Két kérdésem lenne:
1. Nagyon sokan nem javasolják a vemhesség alatt az anyakutya féreghajtózását, egyes publikációkban pedig kifejezetten ajánlják. Kérem, írja meg véleményét erről, mert tanácstalan vagyok.
2. Boston terrierem van. Ennél a fajtánál gyakori a császármetszés a kölykök fejének nagysága miatt, de elég nagy a természetes módon ellő kutyák száma is.
Javasolták, hogy a vajúdáskor adassak oxytocin injekciót, mert kitágítja a szülőutat, illetve méhösszehúzódást eredményez. Ellene szól, hogy megrepedhet a méh, vagy kiskutya pusztulását eredményezi. Javasolja Ön az oxytocin adását?
Két lehetőség van, hogy a kölyökkutyák " féregmentességét" biztosítsuk:
1) az egyik, hogy 2 hetes kortól kezdve, az állatorvos által ajánlott féregtelenítővel kezeljük a kölyköket, két hetes időközökkel, 12-14 hetes korukig
2) egy megfelelően biztonságos szerrel, megfelelő adagban (fenbendazol) kezeljük az anyaállatot a vemhesség 42. napjától az ellés utáni második hét végéig (14. napig). A kölyköknél kb 6 hetesen ebben az esetben is kell féregteleníteni.
Ez utóbbi verzió ugyan biztonságos, de nem túl gyakorlatias, és jóval drágább is. Így azt javaslom, féregtelenítsék rendszeresen az anyakutyát, de a vemhesség alatt ne, a kölyköket pedig a fent leírt módon 2 hetes kortól.
Ami az oxytocin injekciót illeti, adását kizárólag állatorvos által, állatorvosi felügyelet alatt javaslom: amennyiben a vizsgálat alapján úgy ítéli meg, esetleg hasznos lehet, de nem minden esetben, és súlyos szövődményeket okozhat!