56. Hazánkba érkezett a falábú kecske
A Tennessee ájulós kecskés videónkat látva Rosset Ágnes olvasónk örömmel írta hozzászólását a cikkhez: „Nálam is előfordult, hogy egy törpekecském egyszer csak lefeküdt, én akkor azt hittem elpusztult."
A Tennessee ájulós kecskés videónkat látva Rosset Ágnes olvasónk örömmel írta hozzászólását a cikkhez: „Nálam is előfordult, hogy egy törpekecském egyszer csak lefeküdt, én akkor azt hittem elpusztult."
Aki nem tudja, merre keresse amire kíváncsi, azt körbekalauzoljuk az oldalunkon...
Zarándokhellyé vált Újpesten a Népsziget, ahol kecskék mint biofűnyírók tartják kordában a gyomokat.
A négylábú tejcsárdának is becézett awassi juhoknak nem hagyunk nyugtot: még a fejőházba is elkísérte őket operatőrünk. Duzzadó tőgyekre felkészülni!
Két kérdés merül fel: először is miért ugat, másodszor pedig mit mond? Az szinte biztos, hogy azért ugat, mert mondani akar valamit. A mondanivaló mibenlétére több elmélet is van.
Egy 14 éves tacskónak már bizony sokféle baja lehet, ami ilyen jellegű tüneteket okoz. Lehet baj a szívével, a gerincével, de más szerveivel is. Ahhoz, hogy ebben tisztán lehessen látni, sokféle vizsgálat elvégzésére van szükség, úgyhogy mindenképpen indokolt az állatorvosi kivizsgálása. Lehet, nem is kellene ezzel sokat várni, hanem minél előbb el kellene vinni!
Azt, hogy az anyának elegendő teje van e, és a kölyköknek ebből elég jut e, a viselkedésükből lehet meglátni. Ha a szoptatások szünetében nyugodtan alszanak, pocakjuk gömbölyű, akkor jut nekik . Ha sokat sírnak, nyugtalanok, egyfolytában mászkálnak, akkor ki kell egészíteni. Állatorvosoknál, állatpatikákban illetve egyes állateledelt forgalmazó boltokban kapható kifejezetten kutyák számára előállított tejpótló por, amit utasítás szerint vízzel higítva megfelelő cumisüveggel kiegészíthető az anya teje. A szukának ilyenkor kell igazán megemelni a takarmányát. Jó minőségű, energiában és vitaminban gazdag tápból kapjon bőségesen.
Ha a malacka élősködőktől fertőződött a vakarózáson túl tapasztalható szőrhullás, és az állat bőrén jellemzően előfordulnak szőrhiányos, sebes, korpás területek. Ha ilyesmit nem észlel, akkor valószínűleg nincs nagy baj, a gyakoribb vakarózást okozhatja esetleg porosabb forgács vagy széna is. Megelőzés és az aggódó gazdilélek megnyugtatása érdekében a malackát esetleg meg lehet fürdetni Nisoral samponnal. Ám ha a fenti tünetek bármelyike jelentkezik, keresse fel az állatorvost! A megfázás kísérő tünete általában a szem váladékozása, a levertség és az étvágytalanság. De amint olvasom, ezekkel nincs baj. Javaslom, hogy minden héten a hét egy kiszemelt napján mérlegelje kedvencét (mindig etetés előtt vagy etetés után kiszűrve a táplálékfelvételből származó testsúlyingadozást). Ha a malacka testsúlya 8-10%-nál többet csökken egyik hétről a másikra, akkor lehet gyanakodni esetlegesen valamilyen megbetegedésre. A megfázást megelőzendő, tehet egy-két csepp Béres cseppet és/vagy C-vitamin készítményt a malac ivóvizébe. Ami még a nyugtalanságot illeti, nem tudom, hogy a tengerimalac milyen nemű, de vemhes nőstényeknél megfigyelhető, hogy érzékenyebben reagálnak, elhúzódnak, ha a gazdi ölbe szeretné venni őket.
Ha a tengerimalac olyan tünetet produkál, amely a szavak szintjén kevésbé jól leírható, mintha megmutatnánk egy szakembernek, ne késlekedjünk már az első pillanatban sem elvinni az állatot személyesen a legközelebbi állatorvoshoz! Ezen túllépve azt gondolom, hogy a probléma feltétlenül orvosi beavatkozást igényel. A leírás alapján egyrészt biztosra vehető, hogy sérült az állat szaruhártyája, amelyre szaruhártya regeneráló készítményt kellene alkalmazni, melyet csak az orvos tud felírni (Pl.: Corneregel). Másrészt a genny alapján, a bakteriális fertőzést is kezelni kell valamilyen antibiotikum tartalmú készítménnyel (Pl.: Brulamycin, Tobrex, Tobradex), melyek szintén vénykötelesek. Jómagam nem vagyok állatorvos, de tenyészetünkben időnként előfordul, hogy a széna okoz hasonló szemsérüléseket, és a fenti készítmények eddig hatásosnak bizonyultak. Az Ön esetében a probléma akut jellegét tekintve a gyógyszeres kezelés mellett fontos lenne a malacka szemét tisztán tartani, az ürülő váladékot eltávolítani. Erre a legjobb megoldás, ha borsav oldatba mártott vattával időnként áttörli a beteg szemet. A Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán, az Egzotikus Osztályon biztos vagyok benne, hogy tengerimalaca a megfelelő ellátásban részesülhet, és Ön minden további kérdésére választ kaphat.
Mindkét kérdésére igen a válasz, vannak ezekre a célokra megfelelő szerek. Javaslom, keressen fel egy állatorvost, aki majd segít a konkrétumokban!