Van egy mocsári teknősöm (tisztában vagyok vele hogy védett, de nagyon pici korában került hozzám, az akkori Tisza pedig hemzsgett a dölgött halaktól, így jobbnak véltem ha nálam marad). Nos, a kérdésem lehet, hogy bután hangzik, de mit adhatok neki enni? Lisztkukaccal, szárított rákkal, vörös szúnyoglárvával szoktam etetni, de nem kellene neki valami növényi táplálék is? Vagy ehet ő is májat vagy hasonló dolgokat, mint az ékszerteknős?
A fogságban tartott állatoknál nagyon fontos szerepe van annak, hogy mit adunk nekik enni, hiszen ez nagyban befolyásolja az életüket.
A mocsári teknős egyáltalán nem igényes állat. Mivel a magyar időjárást is kibírja, így akár kint is tarthatjuk (akár télen is, ha minimum 1 méter mély a vize). De ha lakásban tartjuk, akkor sem igényel nagyon vízfűtést, mivel 15°C-on is nagyon jól érzi magát. Számára a legideálisabb hőmérséklet 18-25°C között van, de a fiatalabbakat 20-25°C között érdemes tartani.
Elsősorban állati eredetű táplálékot eszik, de néha azért a növényeket is megcsipegeti. A legfontosabb kérdés, hogy mit adjunk nekik enni. Íme egy lista a szóba jöhető ételekről:
Állati eredetű ételek:
- piros vagy fekete szúnyoglárva
- vízibolha
- tubifex
- lisztkukac
- szöcske
- tücsök
- pók
- kisebb halak (lehet élő - pl. guppi -, fagyasztott,
szárított vagy liofilizált) - ez talán a legfontosabb, mivel tele van a teknősök számára fontos vitaminnal és alig van benne zsír
- csiga, vízicsiga ("tálalás" előtt jól mossuk meg, a
keményebb héjúakat pedig törjük fel)
- garnéla
- marhaszív-darabok
- csirkemáj
Az állatkereskedésekben lehet kapni mindenféle szárított halat, garnélát, rákokat, sőt hangyatojást is. A szárított halat ajánlani tudom akár főfogásként is (de azért adjunk előtte valamilyen vitamint is!), amikor nem akarunk a teknősöknek "igazi" halat adni (mert pl. aznap nem akarjuk kitisztítani a terráriumot). Azonban a többivel nagyon vigyázni kell, mert sok tartalom nincs bennük. Adhatunk nekik, de csak valami laktatóbb kiegészítéseként, a változatosság kedvéért.
A teknősök szívesen esznek még lisztkukacot is, bár ennél is vigyázni kell - akár a szárított kajáknál -, mivel nem tartalmaz minden, a teknős számára fontos vitamint. Így ezt is csak kiegészítésként adjuk nekik vagy valamilyen vitaminkészítménnyel együtt. Viszont a lisztkukacnak nagyon magas a fehérjetartalma, ezért nagyon tápláló a teknősök számára és értékes anyagokat lehet nyerni belőle.
Növényi eredetű ételek:
- spenót
- saláta
- banán (héjától azért válasszuk el)
- kivi
- narancs
- földiszeder
- alma (csak a húsos termést adjuk a teknőseinknek, mivel a héját nagyon nem tudják megenni)
- barack
- ananász
- ribizli
- szőlő
- paradicsom
- káposztalevél
- sárgarépa
- mindenféle vízinövény (ha telepítünk a medencéjükbe, mindenképpen számolnunk kell a növényállomány megfogyatkozásával)