56. Hazánkba érkezett a falábú kecske
A Tennessee ájulós kecskés videónkat látva Rosset Ágnes olvasónk örömmel írta hozzászólását a cikkhez: „Nálam is előfordult, hogy egy törpekecském egyszer csak lefeküdt, én akkor azt hittem elpusztult."
A Tennessee ájulós kecskés videónkat látva Rosset Ágnes olvasónk örömmel írta hozzászólását a cikkhez: „Nálam is előfordult, hogy egy törpekecském egyszer csak lefeküdt, én akkor azt hittem elpusztult."
Aki nem tudja, merre keresse amire kíváncsi, azt körbekalauzoljuk az oldalunkon...
Zarándokhellyé vált Újpesten a Népsziget, ahol kecskék mint biofűnyírók tartják kordában a gyomokat.
A négylábú tejcsárdának is becézett awassi juhoknak nem hagyunk nyugtot: még a fejőházba is elkísérte őket operatőrünk. Duzzadó tőgyekre felkészülni!
Két kérdés merül fel: először is miért ugat, másodszor pedig mit mond? Az szinte biztos, hogy azért ugat, mert mondani akar valamit. A mondanivaló mibenlétére több elmélet is van.
Egy 11 éves bernáthegyi már matuzsálemi korúnak számít. Séta közben lehetnek izületi vagy gerincfájdalmai, amit állatorvosnak kell kivizsgálnia. Ebben a korban már nem szoktak játszani, pláne a nagytestű kutyáknak nehézkes lesz a mozgásuk és nem szívesen találkoznak más kutyákkal. Tartanak az esetleges küzdelemtől, még ha az játékos is, de a másik ha csak ráugrik vagy meglöki, az is fájdalmas lehet számukra. Ne erőltesse a találkozást, ha ő akar ismerkedni, úgy is oda fog menni.
Bizony mindkettő lehet. Sőt, néha még hasűri (vese) daganatos elváltozások is okozhatnak görcsöket vagy bénulást. De például mérgezéseknek is lehet ilyen tünete. Célszerű lenne megmutatni állatorvosnak, hátha lehet segíteni rajta!
Mindenképpen alaposan meg kellene vizsgáltatni állatorvossal, csak így lehetne eldönteni, hogy tényleg tojást akar-e rakni. A "víz jön belőle" tünetből, főleg, ha az a kloakájából jön, még bélgyulladásra is gondolok, ilyenkor hamar bűzös és zavaros lesz a vize.
Az elváltozás jellegétől függ, hogy milyen módon lehet eltávolítani (bódítással vagy helyi érzéstelenítésben, kimetszéssel vagy elektrokauterrel), ez persze a kutyus vérmérsékletétől is függ. Persze az majd elválik még, hogy kell-e műteni egyáltalán, ez is attól függ, hogy miről is van szó pontosan, amit így látatlanban nem tudok megítélni. Azt is csak szövettani vizsgálattal lehetne megmondani, hogy daganatos elváltozásról van-e szó. Szerintem bármilyen kérdése vagy agodalma van, forduljon bizalommal állatorvosához, biztos nagyon szívesen válaszol kérdéseire.
Sajnos látatlanban elég nehéz okosat mondani. Mindenképpen meg kellene vizsgálni, hogy esetleg csontprobléma van-e (törés, kalciumhiány?) vagy valamilyen idegrendszeri ok miatt nem lép rá. Meg is húzhatta, meg is üthette egy leesés közben. A talpát is meg kellene nézni, nincs-e rajta sérülés. A legjobb, ha megmutatja állatorvosnak.