Milyen fizikai és pszichikai eredménye lehet annak, ha egy kutyát sokkolóval nevelnek? Én teljes mértékben elutasítom a sokkoló használatát. A kutya teljesen normális magatartású, okos, szerintem itt a gazda kényelme a fontos...
Sajnos Magyarországon ez a téma, - mivel a kutyás kultúra néhány éves lemaradásban van a fejlettebb országokéhoz képest és az állat egészségügyi érdekeltség nem mindig az állatok érdekét szolgálja - meglehetősen elhanyagolt.
Néhány Nyugat-európai országban az elektromos impulzussal sokkoló (Teletakt/Inotek) készülékek be vannak tiltva, mert az állatorvosi és biológiai vizsgálatok két dolgot bizonyítottak:
1./ a közvetlen elektromos áram megváltoztatja az állat fajnak megfelelő természetes viselkedését, mozgásában korlátozza illetve olyan mozgásra kényszeríti amely számára fájdalmat vagy sérülést okoz
2./ állatorvosi felmérések adatai bizonyították, hogy azokon a kutyákon amelyeken ezeket a típusú készülékeket használták, gyakoribbá váltak a nyakcsigolya, idegrendszeri és pszichikai megbetegedések.
További problémákat okoz a készülék - tréningtechnikailag és nevelés-tanulás módszerek szempontjából - helytelen használata. Legtöbb esetben elmarad az un. M F I J (Megszakítás – Figyelemfölkeltés – Irányítás – Jutalmazás) cselekvési láncolat.
A legnagyobb forgalmazók készülékeiket az elmúlt években kissé átkonstruálták, visszahúzódtak a feketepiacra és azokba az országokba terjesztették ki export kereskedelmüket ahol a készülékek nincsenek betiltva és az ellenőrzés is kicsi. (pl. Magyarország)
Számomra (többek között!) igazán az mutatja a magyar kutyás színvonalat, hogy pl. ezeket a több országban betiltott, - mert bizonyítottan ártalmas! - készülékeket nem kevés pénzért magukat kinológiai és kutya szakmai folyóiratnak mondó lapok hirdetnek és népszerűsítenek.
A probléma gyökerei egyébként ugyan ott találhatóak, mint annyi minden más állatvédelmi és kutyatartási gondé:
- az iszonyú nagy populáció következtében a kutya rendkívül leértékelődött
- a kutyatenyésztésért felelős szervezettek anyagi érdekeltségi rendszerei ellenkeznek a korszerű állatvédelem irányával
- az állatorvosok jelentős része anyagi okoknál fogva nem érdekelt a mennyiségnek a minőségre való áthelyezésében.