576. A német juhászkutya és a csivava együtt hancúroznak
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A német juhászkutyán nem fog az idő: divatkutyák jönnek és mennek, de a jó öreg német juhász örök barát!
A szomszéd füve mindig zöldebb- ez egy örökérvényű igazság. A szomszéd macskájával azonban szerencsére nem ez a helyzet. Ilyen összehasonlításban természetesen a mi kedvencünk fényévekkel különb, mint külső, mind pedig belső adottságait tekintve. Afelől, hogy okosabb, tehát nincs kétségünk. De vajon a szomszédé miért butább?
Macskatartókként többször megfigyelhettük, hogy a kedvencünk a mellső lábaival nyomkodja például a takarót, a karmát kicsit kieresztve. A mozgássort, amely akár tíz percig is eltarthat, rendszerint dorombolás és esetenként a gazdához való dörgölőzés kíséri.
A jellegzetessége a vöröses lába, ami miatt hívják Beauceron-nak (boszrón), de Bas Rouge-nak (bá rúzs), azaz alul vörösnek is. Egy elismert francia szakíró pedig nemes egyszerűséggel, a “Gentilhomme Campagnard” vagyis „vidéki nemes úr” elnevezést adta neki, nyilván a hanyag eleganciája miatt.
Akár a savoyai, a labrit sem kitenyésztett fajta. Legtöbb példánya fauve (fakóvörös), de alapszínét gyakran fekete szőrzet szövi át. Fülét-farkát gyakran tupírozzák. Félhosszú "kecskeszőre" van, amely gondozás hiányában filcesedik, és csimbókokká áll össze.
Egy nagytestű szuka általában sok kölyköt ellik. Áltagosan hatot, nyolcat. De nincs előírt alomszám. Lehet egyetlen egy, de lehet akár tizenöt kiskutya is az alomban.
Jól teszi, ha nem türelmetlenkedik! Jutalmazgassa, dicsérgesse a kutyust és előbb-utóbb mindent megtanul.
Az ismerőse rosszul tudja. Később is lehet fajtatiszta kölyke a kutyának azonos fajtájú kutyával pároztatva. Sőt tovább megyek. Az is előfordulhat kutyáknál, ha egy tüzelés alatt különböző fajtájú kanokkal párosodik a szuka, keverék kölykök mellett fajtatiszta kölykei is lehetnek.
A kérdése második felével kezdeném a válaszomat. A kistestű kutyák, mint ahogy a havanese is, általában hamar befejezik a "testi fejlődést". 8-9 hónaposan elérik azt a méretet, ami a fajtájukra jellemző felnőtt kori méretük. A mozgással kapcsolatban: nincs egy előírt és követendő szabály a kutya mozgatását illetően. Minden kutyát kell vinni sétáltatni, még azokat is, amelyek udvarban laknak. Napi egy órás sétára és gazdival való csavargásra minden kutyának szüksége van. Az egy másik kérdés, hogy a séta közben kifulladásig futtatja-e vagy nem. Ennek nem vagyok híve. A kutyák mozgásigénye a fajtájuktól, koruktól és egészségi állapotuktól függően más és más. Ha télen keveset mozogtak a kutyák, akkor tavasszal kezdetben csak laza séta legyen és később, ahogy a kondijuk erősődik, lehet futni velük és futtatni őket.
Ha minden nap tud legalább egy órát fordítani a kutyákra, akkor vállalja bátran. Ha a család is segít ebben és szeretik is a kutyákat, jó helye lesz a kutyának Önöknél.