Értékelve: 1x
(5.0 pont)

Mostanában egyre csak drágulnak az energiaárak, valamint az új házaknak is szigorú előírásoknak kell megfelelniük energiahatékonysági szempontokból, ezért aztán, a kik építkeznek vagy felújítják otthonukat, joggal gondolkoznak el a megújuló energiákon alapuló fűtési rendszereken.
Sokakban berögzült szokásokat kell levetkőznünk a következő években a fűtéssel, energiahasználattal kapcsolatban, hiszen az egyre népszerűbbé váló, a Zone Klímánál is kapható hőszivattyúk kora érkezhet el. De mik is ezek a készülékek, és mit érdemes tudni róluk a padlófűtés viszonylatában?
Miért válasszuk a hőszivattyút?
Ahogy azt sok helyen hallani, olvasni lehet, a jövő már nem a fosszilis, ha nem a megújuló, zöldenergia hordozókra épül, melyek korlátlanul az emberek rendelkezésére állnak, csak tudni kell őket kihasználni. Ezt használják ki az úgynevezett hőszivattyúk.
A hőszivattyú az azt körülvevő környezetből nyeri az energiát, amit aztán fűtésre, klimatizálásra, melegvíz-ellátásra is lehet fordítani. Igazán korszerű, hatékony és ami a legfontosabb, hogy környezetbarát berendezés, mely nem rendelkezik károsanyag-kibocsátással. Ha pedig napelem-rendszerrel működtetjük, szinte teljesen klímasemleges lehet.
Ezek a készülékek általában 1 kW villamos energiát akár 4-5 kW hőenergiává is át tudnak alakítani, ami azért jó hír, mert az olaj vagy gázalapú fűtési rendszereknél ez az arány sokkal kisebb, vagy megegyezik a befektetett energiával vagy alacsonyabb is nála.
A hőszivattyú típusai
Attól függően, hogy a hőszivattyú honnan nyeri az energiát, többfélét különböztetünk meg. Létezik többek között:
- Levegő - víz - ez a legkisebb hatásfokú, ugyanakkor legnépszerűbb készülék, az ilyen hőszivattyú telepítése a legegyszerűbb,
- víz-víz - a talajvízből nyeri az energiát,
- geotermikus - az energia forrása itt a talaj hője, ez jár a legnagyobb költséggel,
- levegő-levegő - ezt fűtésre optimalizált klímának is hívják.
Padlófűtés és hőszivattyú
A hőszivattyúk üzemeltetése akkor lesz a leghatékonyabb, ha az alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerekhez kapcsolódnak, ezért aztán padlófűtéshez ideálisak. Ennek az az oka, hogy hiába van néhány fokkal alacsonyabb, mivel a talpunk érintkezik a fűtőfelülethez, mi nem érezzük a hőmérséklet-csökkentést. Így aztán spórolhatunk is vele - mely a hőszivattyú árak tekintetében sem utolsó -, mivel nem kell extrém magas hőmérsékletűre fűteni a vizet, ami a padlót fűtené.
Eloszlatandó tévhit, hogy a padlófűtés miatt poros lesz a lakás, illetve az is, hogy csak lassan melegszik fel a szoba hője.
Nyiss a jövő felé, gondolkozz el te is a hőszivattyú telepítésén, és a spóroláson túl járulj hozzá ahhoz, hogy a Földünk energiaforrásait még a következő generációk is élvezhessék!