Amit a csontritkulásról tudni érdemes

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

A természetben és az emberi testben zajló folyamatok között számos párhuzam fedezhető fel. Ahogy a föld felszínét az erózió lassan koptatja, úgy az emberi csontok is hajlamosak idővel veszíteni a tömörségükből, ellenálló képességükből. A csontritkulás, avagy oszteoporózis egy olyan folyamat eredménye, amely során a csontok ásványianyag tartalma fokozatosan csökken, ennek következtében pedig egyre törékenyebbé válnak.

Ez az állapot jellemzően az idősebb korosztályt érinti, de a fiatalabbaknál is előfordulhat, ezért is érdemes igénybe venni rendszeresen a Swiss Clinic csontritkulást vizsgáló szűréseit.

A csontritkulás tünetei és felismerése

A csontritkulás lassan, egy hosszú folyamat eredményeként alakul ki, éppen ezért kifejezetten sokáig nem produkál tüneteket, sajnos sokkal inkább egy váratlan csonttöréssel hívja fel magára a figyelmet, aztán persze egyre gyakoribbá válnak a kellemetlen panaszok.

A gerinc csigolyáinak ritkulása például hátfájás formájában adhat hírt magáról, de ekkor már az állapot jellemzően súlyosabb, előrehaladottabb, és akár kompressziós töréseket is okozhat.

A testmagasság csökkenése viszonylag természetes folyamat az idő előrehaladtával, de ennek mértékét a csontritkulás nagyban növelheti, és görnyedt testtartáshoz is vezethet. Súlyos csontritkulás elég sok esetben eredményez csípő-, csukló- illetve gerinctöréseket, ezek eredményeképpen pedig jelentős életminőség romlással kell számolni.

Amennyiben egy már kisebb behatásra is csontrepedés, törés történik, vagy a testmagasság látványosan csökken rövid idő alatt, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. De a legjobb, ha már a folyamat elején fény derül az állapotra, hiszen megfelelő kezeléssel az oszteoporózis előrehaladása nagyban lassítható.

Okok, kockázatok

A csontszövet természetes sajátossága a folyamatos megújulás, de előfordul, hogy a lebomlás gyorsabb ütemben zajlik, mint az újraépülés, minek következtében a csontok meggyengülnek. Ezt az egyensúlyvesztést számos tényező kiválthatja, mint például hormonális változások, mint a menopauzával járó ösztrogén-szint csökkenés. Emellett a nem megfelelő táplálkozás, különösen a kalcium, a D- és K vitamin hiány hozzájárulhat a csontritkulás kialakulásához. A mozgásszegény életmód tovább növeli a kockázatot, hiszen a rendszeres fizikai aktivitás nélkül a csontok kevésbé erősödnek.

A kor előrehaladtával a csontritkulás kialakulása egyre valószínűbb, főleg ha családi előzmények erre hajlamosítanak, valamint a kortikoszteroidok hosszabb távú alkalmazása is ilyen következményekkel járhat. A hormonális zavarok és egyes krónikus betegségek szintén kockázati tényezőnek számítanak.

Megelőzés

A csontritkulás megelőzése érdekében fontos a megfelelő életmód. Gondoskodni kell a fent említett vitaminok beviteléről, illetve a rendszeres edzés, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás mellőzése is sokat segíthet.

A menopauza beálltával pedig a hölgyeknek érdemes rendszeresen csontsűrűség mérésre (DEXA vizsgálatra) jelentkezni.