Állatorvos. Az állatokkal való törődés, mint élethivatás (x)

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Az állatorvosi hivatás nem egyszerű munka - sok felelősséggel és stresszel jár.

Állatorvosok véleménye alapján nincs is félelmetesebb fenevad, mint egy rémült macska, aki hirtelen egy gyűlölettel teli szőrcsomóvá változik és meg akarja ölni a segíteni akarót.  De van ebben a szakmában sok nagyon megható pillanat is: amikor elkezd lélegezni a megmentett kutyakölyök vagy szokatlan páciensek érkeznek vizsgálatra, mint egy sünipár.

Az állatorvosok a diploma átvételekor hasonló esküt tesznek a Hippokratészi eskühöz, ezt hívják a köznyelvben Ajbolit eskünek is. És bár a szakma nagy múltú, a modern állatorvosi diplomát megszerzők zöme az interneten próbál elhelyezkedni, amiben segítségükre vannak az állásportálok. A Jooble például közel 9000 állatorvosi rendelőn tart nyilván jelenleg betöltetlen állásokat.

Mik az állatorvosi hivatás jellemzői?

Az egyik legfontosabb az, hogy az emberekkel ellentétben az állat nem képes elmondani, hol fáj. Az orvos pedig a vizsgálat során nem tudja elmagyarázni a szótlan páciensnek, hogy egy kicsit tűrni kell vagy fájni fog, illetve maradjon nyugton saját érdekében. Ezért egyrészt az állatokhoz nagyfokú empátia szükséges, másrészt pedig amikor szükség van rá, határozottan és gyorsan cselekedni.

Mint a népszerű viccben is olvashatjuk, ahol az állatorvos a rendelésen feltett „hol fáj” kérdésre azt mondja, hogy „á, hát így könnyű”.

A következő talán a fertőző betegségek veszélye. Olyan betegségek, mint a veszettség, a toxocariasis, Lyme-kór vagy a nyúlpestis nagy veszélyt jelentenek, és az állatorvosok sokszor egészségüket és életüket kockáztatva gyógyítják négylábú barátainkat. Kihangsúlyozott fontosságú az, hogy az állatok oltásainak megfelelő, rendszeres beadása elengedhetetlen.

De talán a legszörnyűbb az, hogy a kisállatok sokszor az állatorvos kezében halnak meg. Felelőtlen állattartás, utcára kiengedés, autós baleset következtében olyan állatok kerülnek a rendelőbe, akiket megmenteni sajnos sokszor lehetetlen. Az állatorvosok szakmájuk gyakorlása során sokszor szembesülnek azzal, hogy ők az egyetlenek, akik a haldokló állat mellett vannak, vagy azzal, amikor vissza kell adniuk az állatot gazdájának és elmondani, hogy nincs esély a megmentésére.

Mindezek ellenére sok kiváló állatorvossal büszkélkedhetünk, akik, elmondásuk szerint, nem tudnák abbahagyni ezt a munkát.  A továbblépésre a kollégák támogatása és a jó eredmények ösztönzik őket, és ez inspirációt nyújt ahhoz, hogy még jobban dolgozzak.

De előfordul, hogy valami nem sikerül, nem lehet segíteni, gyógyítani, és kicsit nehéz túlélni.

Azt hiszik, megteszik, megtehetik, de ez nem mindig történik így. De ez az élet, nem szabad ezen rágódni, tovább kell lépni. Mert aki nem csinál semmit, az nem téved.