Kedves Dr. Háziállat!
Minden kutya többet pihen nyáron? A hőségtől normális hogy csak este kel fel? Van egy 3 éves szuka beaglem. Nincs egészségügyi problámája. Meg figyeltem hogy amikor kezd meleg lenni, mindig többet alszik. Nyáron pedig szinte egész nap, csak este ébred fel. De most itt nem a kutya hűtése érdekelne, hanem hogy ez normális-e. Minden kutya igy viselkedik nyáron a meleg miatt?
Kedves Gazdi!
A kánikulát a kutyák is nehezen viselik.
íme pár cikk a témában >>
A kánikula beköszöntével minden nyáron elvesztünk néhány kutyát a levegő magas hőmérséklet által bekövetkező hőguta miatt. A gyakran menthetetlen állapotot természetesen nem szándékosan idézi elő a gazdi, egyszerűen tapasztalatlanságával vagy nem megfelelő körültekintésével okozza a bajt.
Először is tekintsük át, mik azok a leggyakoribb okok, mellyel bárki előidézheti az életveszélyes állapotot:
A kutyának a legmelegebb órákban nem biztosítanak megfelelő árnyékot
A hőségben az autóban hagyják a kutyát, az ablakok lehúzása nélkül
A meleg órákban erős fizikai terhelésnek teszi ki a gazdi a kutyust
Hőguta szempontjából fokozott veszélynek vannak kitéve a sötét szőrű és rövid orrú kutyák!
Mi a hőguta oka?
A kutyák bőrükön keresztül csekély mértékben képesek párologtatni, csaknem kizárólag a légutakon keresztül adják le a testükben keletkező felesleges hőmennyiséget. Amennyiben a környezet forrósága tartósan fennáll, a hőtermelés meghaladja a hőleadást, így a kutya testhőmérséklete extrém magasra szökhet, amire az agy reagál a legérzékenyebben. Agyödéma, agyduzzanat alakul ki, ennek visszafordíthatatlan egészségi károsodás a következménye. alakul ki, mely az állat elhullásához vezet.
Hogyan előzhetjük meg a bajt?
A kutya tartózkodási helyén mindig biztosítsunk megfelelően árnyékos területet
Locsoljuk fel a tartózkodási hely aljzatát hideg vízzel
Mindig biztosítsunk megfelelő tisztaságú és kellően hűtött vizet számára (itt lehet szerepe az önitatónak!)
Tartsuk a szőrzetet megfelelően karban, tehát a nyírást igénylő kutyákat rendszeresen szabadíttassuk meg a fölösleges szőrtől illetve a fésülést igénylő kutyáknál tegyük rendszeressé az elhalt szőrők eltávolítását
Egész napos fürdési lehetőséget is biztosíthatunk az állatnak
Amennyiben már megtörtént a baj, azonnal kérjen állatorvosi segítséget!
Mint gyakorló kutyatartó, személy szerint tavasztól őszig biztosítom kutyámnak a fürdési lehetőséget. Kapott egy fürdőkádat, melyben naponta cserélem a vizet, ő pedig boldogan használja azt.