
Az ELTE tanulmánya alapján kijelenthetjük, hogy a kutyák képesek emlékezni a korábbi tetteikre.
Az ELTE Etológia Tanszékének tanulmánya alapján a kutyák tisztában vannak azzal, hogy mit tettek, amit az úgynevezett epizódikus memóriának köszönhetnek.
A kutyák "válaszoltak" a kérdésekre
A kutatás során 10 kutyát vizsgáltak. Az első kísérlet során az ebeknek parancsszóra kellett megismételni az előző akciójukat. A kutatás vezetője szerint a kutyák így az „Emlékszel arra, hogy mit csináltál az előbb?” kérdésre válaszoltak.
A teszt második részében hétköznapi helyzetekben vizsgálták a kutyákat úgy, hogy nem kaptak előzetes parancsszót. A kísérlet során a gazda úgy tett, mintha nem figyelné a kutyáját, majd amint az jól körül írható, spontán tevékenységet végzett például ivott a tálkájából, a gazda azonnal az „Ismét!” parancsszót adta ki.
A kutyák is emlékeznek
Végül, a kutatás harmadik részében váratlan helyzetben új tárgyat mutattak a kutyáknak, amíg a gazdájukkal sétáltak: egy plüss játékot, egy állatszobrocskát, egy ládát és egy játékbabát. Pongrácz Péter, etológus, a tanulmány társszerzője és a kutatásban résztvevő kollégái arra számítottak, hogy az ebek majd megvizsgálják a tárgyakat, és valamilyen cselekvést végeznek velük, amire később emlékeznek majd, mikor arra kérik őket, hogy ismételjék azt meg.
A tesztek során azokban az esetekben, amikor a parancsszó azonnal, késlekedés nélkül elhangzott, a kutyák 70 százalékos pontossággal emlékeztek, és ismételték meg az előző cselekvésüket. Késleltetés esetén csökkent a pontosság. Miklósi Ádám, Etológia Tanszék vezetője szerint ez a kutatás azt bizonyítja, hogy a kutyák tudatában vannak cselekvéseiknek.
Címlapkép: Pixabay.com