Kutyánknak hullámzó, hol javuló, hol visszaeső hasmenése van, több mint 1,5 l vizet iszik egy nap (10 kg).
Kérdés
Tisztelt Doktor Úr!
A kutyusunkat május 26-án hoztuk ki egy állatmenhelyről, azóta viszont problémáink vannak vele, ez ügyben szeretnék tanácsot kérni. Hullámzó, hol javuló, hol visszaeső hasmenése van, több mint 1,5 l vizet iszik egy nap (10 kg). Sokszor előfordul, hogy csak úgy átszalad rajta az étel, pedig diétázik (csak tápot kap, nyákosra főzött rizst, puhára főzött csirkemell darabkákat). Ő egy angol springer spániel, borzalmasan le van fogyva, de ennek ellenére látszik rajta, hogy nagyon boldog nálunk, rettenetesen a szívünkhöz nőtt! Veseelégtelenséggel, és egyszer jelentkező véres székelés miatt colitis ulcerosa-val riogatnak bennünket, drága vizsgálatokat készítenek, sok injekciót kap a kedvencünk. A kérdésem annyi lenne, hogy tünetei alapján valóban erre a két lehetőségre kell e gondolni, és szükséges e drága módszereket alkalmazni, vagy pedig lehetne kezelni az ő hasmenését, vízfogyasztását másképp is? Ha mégis kiderülne, hogy ez a baja, együtt élhet a veseproblémákkal és a bélbetegséggel? Ugye nem szükséges őt elaltatni?
Köszönettel: Lívia
Válasz
Kedves Lívia!
Az ön által leírt tünetek több betegségre is utalhatnak, így - mivel az egyéb, kiegészítő diagnosztikai vizsgálatok eredményét nem ismerjük - nehéz kérdéseire adekvát választ adni. Kutyája kora, neme, esetleges korábbi ivartalanítása, vakcinázása mind befolyásolják orvosa elgondolásait a betegség természetét illetően, és a pontos diagnózis felállítása is időbe telik. Mindenesetre az említett két betegséget nem zárhatjuk ki.
Akut veseelégtelenség jelentkezése esetén néhány esetben megállítható a folyamat, azonban ha a veseelégtelenség krónikus formája már kifejlődött, sajnálatos módon nincs lehetőség az élet meghosszabbítására dialízis vagy veseátültetés nélkül, melyek részint nagyon drágák, részint Magyarországon nem elérhetőek.
A colitis ulcerosa, azaz fekélyes vastagbélgyulladás kórjóslata jó, noha gyakran néhány hétig is elhúzódhat a gyógyulás. Ha ez az elsődleges betegség, okkal lehetnek optimisták.
Üdvözlettel:
a Rákosligeti Állatorvosi Rendelőintézet csapata
Vissza a kategória többi kérdéséhez »
Vissza a többi kérdéshez »