Bölcsességfogak: mindenképp menniük kell?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Fogorvoshoz ritkán megy örömmel az ember, különösen akkor, ha valamilyen beavatkozás lóg a levegőben. Különösen a bölcsességfogakkal szokott meggyűlni a bajunk, még akkor is, ha egyébként odafigyelünk fogunk és szánk épségére.

Minden életkorban különösen fontos a fogápolás, a Vital-max fogápolási termékeivel pedig egyszerű és hatékony lehet. De van, hogy hiába tettünk meg mindent, húzás lesz a vége – már ha a bölcsességfogakról van szó.

Bölcsességfog-eltávolítás: muszáj?

Sok ok állhat amögött, ha a fogorvosunk azt javasolja, hogy el kell távolítani a bölcsességfogunkat. Mivel a száj hátsó részében elhelyezkedő bölcsességfogaknak legtöbbször nincs helyük normálisan növekedni, ezért más irányba kezdhetnek el nőni, elfordulhatnak, vagy elkezdhetik nyomni a mellettük elhelyezkedő fogakat is. Ilyenkor gyulladás, fájdalom, duzzanat keletkezhet, ami megkeserítheti a napjainkat.

A másik, szintén gyakori ok, ha a bölcsességfogunk nem törte át teljesen az ínyvonalat, vagy horizontálisan növekszik. Ebben az esetben is előfordulhatnak fertőzések, gyulladások, illetve fájdalom.

Mikor kell eltávolítani a bölcsességfogakat?

Nem törvényszerű, hogy mindenkinek ki kell húzatnia a bölcsességfogát, és az is változik, hogy melyik embernél ez az időpont mikor jön el. Általánosságban a következőkre érdemes figyelni:

  • Ha fáj és duzzadt a terület, akkor nagy valószínűséggel a bölcsességfog rosszul nő, nyomja a körülötte lévő ínyt és fogakat.
  • Ha a környékén újra és újra fertőzések, gyulladások alakulnak ki, a fogorvosok tanácsolhatják, hogy a további probléma megelőzéseként érdemes kihúzni az adott fogat.
  • Ha fogszabályzásra kerül a sor, gyakran szokták javasolni a bölcsességfogak eltávolítását, mivel csak “foglalják a helyet” a fogsorban és a szájban.
  • Ha fájdalmat érzünk hátul rágáskor, gyakori, hogy ez a fog okozza, és jelezheti a beavatkozás időszerűségét.

Hogy zajlik az eltávolítás, és utána hogyan érdemes kezelni?

A fog állapotától és a probléma mértékétől függően fogorvos és szájsebész is végezheti a beavatkozást. A legtöbb esetben érzéstelenítéssel történik, de van – ha több fogat távolítanak el egyszerre –, hogy altatásban végzik. Amennyiben a bölcsességfog már kitört az ínyből, könnyű az eltávolítása, ha részben bújt elő vagy vízszintesen növekedett, akkor bonyolultabb műtétre lehet számítani.

Az eltávolítás után nagyon fontos, hogy odafigyeljünk, és betartsuk az orvosi utasításokat, mert csak így biztosítható a megfelelő ütemű gyógyulás. A fájdalmat és duzzanatot az első napokban hideg borogatással enyhíthetjük, van, hogy antibiotikum-kúra is javasolt a fertőzések megelőzése érdekében. Egy ideig nem szabad sem enni, sem inni a foghúzás helyén, majd fokozatosan lehet visszatérni a normális étkezéshez.

A bölcsességfogat érintő műtét senkinek sem a kedvence, de elvégzésével javítható a szájhigiénia és az életminőség is. Ne halogassuk, ha egy mód van rá!