576. Hogyan kezeljük a macskák veseproblémáit?
Ahogy öregszik a macskád, egyre könyebben megbetegedhet. A vesebetegség különféle formái a leggyakoribbak a cicák körében. Jó lenne tudni, hogyan segíthetsz rajta?
Ahogy öregszik a macskád, egyre könyebben megbetegedhet. A vesebetegség különféle formái a leggyakoribbak a cicák körében. Jó lenne tudni, hogyan segíthetsz rajta?
Amikor kutyát vásárolunk, választunk, vajon alaposan végiggondoljuk a fajta igényeit? Milyen betegségekre hajlamos, hogyan kell táplálnunk, hányszor kell állatorvoshoz vinnünk, hogy egészséges felnőtté növekedjen és sokáig velünk éljen?
A bőrön jelentkező különféle kipirulással, korpázással, esetleg viszketéssel, szőrhullással, stb. együtt járó elváltozásokat gyűjtőnéven ekcémának nevezzük. (Az orvosi szótár szerint: „az ekzema hyperaemiás alapon ülő, apró, később nedvezésbe átmenő hólyagocskákkal járó bőrelváltozás”.)
A dermatophytosis a bőrt, szőrzetet és/vagy körmöket (karmokat) érintő parazitás gombafertőzésének orvosi elnevezése. A leggyakrabban izolált gombafajok a Microsporum canis (ismertebb nevén az ótvar), a Trichophyton mentagrophytes és a Microsporum gypseum. Ez a betegség főleg kutyákban, macskákban és más emlősökben alakul ki.
A fotodinámiás terápia egy viszonylag új eljárás az állatgyógyászatban. Úgy vélik, hogy ígéretes a felületes daganatos megbetegedések kezelésére, mint a laphámrák. A laphámrákkal diagnosztizált macskák szervezetének válaszát figyelő korábbi tanulmányok szerint, a fotodinámiás terápia csupán mérsékelten mondható sikeresnek, viszont a még korszerűbb fotoszintetizáló alkalmazásáról szóló legújabb vizsgálatok azt mutatják, hogy ez utóbbi módszer még sikeresebb.
Sok a kérdés, de kevés a konkrétum. Az, hogy egy állatorvosnak ez volt a véleménye, még nem jelent semmit. Lehetséges az a diagnózis is, amit a kolléga felállított, de lehet, hogy tévedett. Az autoimmun betegségek (amelyek nem fertőzőek, hanem speciális allergiás problémák) egyre gyakoribbak, de ezt megfelelő vizsgálatokkal (tesztekkel) igazolni lehet, vagy ki lehet zárni. Nem elég csak kimondani, be is kell bizonyítani. Azt javaslom, keressenek fel másik állatorvost is, és alaposan vizsgáltassák ki a kutyájukat.
A koordinációs problémának több okozója is lehet, többek közt szervi eredetű, vagy hiánybetegség is, amit az egyetem orvosai tudnak alapos vizsgálatok során kideríteni.
Kedves András! A foltok valószínüleg penész jelei, ezt tavi gyógyszerekkel lehet kezelni, illetve a pikkelyek elállása a testtől, valószínüleg hasvízkór tünetei. Ez elég veszélyes betegség, tóban szinte gyógyíthatatlan.
Bénulásos tüneteket többek közt okozhatnak hiánybetegségek (kalcium, B, A és D vitamin hiánya) baktériumok és vírusok is. A szem váladékossága leginkább fertőzésre utal. Mindenképp érdemes lenne a helyi állatorvost felkeresni a betegség pontos diagnosztizálásának, illetve a hatékony kezelés érdekében.
A kutya szemén valószínűleg szemlencse homály van (szürke hályog), ami gyógyszeresen nem kezelhető és a kor előrehaladtával tovább romlik. Az elhízás, fokozott étvágy és vízivás felkeltheti a cukorbetegség gyanúját, ami szintén eredményezhet szürkehályogot. Vizsgáltassa meg kutyáját állatorvossal, ami az életkora miatt egyébként is rendszeresen ajánlott!