576. A német juhászkutya és a csivava együtt hancúroznak
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A szomszéd füve mindig zöldebb- ez egy örökérvényű igazság. A szomszéd macskájával azonban szerencsére nem ez a helyzet. Ilyen összehasonlításban természetesen a mi kedvencünk fényévekkel különb, mint külső, mind pedig belső adottságait tekintve. Afelől, hogy okosabb, tehát nincs kétségünk. De vajon a szomszédé miért butább?
Macskatartókként többször megfigyelhettük, hogy a kedvencünk a mellső lábaival nyomkodja például a takarót, a karmát kicsit kieresztve. A mozgássort, amely akár tíz percig is eltarthat, rendszerint dorombolás és esetenként a gazdához való dörgölőzés kíséri.
A jellegzetessége a vöröses lába, ami miatt hívják Beauceron-nak (boszrón), de Bas Rouge-nak (bá rúzs), azaz alul vörösnek is. Egy elismert francia szakíró pedig nemes egyszerűséggel, a “Gentilhomme Campagnard” vagyis „vidéki nemes úr” elnevezést adta neki, nyilván a hanyag eleganciája miatt.
Akár a savoyai, a labrit sem kitenyésztett fajta. Legtöbb példánya fauve (fakóvörös), de alapszínét gyakran fekete szőrzet szövi át. Fülét-farkát gyakran tupírozzák. Félhosszú "kecskeszőre" van, amely gondozás hiányában filcesedik, és csimbókokká áll össze.
Hirtelen elhullások esetén mindig mérgezésre kell gondolni. Gyakran előfordul, hogy a nyulakra raknak mindenféle kutyának, illetve macskának való kullancs- és bolhaűzőt. Ez méreg a nyúl számára, ami miatt rángógörcsök kíséretében elpusztul. Természetesen más oka is lehet a mérgezésnek. Ha kertben tartották az állatokat, akkor a permetlé, mérgező növények, patkányméreg, vagy más vegyszer is okozhatta a halálukat. Sokszor egy frissen felbontott táp az oka a megbetegedésnek. Mindenesetre érdemes kinyomozni, mi volt az ok, hiszen ez később segíthet az új nyuszik egészségének megőrzésében.
Nagyon gyakran előfordul ez a viselkedési forma. Ha szeretne kiskutyákat, akkor a tüzelés alatt és az azt követő 2 hétben tartsa folyamatosan együtt a két kutyust! Általában a tüzelés harmadik hetétől várható a párosodás. Ha azonban nem szeretne kölyköket, akkor a tüzelés alatt és az utána következő két hétben sem ajánlatos együtt tartani őket.
A deguk télen is igénylik a szobahőmérsékletet, ezért nem tanácsos olyan helyen tartani, ahol nem lehet biztosítani az egyenletes, meleg hőmérsékletet. Más állattal összerakni sem ajánlatos, hiszen előre nem tudható, hogyan reagálnak egymásra. A legjobb megoldásnak mégiscsak a szoba tűnik vagy egy befűtött kisház.
A szőrproblémának sok minden lehet az oka. Érdemes lenne bőrkaparékot bevizsgáltatni, mert a csúnya szőrt okozhatja atka, gomba vagy baktérium. Ezenkívül javasolnám bőrtápláló vitaminok és olajok használatát, de a sampont, ha lehet, kerüljék. Csak speciális gyógysamponok elfogadhatóak, a többi csak árt a fiatal kutyus bőrének.
Az Insecticid 2000 nem alkalmazható nyúlra. Ilyen problémával forduljon állatorvosához, ő biztosan ad Önnek nyulakra is használható készítményt. Azok a szerek, amelyeket csak kutyára és macskára lehet alkalmazni, sokszor mérgezőek nyulakra.