636. Kiskutyáink születtek
A fedeztetés utáni körülbelül 63-65. napra várható a kiskutyaáldás. Bár a kutyamama általában gond nélkül, ösztönösen ellátja kicsinyeit, azért nem fog megharagudni, ha a gazdi kicsit besegít neki.
A fedeztetés utáni körülbelül 63-65. napra várható a kiskutyaáldás. Bár a kutyamama általában gond nélkül, ösztönösen ellátja kicsinyeit, azért nem fog megharagudni, ha a gazdi kicsit besegít neki.
Számtalan véres történet kezdődik így: "Nem is gondoltam volna, hogy veszélyes a kutya, hiszen olyan aranyosan csóválta a farkát..."
Ha kutyánk jelenlétét már akkor megérezzük, még mielőtt elvakkantotta volna magát vagy egyáltalán bejött volna a szobába, biztosak lehetünk benne: eljött a fürdetés ideje. Sok gazdi ugyanannyira várja ezt a nagy eseményt, mint kedvence: azaz semennyire. Pedig nincs más választás: az elkerülhetetlent nem érdemes sokáig halogatni.
Mi a teendő ha tüzel a kutyusunk? Tüzelőbugyival kivédhetők a nehéz napok és kicselezhetők a nehéz kanok...
A vemhes kutyák táplálása általában nagyban függ az állat tüzelése előtti fizikai állapotától, azonban van néhány alapszabály, ami fajtától és kortól függetlenül minden vemhes kutya esetében fontos. Lássuk melyek ezek, és mire kell odafigyelnünk!
Jellemző fiatal, ivarérés felé közeledő viselkedési tünet, hogy a kutya próbálgatja a vele közös élettérben / falkában élő társaknál erejét, ügyességét, rátermettségét és igyekszik a rangsorban egy magasabb szintre kerülni. Valószínűleg a testvérénél erre a kutya jelenleg jó esélyt lát ezért játékos harccal, próbálja ezt kifejezésre juttatni. Nem gondolom, hogy ez valóban agresszió lehet. Nagyon sok függ attól, hogy hogyan reagál a testvére. Csak a testvére etesse a kutyát úgy, hogy elősször imitálja mint, ha enne a tányérjából és csak akkor tegye le a kutya elé az ételt, ha az nyugodt állapotban vár. Csak a testvére játszon a kutyával és mindig ő nyerjen a játékban, majd zárja el a játékokat Lehetőleg a testvére vigye a kutyát sétálni. 2-3 hét alatt bizonyára megváltozik a testvére és a kutya viszonya.
Fokozott szomjúság (többet iszik és többet pisil a szokásosnál), fáradékonyság, szőrhullás, fénytelen szőr, korpa. Előrehaladott állapotban látási zavarok is előfordulhatnak. Súlyos esetben: hányás, kiszáradás, szapora légzés, eszméletvesztés. Vér- és vizeletminta laboratóriumi kielemzésével történik a betegség diagnosztizálása.
A problémájukra már évek óta van megfelelő gyógyszeres megoldás, őszintén szólva nem is értem, a kollégám miért nem javasolta már eddig is? A gyógyszer neve INCURIN tabletta, szintetikus ösztrogén pótlás, az ivartalanított szukák inkontinenciájának kezelésére találták ki. Naponta kell adni, de a hatása nagyon jó, szinte 100%-osan megszünteti a vizeletcsöpögést. Viszont receptköteles, tehát mégis fel kell keresnie egy állatorvost ahhoz, hogy felirassa!
Valamilyen külső oknál, vagy valamelyik kutya egészségügyi változásánál fogva, 2 hónappal ezelőtt jött el az ideje annak, hogy a két kutya közötti konkurenciaharc ilyen szinten kiéleződjön. A falkán belüli, a két kutya közötti rangsor beállításával lehet a problémát kezelni. Tehát elsősorban el kell döntenie a gazdinak, hogy melyik kutyát helyezi a falka hierarchikus sorrendjében magasabbra. Majd ennek megfelelően különböző jelzések folyamatos és következetes használatával ezt az állatok tudtára kell adnia. Pld. a magasabb rangú kutyának ad elősször enni, azt üdvözli elsőnek hazatéréskor, annak biztosítja a komfortosabb pihenőhelyet, vele kezd elősször játszani, többet kezdeményezi vele a testkontaktust, simogatást, stb. A játékos harcok során mindig a magasabb rangú kutyának ad igazat, annak segít (nem a gyengébbnek !!!) és azt támogatja. A kutyák nem érzik magukat jól a demokratikus egyenlősdiben és távol áll tőllük az emberi érzelem által irányított "a gyengébbet, elesettebbet támogatom" elmélet és gyakorlat.
Bár nem sokat látok belőle (képernyőmön a legnagyobb is csak 3mm-es!), de szerintem kullancs lehet (90%). Ha biztosra akar menni, akkor vagy lefotózza nagyobb felbontásban, vagy pedig - talán ez a legegyszerűbb megoldás - elviszi az Önhöz legközelebb megtalálható állatorvoshoz, aki szerintem megerősíti a tippemet. Dr Fekete Richard