Nils Holgersson barátai, avagy a Nyári ludak

CÍMKÉK madár videó lúd
Nils Holgersson barátai, avagy a Nyári ludak
A nyári lúd a Kárpát-medencében rendszeresen fészkelő madár. A természetvédők a faj fenntartásáért tiltják a vadászatát és védik a fészkelő helyeiket. Hazánkba kora tavasszal érkeznek.

Szigorúan ellenőrzött vadludak

A nyári lúd az egyetlen vadlúd faj, amely nálunk is fészkel. Évente csupán 800-1000 pár költ Magyarországon, emiatt szigorúan védett madár.

Nils Holgersson barátai, avagy a Nyári ludak
A fiókák anyjuknak tekintik az előttük haladó tojót

Az alábbi videón szereplő madárcsapat nem a nyári lúd óvoda. Ezek a fiókák mind az anyjuknak tekintik az élen totyogó tojót, pedig közülük csak 5-6 mondhatná el ezt. Ettől függetlenül, ha egyszer mögé szegődtek, akkor már egy családba tartoznak.

"A magyarországi populáció is kismértékű növekedést mutat az utóbbi években. Ez részben a vadászati korlátozások, részben a természetvédelem eredménye. A fertői állománya (mármint a magyar oldalé) mintegy 200 párra tehető. Az utóbbi 10 évben kb 10%-os populáció növekedést figyeltünk meg."

Nils Holgersson barátai, avagy a Nyári ludak
A ludak jellegzetes V alakba rendeződve repülnek
Ha felnőnek, ezt a tojót fogják V alakban követni a levegőben, amikor délre szállnak. A nyári lúd az általunk is jól ismert házi lúd és a többi tenyésztett lúd őse. Előbb háziasították, mint a tyúkot. Ez Babiloniában már időszámításunk előtt 4000 évvel megtörtént. Ez a szárnyas a legnagyobb termetű Európában élő lúd féle. A telet Spanyol - és Franciaországban töltik, majd útra kelnek, hogy fiókáikat Közép- illetve Észak-Európában költsék ki. A ludak csapatokban repülnek és ilyenkor jellegzetes V alakba rendeződnek. Itt minden egyednek megvan a rangja alapján meghatározott helye: a sort ilyenkor általában egy tapasztalt tojó vezeti. Mögötte a párja, majd a fiókák követik.

A Fertő-tó Közép-Európa harmadik legnagyobb tava. Vize sekély és széles nádas sáv veszi körül. Éppen ezért ez az egyik legideálisabb hely a nyári lúd számára. A szárnyas a fészkét a nádas legmélyében egy ilyen nádcsomóban alakítja ki. A stábnak ezért nem volt könnyű a térdig érő iszapban megközelítenie és lefilmeznie a költőhelyet, de még nehezebb dolgunk lett volna a kotlási időszakban. A madarak ekkor ugyanis harciasan védelmezik a kiszemelt területüket a betolakodókkal szemben. Ám mostanra már kiürültek a fészkek, a fiókák kikeltek a márciusban lerakott tojásokból. Az 5-6 pelyhes fióka anyja nyomába ered, ugyanis a kikelésük utáni első 12 órában megismerik szüleik hangját, s onnantól kezdve mindenhová együtt járnak. Ám többször az is előfordul, hogy több fióka tipeg egy anya után.

"Most már egészen nagy létszámú családok is vannak, mert a nyári lúdnál a fiókák hajlamosak arra, hogy más családhoz szegődjenek, így nem ritkán 10-nél több, maximum 35-36 fiókából álló családokat is megfigyeltünk." - mondja Pellinger Attila zoológus.

Nils Holgersson barátai, avagy a Nyári ludak
A nyári lúd hazánkban védett madár

Így aztán néha egész kis óvoda követi a kifejlett ludakat. De olyan is előfordul, hogy egy figyelmetlen fióka eltéved. Nagyon óvatosan kell a fűben közlekedniük, hiszen a kicsikre több veszély is leselkedik. Bár a kifejlett egyedeket nem sok veszély fenyegeti, az ilyen apróságot szívesen ejtik el a ragadozók.

Nils Holgersson barátai, avagy a Nyári ludak
Tollászkodó lúd
A felnőtt ludak elérik a 90cm-es nagyságot és a 4 kilós súlyt is, így a kicsiknek igyekezniük kell, hogy nyár végére megközelítsék ezt a méretet. Általában fűvel, bogyókkal és lágyszárú növényekkel táplálkoznak. A nyári lúd jó úszóképességét a lábujjak között kifeszülő hártyák segítik. Tolláról lepereg a víz, de ahhoz, hogy ilyen vízhatlanná tegye tollazatát, pontosan be kell azt kennie a faggyúmirigyei által termelt viasszal, ezért láthatjuk a ludat gyakran tollászkodni. A ludak hosszú életű madarak, megérhetik a 30-35 éves kort is. Ha felnőtté válnak és párt választanak maguknak, akkor életük végéig kitartanak egymás mellett. Ez a kötelék olyan erős, hogy ha az öreg madarak megözvegyülnek már nem is keresnek maguknak másik párt. Ez viszonylag ritka az állatvilágban. A pár nélküli lúd is a közösség tagja marad, és ugyanúgy megtalálja helyét a szárnyaló V alakban, mint a többiek.

értékelés