Új vagy használt? És egyáltalán milyen monitortípust válasszak?

Értékelve: 1x
(5.0 pont)
CÍMKÉK

Amikor monitortípust választunk, akkor felmerülhet bennünk az is, hogy új vagy használt darabot vásároljunk? Érdemes megnézni, hogy melyiknek mik a jellemzői, illetve mikor mit érdemes venni. Ebben a cikkünkben ennek járunk utána, ehhez nyújtunk segítséget.

Először is: mire fogjuk használni a monitort?

Ha megnézzük a PC Aréna használt monitor kínálatát, láthatjuk, mekkora készlet van már a felújított készülékekből is, képzelhetjük, mekkora választék vár ránk az új darabok esetén. De mielőtt még elköteleződnénk egy számunkra szimpatikus darab mellett, érdemes feltennünk magunknak a kérdést: mire fogjuk használni a monitort?

Nem mindegy, hogy grafikusi, tervezői feladatokhoz kell-e, vagy csak irodai munkához, levelezéshez, esetleg játékokhoz vagy filmezéshez. Ez ugyanis nagyban befolyásolja azt, hogy milyen típust és hogy újat vagy használtat érdemes-e választani.

Használt vagy új?

Jellemzően új monitort érdemes vásárolnia minden gamernek (legalábbis komolyabb szinten), de a grafikusoknak és a tervezőknek mindenképp, főleg, ha ez a fő megélhetési forrásuk.

Azonban a régebbi típusok is tökéletesen alkalmasak például a kisebb teljesítményű gépekhez, melyekkel nem fogunk a legújabb játékokkal játszani, és nem is fogunk rajtuk grafikai tervezést végezni vagy tervrajzokat készíteni. Ha nincs különösebb extra igényünk, akkor egy felújított használt monitor tökéletes választás! Ráadásul a régebbi csatlakozókkal rendelkező gépekhez ezeket még könnyebben is fogjuk hozzá csatlakoztatni, mert ezeken a készülékeken nem, vagy nem csak HDMI vagy DisplayPort van.

Milyen monitortípust válasszunk?

A képarányt tekintve a legkedveltebb változatok a 16:9 vagy 16:10-es képaránnyal rendelkeznek. Bár még ennél is léteznek szélesebb típusok, de ezekre csak speciális esetekben lesz szükségünk, irodai munkához például garantáltan nem. De nem csak ez számít, sokkal több minden, például a panel típusa is, melyből a következő három létezik: TN, IPS, VA. Nézzük meg, hogy melyikre mi jellemző!

A TN egy egyszerűbb paneltípus, ennek megfelelően kedvezőbb az árfekvése is. Elsősorban szövegírásra, böngészésre, levelezésre vagy tanulásra ajánlott. Bár a válaszideje ennek a típusnak a legjobb, mivel csak 6 bites, nem képes az összes színt megjeleníteni, így bár filmnézésre még alkalmas is, de a grafikusok mindenképp kerüljék!

Az IPS-nek már jobb a színhűsége és a látószöge is. Azonban ennek ára van: többet fogyaszt, mint egy TN panel, és az ára is magasabb. A használt készülékek között jó áron lehet találni ebből a típusból is.

A VA panelek rendelkeznek a legjobb kontraszt aránnyal a három típus közül. Reakcióidőben gyengébb, mint az IPS, így a gamerek nem ezt fogják választani. Ellenben képfrissítésben verhetetlen, ugyanis akár 200 Hz is lehet!

Most már ismerjük a típusokat, könnyebben fogunk választani. És bár sokszor a pénztárcánk szab határt, ha monitort vásárolnánk, de ilyenkor érdemes szétnézni a használt készülékek között, mert töredék áron is beszerezhetünk kiváló darabokat.