576. A német juhászkutya és a csivava együtt hancúroznak
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A szomszéd füve mindig zöldebb- ez egy örökérvényű igazság. A szomszéd macskájával azonban szerencsére nem ez a helyzet. Ilyen összehasonlításban természetesen a mi kedvencünk fényévekkel különb, mint külső, mind pedig belső adottságait tekintve. Afelől, hogy okosabb, tehát nincs kétségünk. De vajon a szomszédé miért butább?
Macskatartókként többször megfigyelhettük, hogy a kedvencünk a mellső lábaival nyomkodja például a takarót, a karmát kicsit kieresztve. A mozgássort, amely akár tíz percig is eltarthat, rendszerint dorombolás és esetenként a gazdához való dörgölőzés kíséri.
A jellegzetessége a vöröses lába, ami miatt hívják Beauceron-nak (boszrón), de Bas Rouge-nak (bá rúzs), azaz alul vörösnek is. Egy elismert francia szakíró pedig nemes egyszerűséggel, a “Gentilhomme Campagnard” vagyis „vidéki nemes úr” elnevezést adta neki, nyilván a hanyag eleganciája miatt.
Akár a savoyai, a labrit sem kitenyésztett fajta. Legtöbb példánya fauve (fakóvörös), de alapszínét gyakran fekete szőrzet szövi át. Fülét-farkát gyakran tupírozzák. Félhosszú "kecskeszőre" van, amely gondozás hiányában filcesedik, és csimbókokká áll össze.
Azt gondolom, hogy röntgen-felvételt kellene készíteni az elváltozásról, az nagyban előrevihetné a kezelést.
A csípőizületi diszplázia (és a vállizületi is) genetikailag öröklődő betegség, amelyeknek a kialakulását a táplálás nem befolyásolja lényegesen. Ha a kutyájának a szülei diszpláziásak voltak, akkor nagy az esély arra, hogy kialakul a betegség, és ezen sem a csonterősítő, sem más táplálási "trükk" nem fog tudni segíteni. A mai modern kölyöktáplálásban a csonterősítő adása egyébként is elavult módszernek számít. A kutyatápok megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazzák a csontfejlődéshez szükséges anyagokat, így ilyenkor nincs is szükség külön kiegészítésre. Hagyományos, házi kosztoltatás mellett lehet reális szükség rá, de sokan (így én is) a porok és tabletták helyett a természetes csontfélék etetését részesítik előnyben.
Törés esetén rögzíteni kell a lábat, legegyszerűbb két hurkapálca és ragasztószalag segítségével. Ha nem áll el a vérzés az nyomókötéssel kellene leszorítani. Ezt olyan állatorvos is elvégzi, aki nem specializálódott madarakra.
Kedves kutyapuszi ! Kérem ott érdeklődjön, ahol a beavatkozást el kívánja végeztetni.
Kedves Gazdi! A kutya jó kondíciója az általános egészségi állapota és a táplálása kérdése, gyógyszerekkel nem érdemes kísérletezni. Amennyiben kutyája kondíciója gyenge, keresse fel állatorvosát, mert a rossz kondíció oka számos betegség is lehet. Ha kutyája kondíciója közepes (a bordái nem látszanak, de tapinthatóak, jól izmolt, rendszeresen mozog), úgy nincs szüksége külön hízlalásra. Etessen jó minőségű tápot. Üdvözlettel: a rákosligeti Állatorvosi Rendelőintézet csapata