Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Amikor valaki beleesik egy függőség csapdájában – például alkoholista lesz – akkor az illető környezete kétségbeesetten keresi a megoldást, hiszen napról napra látják azt, hogy szerettüket szép lassan legyőzi az addikció.
Az hamar belátható, hogy önerőből meggyógyulni szinte lehetetlen, segítségre van szükség. A többség viszont eleinte kétkedéssel viszonyul még az olyan komplexprogramokhoz is, mint a Swan Lake Központ magán alkohol-leszoktató terápiája. Hisz vajon mi a garancia arra, hogy a rehabilitáció valóban sikeres lesz, nem csupán hiú remény, elvesztegetett idő és kidobott pénz?
Csak azon lehet segíteni, aki akarja a változást!
Amikor egy családtag kér segítséget a függőségben szenvedő hozzátartozója nevében, akkor a szakértők első kérdése mindig az, hogy vajon az érintett is meg akar változni? Hajlandó-e beismerni, hogy kicsúszott a talaj a lába alól, és segítségre szorul? Csak az italozás kényszerétől szeretne megszabadulni, vagy tényleg teljesen új életet akar kezdeni?
Ezek rendkívül fontos kérdések, ugyanis csak azon lehet segíteni, aki hajlik az együttműködésre, és belátja, hogy az élete rossz irányba halad, ez pedig nem mehet így tovább. Aki még nincs ezen a szinten, hanem elutasít mindenféle segítő szándékot, és vehemensen tagadja a feltételezést, miszerint alkohol gondjai lennének, az a szakember segítségét sem fogja elfogadni.
A helyzet tehát nagyon nehéz, de mindennek az alapja, hogy az érintett beismerje (még ha csak saját magának is), hogy van egy súlyos problémája, amit egyedül nem tudmegoldani.
A háttérben meghúzódó okok
Azt a családtagoknak is fontos megérteni, hogy senki sem azért lesz alkoholista, mert jódolgában nem tud mit kezdeni magával, vagy mert annyira szenvedélyesen rajong a szeszes italokért. Ez valójában egy segélykiáltás, egy olyan cselekedet, amivel a háttérben meghúzódó traumáktól akar megszabadulni.
Ilyen konfliktusokat okozhat egy túlságosan stresszes munkahely, egy toxikus párkapcsolat, magánéleti kudarcok sora, de akár a gyász vagy egy szakítás is. A függőségben szenvedő ember tehát lelkileg súlyosan sérült, ezért a gyógyuláshoz messze nem elég annyi, hogy abbahagyja az italozást, hanem kezelni kell a kiváltó okokat is.
Ebben segít egy komplex terápiás program, ami a függőség testi és lelki tünetei mellett a miértekre is megkeresi a választ.
Tiszta lappal kezdve
A kezelés során szembe kell nézni az eddig a szőnyeg alá söpört félelmekkel, ami egyáltalán nem lesz könnyű. De ezt a csatát muszáj megvívni azért, hogy cserébe egy szebb jövőt kapjunk.
A terápia sok régi sebet feltéphet, mélyen eltemetett problémákat hozhat a felszínre, de pontosan ez a lényeg, hogy ezeket többé ne cipeljük magunkkal, hanem egyszer s mindenkorra szabaduljunk meg tőlük.
A szakemberek segítenek végigmenni a lélek gyógyulásának hosszas, olykor fájdalmas folyamatán, míg végül ott állunk majd új életünk kezdetén, és őszintén örülhetünk annak, hogy kaptunk a sorstól még egy esélyt a boldogságra.