Milyen kistestű, beszélő papagájt válasszak?
Kérdés
Szeretnék venni egy papagájt, de nem tudom, milyen fajtát válasszak. Olyat szeretnék, amelyik tud, vagy képes megtanulni beszélni, és lehetőleg kistestű legyen. Melyik a legelterjedtebb fajta?
Válasz
Arra, hogy egy papagáj beszélni fog, nincs 100% garancia. A szelíd, hím ivarú hullámosok egyedtől függően meglepően jó hangutánzást is produkálhatnak (érdekességként: a legtöbb szót, mondatot beszélő papagáj is egy "harlekin" hullámos, ám nekünk is volt hullámos tojónk, amelyik eltanulta a pennant dallamos füttyét).
Kevésbé jó hangutánzók, de néhány szót, dallamot eltanulhatnak a hím nimfák is.
Mindkét fajta papagáj kistermetű, és kedvező áron beszerezhető.
Felsorolok néhány papagájfajtát a hangutánzó készségük alapján, a teljesség igénye nélkül:
- pyrrhura-k - egyes egyedeik jó hangutánzók
- polytelis-ek - egyes egyedeik bírnak némi hangutánzó képességgel, mely szavak eltanulására is kiterjed.
- laposfarkú papagájok (elsősorban a rozellafélék) - hím egyedeik - mint pl. a pennant - dallamokat is eltanulhatnak, de egy barnard hímtől már beszédutánzás is várható
- aratingák - egyes egyedeik jó hangutánzók, de meglehetősen hangosak (érdemesebb olyan fajt választani, mint a barnatorkú, esetleg a valamelyest "ricsajosabb" nappapagáj, a nagyobb aratingák közül a kékfejű, amelyik talán kicsit kevesebbet kiabál a hasonló méretű ékfarkúaknál)
- szenegáli papagáj - hangutánzása jó, de főként dallamok eltanulására korlátozódik, áruk a netes viszonteladók irreális kínálatával ellentétben 150euro körüli
- kisebb sándorfélék (szilvafejű és szakállas papagáj) - jó hangutánzók, kevésbé hangosak, mint a nagyobb rokonaik
- vörösszárnyú papagáj - "hobbimadár" tartók körében kevésbé ismert könnyen szelídülő, jó hangutánzású fajta, egyre "elérhetőbb" áron
- lórik - szinte minden egyedük jól beszél, az adott helyzethez alkalmazza a szavakat. A fenti madarakhoz képest kissé magasabb árkategóriába esnek(fajtától függően 200-500euro), speciális eleséget igényelnek, a szivárványos alfajok egyedei ivaréretten általában csipkelődőssé válnak.
"Közép-nagy" papagájok:
- nagyobb sándorpapagájok - többségükben jó hangutánzók (4 költő kínapapagájunkból 3 tud emberi szavakat kiejteni /vagyis a tojók is "beszélhetnek"/, miként mindkét nagysándor hímünk is jó hangutánzó, )
- sziklapapagáj - jó hangutánzó, de meglehetősen hangos, így társasházba semmiképp nem ajánlom
- királypapagájok - az ideális lakótársak, megfelelő méretű helyen tartva nem kiabálnak, a hímek kifejezetten jó hangutánzók, szelíd példányaikra nem jellemző a más papagájoknál gyakran jelentkező ivarérett korbani csipkelődés
- kisebb amazonpapagájok (pl. fehérhomlokú) - esetenként meglehetősen hangosak, de általában jó hangutánzók
Persze a felsoroltakon kívül még számos olyan papagájféle van (pl. Pionites, Pionus fajok), mely hangutánzásra "hajlamosak", de kevésbé elterjedtek, így beszerzésük sem egyszerű, áruk ezért meglehetősen borsos.
Összefoglalva: a leendő lakótárs kiválasztásakor mindenképp számításba kell venni, hogy mégsem fog beszélni, de ettől függetlenül, még nagyon kedves, szelíd madárka lehet.
Amelyik papagáj 99%- ban biztos hogy beszél, az a jákó, de őt csak annak ajánlanám, aki a nap felét a madárral tudja tölteni, mivel stresszérzékeny, tolltépésre, öncsonkításra kifejezetten hajlamos. Ezek a kellemetlen tulajdonságok megjelenhetnek más papagájoknál is. Jellemzően, minél értelmesebbek, annál érzékenyebbek a nem megfelelő bánásmódra.
Amennyiben a fő cél a "beszélő" madár, úgy egy egészen fiatal hullámost vegyen, lehetőleg olyan tenyésztőtől, aki segít kiválasztani az erre legalkalmasabbnak tűnő fiókát (általában a többiektől félrevonuló, magányosan "gagyarászó" hím fióka a legjobb hangutánzó)
Vissza a kategória többi kérdéséhez »
Vissza a többi kérdéshez »