Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Az olvasás - a közhiedelemmel ellentétben - nem ment ki a divatból. Továbbra is nagyon sokan vannak, akik tudják, hogy egy jó könyv mennyi örömet tud okozni, kikapcsol, felüdít, új inspirációkat ad, eltereli a problémákról a figyelmet. A gyerekek számára is fontos, hogy olvassanak, mert így felnőttként is megtartják majd ezt a jó szokásukat.
Milyen előnyei vannak még annak, ha a gyermekünk sokat olvas? Mit fejleszt ez a tevékenység? Mivel érdemes kezdeni a könyvek megszerettetését? Ezekre a kérdésekre is választ adunk a cikkben.
Az olvasás előtt
Mielőtt még a gyermekünk megtanulna olvasni, már fontos, hogy megismerkedjen a könyvek világával. Nagyszerű lehetőséget kínál erre a VOIZ hangoskönyv-applikáció is, ahonnan többféle mese, versike is letölthető a telefonra vagy tabletre, s ezeket a gyerkőc nap mint nap hallgathatja.
Nagyon jól fejlesztik ugyanis ezek a rövid kis történetek a fantáziát és a szókincset. Sokszor jobb is, ha a gyerek nem látja magát a könyvet, amiben illusztrációk is lehetnek, így saját maga tudja elképzelni a gonosz boszorkányt vagy az ordas farkast, ami mind-mind a benne lévő félelmeket szimbolizálja. Ha megkérjük, hogy fesse le ezeket a figurákat, mondja el, hogy milyenek, abból sok mindenre következtethetünk.
A hangoskönyveket ráadásul profi színészekkel készíttetik el, így a hangszín, hanglejtés, beszédtempó is a legtökéletesebb módon képezi le a mese cselekményét, könnyen befogadhatóvá válik a történet.
Az első olvasmányok
Amikor a gyerek megtanul olvasni, akkor fontos, hogy minél többféle könyvet adjunk a kezébe. Persze ezeket már óvodáskorban is lapozgathatja - amivel a finommotorikus képességei is fejlődnek többek közt -, de most végre értelmet nyer a betűrengeteg!
Ne aggódjunk azon, hogy 3-4 éveseknek való könyveket vesz eleinte a kezébe a gyermek, hiszen számára a régi könyvek most új erővel bírnak. Arra figyeljünk inkább, hogy kialakuljon a rendszeres olvasás szokása.
A könyvek ugyanis fejlesztik a szókincset, a memóriát, a problémamegoldó készséget és az empátiát is. Jó, ha az első olvasmányok főszereplője egy pozitív figura, aki valamilyen hőstettet hajt végre, hiszen ez mintául szolgálhat a gyerkőcnek, erősítheti önbizalmát.
A rendszeres olvasás
Ha sikerül megszerettetni a betűket a gyerekkel, akkor biztosak lehetünk benne, hogy szívesen olvas majd. Előbb-utóbb maga fogja kiválasztani a könyveit, persze ebben befolyásolhatja a szülő, az osztálytársak és a tanítók is.
Az iskolás a történetek által sok mindent megtud a világról, fejleszti a tudását egy-egy történelmi vagy fantasy regény által. Rájön arra is, mennyi varázslat rejlik a történetekben, és hogy egy könyv a rosszabb napokon is menedéket nyújt. El lehet bújni a szoba sarkába olvasni, ha elegünk van a külvilág zajából, de ha unatkozunk, akkor szórakozásképpen is lehet falni a betűket!
Az olvasás jó dolog, és a gyerekek hamar rájönnek erre, ha már elég korán kapcsolatba kerülnek a könyvekkel, mesékkel.