51. Szakembereink: Dr. Kassay Viktória
"Nagy ajándéknak tekintem a sorstól, hogy olyan munkát végezhetek, ami ekkora örömet okoz a számomra."
"Nagy ajándéknak tekintem a sorstól, hogy olyan munkát végezhetek, ami ekkora örömet okoz a számomra."
"Valószínűleg minden állatorvos számára az igen nehéz esetek, a szinte valószínűtlen gyógyítások a legemlékezetesebbek."
Útlevél kutyáknak, macskáknak és vadászgörényeknek - az ezzel kapcsolatos híradások kapcsán sokan felkapták a fejüket a harmadik állat hallatán. Vadászgörényeknek? Hát ide jutottunk az EU-val, hogy most már a görények is útlevéllel utaznak?
Háziállat TV. Láttad? Olyan, mint a varázsújság a Harry Potterben. Olvasom a cikket és megmozdulnak a képek! Dr. Háziállat, akkor most én kérdezek: a bulldogom beleszeretett egy pincsilányba...
Mindenki hallott már denevéres rémtörténetet: megtámadja az embert, belecsimpaszkodik a hajunkba és vért szív. És ez már biztos? - kérdezné Lusta Dick.
Ha több macska kénytelen együtt élni, akik nem kedvelik egymást, az már önmagában is stressz tényező. Ehhez társul a környezetváltozás. Mindez elegendő, hogy a macska viselkedése megváltozzon. Javaslom valamilyen macskának való nyugtató és a Feliway nevű párologtató alkalmazását a lakásban. Állatpatikában kaphatóak vény nélkül.
Ha két ivartalanított hím macskád összeverekszik, akkor valószínűleg dominanciaharc zajlik közöttük, vagy más viselkedési problémák merülnek fel. Az alábbiakban néhány javaslatot találsz, hogyan kezelheted ezt a helyzetet: Szeparáld őket: Amikor látod, hogy a macskák összeverekednek, azonnal válaszd el őket egymástól. Ne hagyd, hogy a konfliktus tovább fokozódjon. Helyezd őket külön szobákba vagy használj elválasztókapukat, hogy megakadályozd a találkozást. Biztosíts szeparált területeket: Ha nem tudod mindig szétválasztani őket, akkor biztosíts külön területeket mindkét macskának. Olyan helyeket alakíts ki, ahol el tudnak vonulni és pihenni anélkül, hogy találkoznának egymással. Ez segíthet csökkenteni a konfliktus lehetőségét. Ellenőrizd a stresszforrásokat: Győződj meg róla, hogy mindkét macska rendelkezik megfelelő menedékhellyel, alvóhellyel, élelemmel és vízzel. Az erőforrások korlátozása vagy hiánya stresszt okozhat, és ez hozzájárulhat a viselkedési problémákhoz. Használj feromonkiegyenlítő spray-t: Feromonkiegyenlítő spray-k vagy dugók segíthetnek csökkenteni a stresszt és javítani a macskák közötti viszonyt. Ezek a termékek utánzatot tartalmaznak a macskák természetes nyugtató feromonjából, amely segít megnyugtatni őket. Kérj állatorvosi segítséget: Ha a probléma továbbra is fennáll, és a macskák továbbra is összeverekednek, fontos lehet konzultálni egy állatorvossal vagy állatviselkedési szakemberrel. Ők alapos vizsgálatot végezhetnek, és segíthetnek megérteni a viselkedési probléma okait és megoldásait.
A macskák általában könnyen megtanulják, hogyan használják a macskaalomot, és rendszerint ragaszkodnak a tisztasághoz. A következő lépések segíthetnek a macskád szobatisztaságának kialakításában: Macskaalom: Biztosíts egy megfelelő méretű és típusú macskaalomot a macskádnak. Többféle típus létezik (zsírszegény, agglomerálódó stb.), próbálj meg olyat választani, amelyik megfelel a macskád preferenciáinak. Tisztaság: Tartsd rendben a macskaalomot. Távolítsd el naponta az ürüléket és a vizeletet, és hetente egyszer cseréld ki teljesen az almot. Hely és elhelyezés: Helyezd el a macskaalomot olyan csendes és nyugodt helyen, ahol a macska kényelmesen elérheti és használhatja. Ne helyezd olyan zajos vagy zsúfolt területre. Tanítás: Ha a macska még nem használja az almot, ültessd bele, és mutasd meg neki, hogyan kell használni. Ha megfigyeled, hogy a macska éppen meg akarja tenni a dolgát, emeld be az alomhoz, hogy megismerje a helyet. Dicséret és jutalmazás: Ha a macska megteszi a dolgát az alomban, dicsérd meg és jutalmazd meg vele, például egy finom falat vagy egy kedvenc játék. Következetesség: Legyél következetes az alomhasználat megtanításában. Ne büntesd a macskát, ha hibázik, mert ez nem segít neki megtanulni. Inkább konzisztensen mutasd meg neki az elfogadható helyet a vécézésre. Állatorvosi ellenőrzés: Ha hirtelen megváltozik a macska vécézési szokása, érdemes állatorvoshoz fordulni, mert ez egészségügyi problémát jelezhet.
A mostani helyzet valóban kihívás lehet, különösen egy ilyen fiatal kiscica számára, hiszen a területvédő viselkedés miatt a felnőtt macska inzultálhatja őt. Íme néhány megoldási lehetőség, amelyek segíthetnek a helyzet kezelésében: Tartsd bent a kiscicát éjszakára: Mivel még fiatal, az lenne a legbiztonságosabb megoldás, ha éjszakára bent tartanád, amíg nagyobb nem lesz és megtanulja kezelni a területét. Ezzel elkerülheted a felnőtt macskával való konfrontációt, és a cicád biztonságban lehet. Területvédelem és távol tartás: A területet körülvevő más macskákat próbálhatod távol tartani úgy, hogy a saját macskádra nem gyakorolsz negatív hatást. Íme néhány módszer: Macskariasztó spray: A teraszon és annak környékén alkalmazhatsz természetes alapú macskariasztókat (citromfű, ecet alapú spray-k), amelyek segíthetnek távol tartani az idegen macskákat. Ezek a szagok általában kellemetlenek a macskáknak, de nem ártalmasak. Mozgásérzékelős spriccelő vagy ultrahangos készülék: Ezek a készülékek vízpermetet vagy ultrahangot bocsátanak ki, amikor egy macska a közelbe jön. Így elriaszthatod az idegen macskákat anélkül, hogy állandóan figyelned kellene a helyzetet. Az idegen macska elzavarása: Ha rendszeresen elzavarod az idegen macskát, az nem feltétlenül árt. Ha következetesen észleli, hogy a terület nem szabadon hozzáférhető, idővel esetleg más helyet kereshet. Ugyanakkor fontos, hogy ez a módszer ne okozzon túlzott stresszt a saját macskádnak, mert az érzékelheti, hogy a területe veszélyben van, ami nyugtalaníthatja őt is. Fokozatos hozzászoktatás: Amennyiben hosszabb távon el akarod kerülni a konfrontációt, próbálkozhatsz az idegen macska és a saját cicád fokozatos hozzászoktatásával. Ezt csak akkor javaslom, ha az idegen macska nem túl agresszív. Külön etetőhelyeket alakíthatsz ki, és figyelheted, hogyan viselkednek egymás közelében. Ez a módszer időigényes, és nem garantálható, hogy működik, de bizonyos esetekben enyhítheti a területi feszültséget. Ivartalanítás és területbiztosítás: Miután ivartalanítod a cicád, valószínűleg magabiztosabb lesz a saját területén, és kevésbé vonzó a terület a rivális macskáknak. Ez segíthet a területi konfliktusok csökkentésében is. Az, hogy beleszólsz a konfliktusba (pl. elzavarod az idegen macskát), nem feltétlenül ártalmas, különösen, ha a kiscicád védelmében teszed. A legjobb megoldás valószínűleg az lesz, ha éjszakára bent tartod a cicát, és figyeled, hogyan alakul a helyzet, amíg idősebb és erősebb nem lesz.