576. A német juhászkutya és a csivava együtt hancúroznak
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A szomszéd füve mindig zöldebb- ez egy örökérvényű igazság. A szomszéd macskájával azonban szerencsére nem ez a helyzet. Ilyen összehasonlításban természetesen a mi kedvencünk fényévekkel különb, mint külső, mind pedig belső adottságait tekintve. Afelől, hogy okosabb, tehát nincs kétségünk. De vajon a szomszédé miért butább?
Macskatartókként többször megfigyelhettük, hogy a kedvencünk a mellső lábaival nyomkodja például a takarót, a karmát kicsit kieresztve. A mozgássort, amely akár tíz percig is eltarthat, rendszerint dorombolás és esetenként a gazdához való dörgölőzés kíséri.
A jellegzetessége a vöröses lába, ami miatt hívják Beauceron-nak (boszrón), de Bas Rouge-nak (bá rúzs), azaz alul vörösnek is. Egy elismert francia szakíró pedig nemes egyszerűséggel, a “Gentilhomme Campagnard” vagyis „vidéki nemes úr” elnevezést adta neki, nyilván a hanyag eleganciája miatt.
Akár a savoyai, a labrit sem kitenyésztett fajta. Legtöbb példánya fauve (fakóvörös), de alapszínét gyakran fekete szőrzet szövi át. Fülét-farkát gyakran tupírozzák. Félhosszú "kecskeszőre" van, amely gondozás hiányában filcesedik, és csimbókokká áll össze.
A lehetséges okokat kérdésében felsorolta már: Überreiter szindróma, szaruhártyagyulladás (krónikus), szárazszembetegség, úgyhogy feltétlen keressen fel egy másik állatorvost vagy szemész specialistát, aki tudna segíteni, de arról tudnia kell, hogy ezek közül az összes hosszú, akár életfogytig tartó kezelést, kontrollt igényel.
A játékos harapdálás a kutyák természetes viselkedési formája, aminek, - többek között, - az erőpróbálgatáson kívül a fogváltás is az oka. Ajánlom figyelmébe "Katharina Schlegl-Kofler: A KÖLYÖKKUTYA" című könyvét.
A macskanátha jellemzően csak macskákat fertőz.
Egy kutyánál már nagyon nehezen lehet,- belátható időn belül, - helyre hozni azt amit 17 év alatt elrontottak, helytelenül csináltak. - A két kan kutya között, a nagy életkor külömbség és az egyik kutya szocializátlanságának hatására valószínűleg komoly rangsorkonfliktus alakul ki. Ezt csak nagy hozzáértéssel, nagyon nagy időráfordítással lehet enyhíteni és kezelni. - A szőrhiány valószínűleg már az éltkor, illetve a hosszú életkor allatti nem megfelelő ápolás és étkezés hatása. Nem hiszem, hogy hagyományos állatorvosi kezeléssel jelentős eredmény lenne elérhető. Teljes ayurveda kezelés hatására már tapasztaltam nagyon jó eredményt - de bevallom minden esetben fiatalabb kutyákon.
Kedves Kormos Nikoletta! Hányás ügyben egy teljes laborvizsgálat (hematológia, máj, vese, hasnyálmirigy, pajzsmirigy stb.) javasolt, valamint kontrasztosröntgen és ultrahangvizsgálat is, ugyanis egy sor betegség jöhet szóba. A vakaródzás megállapításához is elengedhetetlen egyébként a vérvizsgálat, de ha nem hoz eredményt, akkor elég nagy annak az esélye, hogy táplálékallergia... De azt előre le kell szögezni, hogy nem egyszerű eset, és nem biztos a teljes felépülés sem...