Angol bullterrier szuka kutyámnak a húsféléktől fáj a hasa...
Kérdés
Van egy 7 éves angol bullterrier szuka kutyám. A probléma a következő lenne: szinte csak rizst, gyümölcsöt merek adni a kutyának mert, akárhányszor tápot vagy egyéb hús féleséget adok, a kutyának elkezd fájni a hasa (igen hangosan korog), valamint ha viszem sétálni, a füvet igen nagy vehemenciával eszi. Orvosnál már volt általános kivizsgáláson, de nem találtak semmit.
Ha az eledeléhez Enterofermentdog-t keverek, vagy hasonló tejsav baktérium tartalmú szert, akkor egy kis ideig jobb a helyzet. A kutya rendszeresen kap vitamint (általános multivitamin).
Válasz
Levelét elolvasva a következőket tanácsolnám:
1. Mivel a kutya húsevő állat, így szüksége van a szervezetének az állati eredetű tápanyagokra. Tehát húst és/vagy húskészítményeket is kell adnunk.
2. Annak ellenére, hogy vitaminokkal ellátjuk alaposan, többféle hiánybetegség (esszenciális aminosavak, zsírszegény táplálás miatt zsírban oldódó vitaminok hiánya) fejlődhet ki olyan kutyák esetében, amelyek csak rizs- gyümölcs diétán élnek.
3. Egy idő után a "diétás" étrend miatt a hasznos bélflora megváltozik, így ha másmilyen táplálékhoz jut az állat, rögtön különböző emésztési zavarok (hasmenés, hányás, gyomorégés tünetei) jelentkeznek.
4. Egészséges és nem diétán élő kutyáknál is tapasztalni elég sokszor a fűrágást. Ez nem betegség jele, hanem nekik is szükségük van bizonyos mennyiségű növényi rostra.
Ezek után a tanácsiam:
1. A diétás étrendhez apránként kellene főtt, zsírszegény fehérhúst keverni úgy, hogy fokozatosan emelve a hús mennyiségét 2-3 hét alatt kb. fele-fele arányban hús és rizs-zöldség legyen a napi adagja. Ez idő alatt folyamatosan adni a tejsav baktériumos készítményeket és kivárni a bélflóra normalizálódását.
2. Egy másik lehetőség: Manapság szinte minden állatorvosnál vagy az állatpatikákban beszerezhető könnyen emészthető, komplett diétás tápok etetése is megoldást jelenthet a probléma megszüntetéséhez. (Eukanuba EVD, Hill´s, Royal Canine Diet)
3. Ha az általam javasolt otthoni " barkácsolás" nem segít, akkor már arra kell gondolnunk, hogy valamelyik emésztőenzim hiányosságával állunk szemben, amit laboratóriumi vizsgálatokkal ki lehet deríteni és gyógykezelni. Ezeket a vizsgálatokat (széklet- és vérvizsgálat) az ön állatorvosa is elvégezteti a speciális laborban.
Vissza a kategória többi kérdéséhez »
Vissza a többi kérdéshez »