Napjainkra a lombikprogram nagyon sok pozitív fejlődésen ment keresztül. A résztvevők számára több lehetőség is van az embriók beültetésére. Ennek köszönhetően a gyermek nélküli párok számára is létezik megoldás, amelynek köszönhetően gyarapodhat a család.

Megtermékenyítés

Ahhoz, hogy a lombikbébi program elkezdődhessen, létre kell hozni az édesanya és az édesapa sejtjeiből az embriókat. Ehhez hazánkban évtizedek óta az anyukán végzett hormonális kezeléseknek köszönhetően több petesejt is termelődik, amelyeket egy speciális eljárással leszívnak. A leendő apuka spermájából vagy herebiopszia által egészséges hímivarsejteket nyernek, amelyek felhasználásával laboratóriumi körülmények között megtörténik a petesejtek megtermékenyítése. Ennek köszönhetően megindulnak az élet kezdetek. Ezek közül az erre szakosodott szakemberek, az embriológusok kiválasztják a legmegfelelőbbeket, amelyeket frissen visszaültetnek az anya méhébe. A többi megtermékenyített petesejt is alkalmas az életre, ők fagyasztott állapotban várnak a jövőjükre.

lead_916x515

Friss beültetések

Ennek során a leszívott petesejteket megtermékenyítik a férfi hímivarsejtekkel, majd az osztódást követően azokat a megfelelő állapotban, jellemzően a negyedik és hatodik nap környékén befecskendezik az anyaméhbe. Innentől a gyermekáldás és a gyermekvárás folyamata a természetes úton fogant terhességekhez hasonlóan folytatódik. A megtermékenyítés során több petesejtet is megtermékenyítenek, majd azokat a szükséges eljárások után lefagyasztják, hogy majd adott időben, a felolvasztást követően beültetésre kerülhessenek az anyaméhbe.

A fagyasztott embrió útja

Mára a tudomány hatalmas előrelépést tett az embriók fagyasztása, tárolása és későbbi felhasználása területén egyaránt. A korszerű eljárásnak köszönhetően a túlélési arány 100 százalékos. A fagyasztott, felolvasztott életkezdetek napjainkban már sokkal kedvezőbb várandóssági arányt mutatnak a friss beültetésekkel szemben. Sőt, egyes genetikai módszerek alkalmazásának köszönhetően már képesek kiszűrni a genetikailag nem megfelelő embriókat is.

A be nem ültetett embriók egy speciális oldatba kerülnek, ezzel dehidratálják ezeket. Ez védi meg őket a fagyasztás során kialakuló jégkristályoktól. A fagyasztógép körülbelül két óra alatt -180 C°-os hőmérsékletre hűti az életkezdeteket, majd folyékony nitrogénnel feltöltött fagyasztó tárolóban várakoznak az előttük álló jövőre. Ez akár hosszú éveket is jelenthet. A fagyi babák beültetéséhez az édesanya szervezetét előkészítik. Ennek során gyógyszerekkel stimulálják az anya szervezetét, ultrahanggal és vérvizsgálattal ellenőrzik a felkészült állapotot, majd a legoptimálisabb időpontban a babákat a méhüregbe juttatják. A beavatkozás fájdalmatlan és veszélytelen. Legnagyobb veszélyben mindvégig az életkezdemények vannak, amelyeknek túl kell élniük az intézmények közötti szállításokat. Azok biztonságáról a speciális tudással és felszereltséggel rendelkező, IVF logisztikában jártas TamTraCo tud gondoskodni.

értékelés