
Életünk minden területén, így a nyomdai technológiák világában is egyre nagyobb szerepet kap a környezettudatosság. Akár könyvnyomtatásról, akár marketinganyagokról van szó, a megrendelők és gyártók számára egyaránt fontos szempont a környezetre gyakorolt hatás. A nyomtatási eljárásokat alapvetően két nagy csoportra, ofszet és digitális nyomtatásra szoktuk osztani – de vajon melyik a fenntarthatóbb?
Főbb mérlegelési szempontok az ofszet nyomtatás során
A Print Brokers Team nyomdai szolgáltatásai között megtalálunk digitális és ofszet technológiával történő nyomtatást is, mert ők jól tudják, hogy semmi sem csak fekete vagy fehér – a környezettudatosság sem. Mert bár lehet, hogy első ránézésre az ofszet nyomtatásnak nagyobb az ökológiai lábnyoma – hamarosan látni fogjuk, miért gondoljuk így általában –, azonban egyes esetekben a digitális nyomtatás borzasztóan drága lenne. Ahhoz pedig, hogy egy vállalkozás előteremtse ehhez a szükséges anyagi forrásokat, könnyen lehet, hogy az ő lábnyoma nőne indokolatlanul nagyra.
Így az ofszet nyomdai eljárásoknak van létjogosultságuk, például a könyvnyomtatásban ma is az első helyen áll, mivel a nagy példányszámban előállított nyomdai termékek esetén ez a legkedvezőbb megoldás.
Fenntarthatósági szempontból azonban mérlegelni kell a vegyi anyagok használatát, a papírfelhasználást és az energiaigényt. A nyomólemezek előállítása és a nyomtatás során oldószereket, tisztítószereket és előhívókat használhatnak, amelyek alkalmazása során a nyomdának mindig nagy figyelmet kell fordítania a kezelésükre.
Biztosan jobb a digitális nyomtatás?
Ahogyan azt már említettük, semmi sem csak fekete vagy fehér. Az általános nézet szerint a digitális nyomtatás környezetbarát, az ofszet nyomtatás pedig kevésbé. Most bebizonyítjuk, hogy mindig érdemes kicsit mélyebbre tekinteni, mielőtt egy nagy általánosításnak hinnénk.
A digitális nyomtatás során közvetlenül a fájlból készül a nyomtatás, így kisebb lesz a vegyszerhasználat és a keletkező hulladék mennyisége. Mindig pontosan annyit tudunk így nyomtatni, amennyire szükségünk van. A modern digitális gépek pedig energiahatékonyabban működhetnek. Hol lehet akkor a hiba?
A példányszámban. Ugyanis a digitális nyomtatás a kisebb példányszámban történő nyomtatás esetén kínál gazdaságosabb és környezetbarátabb megoldást. Nagyobb példányszámnál tudatos tervezéssel és előkészítéssel (esetleg növényi alapú festékek használatával) az ofszet nyomtatásé lesz a nyerő cím.
Hogyan lehet a tevékenységünk mindig fenntartható?
Néhány szempont betartásával sokat tehetünk környezetünk terhelésének csökkentése érdekében. Így mindig csak annyit nyomtassunk, amennyire valóban szükségünk van. Részesítsük előnyben az újrahasznosított papírokat, és a nyomda kiválasztásánál is azokkal dolgozzunk együtt, akik számára fontos a környezettudatosság.
Ha minden szempontot megvizsgálunk, biztosan ki tudjuk majd választani a számunkra és a környezetünk számára is megfelelő eljárást.