelét!
Sokan szeretnék házi kedvencüket magukkal vinni a külföldi nyaralásra. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a kisállat utaztatásra is léteznek egységes Európai Uniós szabályok, a különböző országok pedig speciális feltételeket is előírhatnak.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat a kutyák, macskák és görények külföldi utaztatásáról.


A kutyák, macskák és görények


EU-s tagállamok közötti szállításának alapfeltétele, hogy az állatok rendelkezzenek mikrochippel és érvényes veszettség elleni védőoltással. Emellett a kisállat útlevél is kötelező. A feltételek teljesítéséhez a szolgáltató állatorvostól kérhetnek segítséget a kisállat tulajdonosok. Fontos, hogy a veszettség elleni védőoltás akkor tekinthető érvényesnek, ha az állat az oltást megelőzően már rendelkezett mikrochippel és évente megkapta a kötelező védőoltást. Első oltás esetén a védettség kialakulásához meg kell várni a 21 napos várakozási idő leteltét az utazáshoz. Ahhoz, hogy az Egyesült Királyságba, Írországba, Finnországba és Máltára ki lehessen vinni a kutyákat, macskákat és görényeket, szükség van állatorvos által elvégzett féreghajtásra is. A kezelést a célországba történő belépés előtt legfeljebb 120, de legalább 24 órával kell elvégeztetni, amit az orvos az állat útlevelében is rögzít.


utlevel

 

Ha olyan Európai Unión kívüli országba utaznánk kedvencünkkel, ami nem szerepel a vonatkozó rendelet II. mellékletében, azaz veszettség szempontjából aggályos, akkor a fentiek teljesítésén túl az állatot veszettség vírus elleni ellenanyag tartalom kimutatására irányuló vizsgálatnak is alá kell vetni. Fontos, hogy ez időigényes művelet, a vizsgálatot például leghamarabb a veszettség elleni oltás után 30 nappal végezheti el a szolgáltató állatorvos.


microcsip

 

Ha kedvencünk még nem rendelkezik útlevéllel, azt az állatorvos az állat oltási könyvébe bejegyzett adatok alapján állítja ki. Az utazás alatt mindkét iratot magunknál kell tartanunk. A kisállatot az útlevélben feltüntetett tulajdonosnak vagy a tulajdonos által írásban megbízott személynek kell kísérnie. Jó, ha tudjuk, hogy öt kisállatnál többet egyszerre nem vihetünk ki az országból, ugyanis az már kereskedelmi célú utaztatásnak minősülne, melynek további feltételei vannak.

A témában további információk olvashatók a NÉBIH honlapján.

értékelés