A hétköznapi szóbeszédben meglehetősen sok hamis állítás terjeng a szoftverfejlesztők jellemző tevékenységeit illetően. Sokan azt gondolják, hogy egy developer csak ül egésznap a laptop mellett, és kifulladásig püföli a billentyűzetet.

A cikkben eloszlatjuk a téveszméket a szoftverfejlesztői munkakört illetően, és megmutatjuk a tevékenység valódi oldalát, méghozzá gyakorlatias szemszögből.

Csapatban dolgozik és sokat kommunikál a munkatársakkal

Egy szoftverfejlesztőt munka közben ne úgy képzeljünk el, mint aki egész nap a gép előtt ül, és megállás nélkül gépeli a kódokat. Ez a munkakör ugyanis egyértelműen igényli az együttműködésre, a csapatjátékra való képességet.

A fejlesztőnek folyamatosan egyeztetnie kell vagy az ügyféllel vagy az ügyféllel kapcsolatban álló projektmenedzserrel. Hogyha nem ismeri meg pontosan a kivitelezésre váró végeredmény pontos paramétereit, akkor hiába is várják tőle az elvárások teljesítését. Ezért is számít elengedhetetlen követelménynek a kommunikációra való affinitás.

Folyamatban gondolkodik, és a problémák megoldásához kreatívan áll hozzá

A szoftverfejlesztés egy lépésről lépésre megvalósuló épülő metódus, ahol az egyes mérföldkövek szép folyamatosan épülnek egymásra. A fejlesztőnek tehát madártávlatból is látnia kell a projektet, hogy tudja, mi következik éppen.

A folyamat közben pedig sokszor fordul elő olyan élethelyzet, amikor egy felmerülő problémát meg kell oldani. Ekkor kell előhúzni a tarsolyból az ott szunnyadó kreativitást, és a hibán történő szentségelés helyett a megoldásra érdemes törekedni.

Egy felkészült szoftverfejlesztő ismeri azokat a forrásokat, ahová adott esetben fordulhat segítségért. Legyen az akár egy tapasztalt személy, egy szakmai fórum vagy olyan információs tudáshalmaz, ahol jó esély mutatkozhat a megoldás fellelésére.

Habár a szoftverfejlesztés néha stresszes, ő ugyanakkor hajlandó folyamatosantanulni és fejlődni

Igen, a szoftverfejlesztés munkaköre időnként stresszel jár együtt, de hát melyik munkaterületről nem mondható el mindez? A legtöbben azért választják ezt a szakmát, mertegyértelműen érdekli őket és szeretnének minél mélyebbre ásni a témakörben.

Ennek megfelelően sokszor magától értetődő, hogy a szorgalmas és proaktív szoftverfejlesztő önszántából is képzi magát. Vagyis az elvégzendő munkák mellé pluszbanvállal még side projekteket is, továbbá online és offline kurzusokon igyekszik bővíteni atudását és a tapasztalati tőkéjét.

Szóval valahogy így fest a szoftverfejlesztés munkaköre. Egyáltalán nem egy monoton, egysíkú és unalmas feladatkörnek felel tehát meg. A benne rejtőző hatalmas potenciál és fejlődési lehetőség miatt pedig könnyen érthető, hogy egyre többek számára minősül vonzó lehetőségnek.

értékelés