521. Hogyan ápoljuk a németjuhászt?
Ha van egy német juhászkutyád, akkor tudhatod, hogy a legfontosabb dolog amit szerető gazdiként tehetsz, hogy tisztán tartsd a kutyusodat. Mi ebben is segítünk neked.
Ha van egy német juhászkutyád, akkor tudhatod, hogy a legfontosabb dolog amit szerető gazdiként tehetsz, hogy tisztán tartsd a kutyusodat. Mi ebben is segítünk neked.
A szemhályog a kutyáknál akkor merül fel, mikor a szemlencse homályossá válik, és elég súlyos lehet ahhoz, hogy vakságot okozzon. Ebben az esetben ahhoz, hogy a kutya visszanyerje látását, műtét szükséges.
A nagytestű madarak, mint a papagájok, arapapagájok és kakaduk gyönyörűek, de tartásuk nagy felelősség. Jól gondold meg, amikor megveszed a madarat, mert az egész életedet kell majd leélned vele. Azt se felejtsd el megtanulni, hogyan kell gondozni őt!
Sok olyan mindennapi étel létezik, ami halálos kimenetelű lehet a papagáj vagy más díszmadár számára. Amikor új madarat hozunk a házhoz, kötelesek vagyunk utánajárni a szóban forgó madárfaj táplálkozási igyényeinek.
Egy titokzatos betegség, amely az emberi részegségre emlékeztet, több száz Ausztráliában őshonos madár földre hullását okozta a Darwin nevű trópusi ausztrál városban.
A fiatal teknősök páncélja rendszerint lágyabb, mint öregkorban, mert folyamatosan növekednek. A páncéllágyulás rendszerint nem megfelelő vitamin- és kalciumellátottságra vezethető vissza. Ezen fontos vitaminok és ásványi anyagok rendszerint megtalálhatóak a teknősök számára készített vitamin- és ásványianyag kiegészítőkben. Ezek a készítmények széles körben beszerezhetőek az aquarisztikai üzletekben. (Micro-Macro Food ásványianyag keverék por, Vita-Combi teknős csepp, vitaminoldat, amely a bőrről is felszívódik.) Nagyon durva páncéllágyulás esetén a páncélhoz belülről tapadó izmok helyén a páncél külső felületén akár behúzódások, övek is keletkezhetnek. Ilyen esetekben állatorvosi segítségre van szükség, megfelelő injekciós kezelés formájában. Az akvarisztikai boltokban kapható víztisztító szerek a célnak tökéletesen megfelelnek, a víz tisztaságára kell kellő figyelmet fordítani. A víz elsősorban etetéskor szennyeződhet, a feleslegesen adott táplálék a vízben nagyon hamar bomlik, mintegy táptalajként szolgál a baktériumok számára. Ezért alapszabály, hogy csak annyi táplálékot adjunk egyszerre, amit a teknős el is fogyaszt. Ezenkívül vízszűrők is beszerezhetőek a víz tisztítása céljából. Az első évben naponta kell etetnia teknősöket. étrendje lehet nagyon változatos, a teknőstáptól kezdve az élő halig. Főeleség lehet az egész fagyasztott hal, amelyet kiegészíthetünk teknőstáppal, lisztkukaccal, hangyatojással, teknősmüzlivel, vizibolhával, stb. A teknősök tisztán növényi eredetű táplálékot is igényelnek, hazai körülmények között szívesen elfogadják a nyers vagy forrázott salátát pitypang levelet. Az élő kis hal adása is megfelelő, mert a teknős kiélheti vadászszenvedélyét. A világításhoz tökéletesen megfelel egy 40 W-os izzó, a teknősök 24-26 °C-os vízben érzik jól magukat, amely hőszabályozós fűtőkkel biztosítható. Az infralámpa használatát nem ajánlom. A teknős ösztönösen megválasztja tartózkodási helyét, a vízen kívül biztosítani kell számára sütkérező helyet is. Amennyiben többet szeretne tudni a teknősök tartásáról, ajánlom, hogy tartásukról szóló szakkönyvet szerezzen be.
Úgy tűnik, hogy a teknősnek elhalásos szájgyulladás nevű betegsége van a leírtak és a képek alapján. Ezt a betegséget baktériumos fertőzés (Proteus, Pseudomonas, Aeromonas fajok) okozza. A kezelést a megfelelő sebészi ellátás után a terület fertőtlenítős ecsetelése (jódtartalmú szerek) és edzése (pl. Vagothyl oldat), valamint megfelelő antibiotikum terápia jelenti. Kérem keresse fel állatorvosát a korrekt diagnózis megállapítása és a megfelelő kezelés megbeszélése végett.
Ez ügyben nehéz mit mondanom. Sok minden okozhat ilyen görcsrohamokat, pl. ételmérgezés, fertőző betegség, gyógyszermérgezés... De azt, hogy valószínűleg mi történhetett, talán csak a kezelőorvosa tudná megmondani, vagy ő sem, hiszen sokszor nem lehet konkrétan megtalálni a kiváltó okot. Ez sajnos így van az állatgyógyászatban és sokszor az embergyógyászatban is.
A corona elleni oltás megszűnt. Sokan nem is oltottak ellene, mert inkább kennelekben okoz tömeges és súlyosabb megbetegedést, hobbi kutyáknál gyors lefolyású, szinte magától gyógyuló betegség formájában jelentkezik. Ráadásul elég rossz immunogén, tehát nem sokáig adott védelmet a vakcina. Ne aggódjon! Sokkal fontosabb a Lyme-kór elleni oltás.
Az elpusztult halakat mutasd meg állatorvosnak, az állatorvos kórtani vizsgálattal megállapítja a betegség okát és megfelelő kezelést ír elő a még élő halak számára.