Nem mindegy, hogy mikor milyen tápanyagot biztosítunk a gyep számára

A fűnek éppúgy tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy üde maradjon, mint a haszonnövényeknek és a dísznövényeknek. Ha tehát azt szeretnénk, hogy a környezetünk úgy nézzen ki, ahogy megálmodtuk, akkor foglalkozni kell a pázsittal.

Fontos azonban leszögezni, hogy jelentős különbségek vannak az egyes gyeptrágyák között. Érdemes törekedni arra, hogy mindig az évszaknak megfelelő típust válasszuk.

Mi a fő eltérés az egyes gyeptrágyák között?

Minden gyepműtrágya esetén feltüntetik azt a gyártók, hogy milyen arányban tartalmaz nitrogént, foszfort és káliumot. Sokszor már a termékek nevéből is kiderül ez egy számhármas formájában. A 16-6-23 gyeptrágyában például 16 egységnyi nitrogén, 6 egységnyi foszfor és 23 egységnyi kálium található.

Ennek azért van nagy jelentősége, mert a gyepnek más makrotápanyagokra van szüksége ősszel, télen, tavasszal és nyáron.

Mit adjunk a pázsitnak ősszel?

Amikor beköszönt az ősz, a természet elkezd felkészülni arra, hogy téli álomba szenderüljön. Ilyenkor káliumtúlsúlyú gyeptrágyákat javasolt használni. Célszerű burkolt változatot választani, amely megfelelő mennyiségű tápanyagot szolgáltat a fűszálaknak egészen addig, amíg tavasszal újból növekedésnek nem indulnak.

A burkolt műtrágyák annyiban térnek el a hagyományosaktól, hogy van rajtuk egy szilárd granulátum. Ennek az a célja, hogy a tápanyagok ne bomoljanak le azonnal a kijuttatásukat követően, csak több hónap alatt. A burkolt műtrágyával kezelt pázsitot ritkábban is kell éppen ezért trágyázni.

Erre kell ügyelni a tél elmúltát követően

Tavasszal már nitrogéndús gyepindító műtrágyát célszerű alkalmazni. Ez elősegíti, hogy minél zöldebb legyen a gyep. Nyáron jó esetben már szép üde, egészséges gyepszőnyegünk van, ilyenkor kiegyenlített NPK gyeptrágyában is lehet gondolkodni. Biztosabb megoldás,a kálium túlsúlyú összetételű. A kálium ugyanis erősíti a növények szöveteit, amelynek következtében ellenállóbbak lesznek a fűszálak akár a gombás megbetegedésekkel, akár a hőhatás okozta stresszel szemben.

Augusztus utolsó heteiben, az indián nyár kezdetén a nitrogénes műtrágya kijuttatására kell sort keríteni. Ilyenkor ugyanis a rekkenő hőséget követő időszakban még egyszer újra látványos ütemben kezdenek növekedni a fűszálak.

A talajéletre is figyelni kell

Ne csak gyepműtrágyákat használjunk, ha szép pázsitot szeretnénk. Alkalmazzunk olyan pelletált szerves trágyákat is, amelyeket hőkezelnek, így nincsenek bennük gyommagvak.

Általánosságban véve elmondható, hogy bár tetszetős lehet egy nagy, összefüggő pázsit látványa, a biodiverzitás szempontjából nem a legjobb. Az összetömörödött, szinte élettelen talajt érdemes nagyjából havonta egyszer kezelni gyógynövény-kivonatokat és hasznos baktériumokat tartalmazó szerrel kezelni. Így a talaj egészségesebb és porózusabb lesz, ami a gyeptrágyák hatékonyságát is fokozza.

A megfelelő gyeptrágyák alkalmazása mellett ne feledkezzünk meg a pázsit szokásos ápolásáról, öntözéséről és nyírásáról sem.


értékelés