9 éves magyar vizslám összerogyott, néhány percig nem tudott felállni...
Kérdés
Van egy 9 éves magyar vizsla kan kutyám. Azért kerestem meg Önöket, mert kíváncsi lennék más állatorvos véleményére is. A problémáinkkal mindig voltunk állatorvosnál, de szinte semminek nem találtuk meg a konkrét okát és nem akarok struccpolitikát folytatni.
Első kérdésem: 6 éves korában a kutyám egyszer összerogyott, és néhány percig nem tudott felállni. Ekkor röntgen alapján megállapították, hogy a gerinccsatornája kezd bemeszesedni, összeszűkülni, így nyomódnak a combját beidegző nagy idegek. Ez egyszeri eset volt. Azóta csak csúnyábban rakja a hátsó lábait, megérzi az időjárás-változást, illetve néha csoszog egyet-kettőt. Akkor kapott szteroidokat (bár hatást nem láttam). A műtétet azért nem vállaltuk, mert a kockázata nagy lett volna, viszont a kutya azóta is jól van. El lett tiltva a labdázástól, de ezt sajnos nem tudtuk betartani, mert ettől lelkibeteg volt. (Ő labdafüggő és ezt akármennyi sétával sem tudtuk pótolni, mert elkezdett köveket hurcolni, azokat véletlenül lenyelte
és az orvosok agyára mentünk).
Mostanában egy kicsit csúnyábban megy, illetve a székelésnél nagyon erőlködik, szinte össze-összerogyik. Kapcsolatban lehet ez a gerinc-problémájával? Netán az ízületeivel van baj? Tudunk-e valamit segíteni rajta?
Második kérdésem: Tavaly novemberben összeszedett valami olyan férget, amire nem hatott az általános féreghajtó, sokáig véres hasmenése volt. A féregtől hamar megszabadultunk, de a hasmenés hónapokig tartott. Eközben azt tapasztaltam, hogy nem bírja a műkajákat (kutyakaja, virsli, párizsi, ételízesítővel készített ételek). Azóta főzök neki: hús + rizs + zöldségek összefőzve, fűszer nélkül. Ennek ellenére ok nélkül elő-előjön 1-2 napra a hasmenése, vagy úgy, hogy a széklet eleje normális és a vége nagyon híg, nyálkás. Az étvágya jóval kisebb, mint régen és nagyon válogat. (És amit soha nem tett régebben, minden elérhető csokit ellop :)) Ezek ellenére nem fogyott. Kapott Salazopyrint. De addigra már jól volt, így nem szedettem be vele (fölöslegesen semmilyen gyógyszerrel nem mérgezném). Ez csak az öregedés miatt van, vagy más lehet az oka?
Harmadik kérdésem: Néhány hónapja párszor nagyon bedagadt a hátsó lába, és miután lelohadt, még sokáig ödémás, plöttyedt volt a combja is és a lágyéka is. A lágyéka azóta is sokszor (majdnem mindig) ödémás. Közben egyszer véres váladék jött az ivarszervéből. Az orvos tapintással megvizsgálta a heréjét, prosztatáját és elvileg semmit nem talált. Az orvos szerint vagy feminizálódik, vagy valamilyen nyirokelvezetési probléma lehet a háttérben. Sokszor nagyon sokat pisil. Ön szerint mi lehet ez? Mit lehetne tenni?
Amint látja, a kutyát folyamatosan vizsgálta orvos, de szinte minden problémát csak félig oldottunk meg, mert konkrét magyarázatot szinte semmire nem találtunk. Nem utolsó szempont, hogy a kutya jól van, életerős, játékos, gondolom az orvos is ezért nem csinál nagy ügyet a panaszainkból. Lehet, hogy én aggódom túl?
Válasz
Ha a probléma valóban neurológiai, akkor konzervatív kezelésként a steroid (neuroprotektív methylprednisolon hatóanyagot tartalmazó) gyógyszer szedése eredményezhet javulást. Ahhoz, hogy ezt kiderítsék, korrekt neurológiai vizsgálatot és kiegészítő vizsgálatként röntgenfelvételt kell készíteni kutyádról, ha az elváltozás csak műtéttel orvosolható, abban az esetben myelográphiát vagy -ha lehetséges - kevésbé invazív vizsgálatként MRI-felvételt fognak készíteni a kollégák az elváltozás helyének pontos meghatározása céljából. Ha a tünetek hátterében ízületi elváltozás állna, az könnyen kideríthető egy alapos orthopédiai vizsgálatot követő röntgenfelvételről, ebben az esetben az elváltozás súlyosságától függően nem szteroid fájdalomcsillapító szedése vagy orthopédiai műtét a megoldás a gyógyuláshoz.
A hasmenés okának kiderítése nem nélkülözheti a bélsár parazitológiai vizsgálatát, ha ez negatív, akkor endoscopos vizsgálat (végbéltükrözés) javasolt bioptátum vételével egybekötve és a bioptátum szövettani vizsgálata eredményének ismeretében fognak dönteni a lehetséges kezelésről.
Utolsó kérdésedre válaszolva, valóban lehet nyirokkeringési zavar a háttérben, a prosztata pontos vizsgálatához szükség lenne ultrahangfelvételre. A sokszor történő bő vizelés hátterében állhat idült veseelégtelenség, cukorbetegség, diabetes insipidus, stb. Meg kellene figyelned, hogy többet iszik-e a kelleténél, szükséges lenne vizeletvizsgálatra és vérkép + biokémiai vizsgálatra, természetesen hasi ultrahangvizsgálattal kiegészítve, így derülhet csak ki a tüneteket okozó háttérben álló betegség, ennek ismeretében lehet megkezdeni a kezelést.
Vissza a kategória többi kérdéséhez »
Vissza a többi kérdéshez »