651. Öngyilkosság az állatvilágban: az emberi viselkedés tükörképe?
Az öngyilkosság nem csak az emberekre jellemző magatartás. Az állatokon végzett tanulmányok azonban segíthetnek megérteni az emberi viselkedést.
Az öngyilkosság nem csak az emberekre jellemző magatartás. Az állatokon végzett tanulmányok azonban segíthetnek megérteni az emberi viselkedést.
Az olasz agár ókori kutyafajta- az ókori művészetekben való ábrázolása kb 2.000 évre nyúlik vissza. A reneszánsz korban ezek a kutyák rendkívüli népszerűségnek örvendtek az olasz nemesemberek körében, innen ered a kutyafajta “olasz” agár elnevezése..
A bőrpigmenthiány vagy a melanociták hiánya nem csak az embereknél, a kutyáknál is előfordulhat.
Kutyája a fenekét a földön húzva szánkázik? Gyakran nyalogatja, harapdálja a faroktő környékét? Rettentő szagot áraszt? A jelenség hátterében a végbélmirigyek (bűzmirigyek) kóros állapota állhat. Ilyenkor a lehető leggyorsabban kérje állatorvos segítségét!
A Felelős Állatbarátok Egyesülete idén is futásra invitálja a négylábúakat és lelkes gazdáikat.
Kedves Gazdi! Erről a témáról bővebben ebben a cikkünkben írtunk: Mikor lehet "utcára vinni" a kiskutyát? Egy kiskutya általában a 4. oltás után két héttel lesz teljesen védett a legfontosabb fertőző betegségekkel szemben, de ez függ az állatorvos által alkalmazott oltási sortól is (mindenképp őt kérdezze erről). Ez fontos időszak egy kiskutya számára - úgy szocializáció, mint szobatisztaság szempontjából - ezért ha megoldható, kizárólag olyan helyre vigye a kölyköt, ahol viszonylag kis kockázat mellett ismerkedhet a világgal (olyan területre, ahol biztosan nem találkozik idegen kutyákkal és azok ürülékével). Az úgynevezett kutyapelenka is jó szolgálatot tehet, hogy a lakásba egy bizonyos helyre ürítsen a kiskutya, bár az erről való átszoktatás valószínűleg további türelmet igényel majd.
Ha a tünethez nem társul borzolt tollazat, levertség, akkor a legvalószínűbb, hogy az ivarérett hímek etető reflexe. Vagyis nem betegség. Ha teljes bizonyosságot akar szerezni, keresse fel a legközelebbi madárspecialista állatorvost egy általános kivizsgálás céljából.
Többféle probléma okozhatja: pl. faroksérülés, bűzmirigy, végbélbetegség stb., ha pár napon belül nem szűnnének a panaszok, akkor feltétlen forduljon állatorvoshoz.
Kedves Gazdi! A korpa önmagában nem betegség, hanem tünet, amelynek hátterében többféle ok is lehet (pl. akár allergia, bőrgyulladás vagy gombás megbetegedés is okozhatja). Mindenképpen ajánlott ilyenkor egy bőrkaparék- és szőr vizsgálat, de vérvizsgálatra is szükség lehet. Ez azért fontos, mert e nélkül csak találomra lehet megpróbálni kezelni.
A pontos diagnózishoz elengedhetetlen egy alapos orvosi vizsgálat. A tünetet egyaránt okozhatja bénulás, vagy egyéb betegségből, sérülésből adódó gyengeség is. Számos kiváltó oka lehet.