-
takarító
-
Asszisztens
-
Minőségbiztosítási munkatárs/Minőségellenőr
-
Kőműves
-
Értékesítő
-
Dolgozz szállodai programszervezőként napsütötte nyaralóhelyeken
-
Óvodapedagógus
-
Teherautó / pótkocsi szerelő
2024. 11. 20
-
Eladó - Webshop Eladó / Ügyfélszolgálatos
2024. 11. 20
-
Cyber Security Intern
2024. 11. 20
-
Brand Marketing & Content Specialist (Részmunkaidős)
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
-
Műszaki Szaktanácsadó / Értékesítő
2024. 11. 21
- További állások »
- Álláshirdetés-feladás »
Évszázadokon keresztül ez volt a megválaszolatlan filozófiai és tumányos kérdés - mostanáig. A tudósok azt állítják, hogy megfejtették azt a nagy kérdést, miszerint a tyúk, vagy a tojás volt előbb.
A válasz, azt mondják, a tyúk. A kutatók megállapították, hogy a tojáshéj kialakulásához olyan fehérjére van szükség, ami csak a tyúk petefészkében található meg.
Tehát a tojás csak úgy létezhet, ha egy tyúkban volt.
A tudósok rájöttek, hogy a tojást csak a tyúk rakhatja le, megfejtve így nagy kérdést |
Az úgynevezett ovocledidin-17, vagy OC-17 fehérje, egyfajta katalizátorként hat a héj fejlődésének gyorsításában. Ez a kemény héj elengedhetetlen, hogy megvédje a tojássárgáját és a védő folyadékot, amíg a csirke fejlődik odabenn.
A Sheffield és Warwick egyetem tudósai egy performáns számítógépet használtak, hogy egészen közelről figyelhessék a tojás kialakulásának folyamatát. Az edinburghi HECToR-nak nevezett számítógép kiderítette, hogy az OC-17 kulcsfontosságú a kristályosítás beindításában - a héj létrejöttének korai szakasza. A fehérje a kálcium-karbonátot kalcit kristályokka alakítja, ami a héj alkotó eleme.
A kalcit kristályok számos csontban és héjban megtalálhatóak, de a tyúkok gyorsabban fejlesztik ki, mint bármely más faj - 6 grammnyi héj minden 24 órában.
Dr. Colin Freeman, a Sheffield Egyetem Tanszék egyik tagja azt mondta: „Régóta gyanították mások is, hogy a tyúk volt előbb, de mi most tudományosan is bizonyítani tudtuk, hogy valóban a tyúk volt előbb. A fehérjét már régebben azonosították és hozzákapcsolták a tojás fejlődéséhez, de közelről vizsgálva, megtudhattuk, hogy pontosan hogyan szabályozza a folyamatot. Nagyon érdekes volt, mikor megtudtuk, hogy különböző madárfajoknál a fehérje variációi ugyanezt a munkát végzik."
John Harding professzor azt mondta, hogy a felfedezés más célokra is felhasználható: „Megérteni ahogy a tyúk fejleszti a tojáshéjat, már önmagában lenyűgöző, de hozzájárulhat új anyagok és eljárások kidolgozásához is," mondta. „A természet innovatív megoldásokat talált, melyek működhetnek minden anyagtudományi és technológiai problémában - sokat tanulhatunk belőlük."