6926. Csípő- és könyökízületi diszplázia kutyáknál
A csípő- és könyökízületi diszplázia egy örökletes mozgásszervi betegség, amelyben az ízületek rendellenesen fejlődnek, ami fájdalmat, gyulladást és mozgáskorlátozottságot okozhat.
A csípő- és könyökízületi diszplázia egy örökletes mozgásszervi betegség, amelyben az ízületek rendellenesen fejlődnek, ami fájdalmat, gyulladást és mozgáskorlátozottságot okozhat.
Minden vidám cicának imád játszani a lézerpointerrel, nem igaz? Nem mindig. A lézerpointerek kiválóak lehetnek a macska kardióra és az emberi nevetésre, de néha frusztrálttá tehetik a cicát, és arra késztethetik, hogy a legközelebbi mozgó tárgyra (például a lábadra) ugorjon. Ezért merül fel a kérdés: "Rossz a lézerpointer a macskák számára?"
Ha te vagy az a szerencsés ember, akinek egy macska "tulajdonosa", akkor a feladatod, hogy az otthonotok boldog és egészséges hely legyen – és ez többet jelent, mint csak ételt és egészségügyi ellátást biztosítani. A macskáknak ingerlést kell kapniuk, hogy az elméjük egészséges maradjon, és elkerüljék a rossz viselkedési mintákat. Bár a rejtvényalapú interaktív játékok nagyszerű módja lehetnek a macskád szórakoztatásának, nem kell bonyolult eszközökhöz folyamodnod ahhoz, hogy gazdagítsd az életét. Nézd meg ezt a 15 egyszerű ötletet, amivel szórakoztathatod a család macskáját. Biztosan hálás lesz az erőfeszítéseidért!
Egy átlagos macskának naponta körülbelül 200–250 ml vizet kell fogyasztania, de nem mindig könnyű biztosítani, hogy a cicád elegendő folyadékot igyon. Hiszen nem úgy, mint mi emberek, ők nem figyelik a vízfogyasztásukat mérőedényekkel. Íme néhány egyszerű módszer, amivel ösztönözheted a macskád, hogy több vizet igyon.
A macskák családtagjaink, és imádjuk őket tekintélyt parancsoló tekintetükért, játékos mozdulataikért és mély, zümmögő dorombolásukért. De előbb-utóbb eljön az idő, amikor el kell búcsúznod tőle, és gyakran ez a pillanat váratlanul érhet, hiszen a macskák nagyon jól tudják elrejteni a fájdalmukat. Bár nehéz lehet látni, hogy a macskád szenved, ha figyelsz néhány tünetre, felismerheted, mikor van szüksége extra gondoskodásra és vigaszra. Ez segíthet abban is, hogy korán észleld a problémát, és így még egy kicsit meghosszabbítsd az életminőségét.
1. kérdés: A cicák dagasztása lehet a kölyökkorból visszamaradt reflexes tevékenység, amikor is szopás közben folyamatosan dagasztjákaz anya emlőit. Egyébként dagasztás közben rendszerint a körmüket is koptatják. 2. kérdés: A cicák vadászösztönnel születnek, ennek megtestesülése a meglátott galamb levadászása utáni vágy, még akkor is, ha lakásban tartott cicáról van szó. 3. kérdés: Amikor rájön az "öt perc", az szintén lehet a vadászösztön megtestesülése vagy a mozgás utáni vágya. Remélhetőleg ez nem fog állandósulni. Ha van rá lehetőség, lehet, hogy érdemes lenne a cicát néha kiengedni a szabadba, felesleges energiáinak levezetésére. 4. kérdés: A sípolva köhögés számos betegség (fertőző, nem fertőző) tünete lehet; mindenképpen azt javaslom, hogy állatorvos lássa a cicát, megállapítva a köhögés pontos okát.
Ha eredetileg szép fekete volt, akkor valószínű, hogy csak az őszi, enyhe vitaminhiányos időszak miatt fordul elő az orr világosodása. Ezt azzal lehet leellenőrizni, hogy bőr-/szőrtápláló vitaminok (állatpatika!) adása után hamarosan visszatér az eredeti orrtükörszín. A nyalakodásról célszerű leszoktatni, szerintem csak rossz szokásról van szó, de higiéniailag tényleg aggályos. A rendszeres féreghajtást azért nem árt betartani!
A tüzelés elején még nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy foganjon a szuka. Szerintem nincs ok az aggodalomra, hiszen ilyenkor még általában nem is tűri a kan közeledését. A ciklus 9-18 napja között azonban már vigyázni kell.
Minden állat esetén számolni kell azzal, hogy minden beavatkozás és így az altatás is kockázattal jár. Ez fokozódhat bizonyos fajták esetén (pl. bulldogok, stb.), de betegségek, idős kor, stb. esetén is. Minden állatorvos törekszik arra, hogy minél kisebbre csökkentse ezt a kockázatot. Viszont ha valami miatt mindenképpen műteni kell az állatot (pl. szemműtét), akkor ha aggódunk, ha nem aggódunk, akkor is el kell végezni a beavatkozást, függetlenül a kockázattól, hisz egyébként mitől gyógyulna meg? Azért (bár sajnos előfordul! és - nálunk legalábbis - pont akkor, amikor "túlzottan" aggódik a gazdi, de ez már misztikum!) nagyon ritka manapság, hogy nagy baj legyen egy altatásból... A műtét utáni teendőkről a kezelő állatorvos tájékoztatást fog adni!
Jól tudja, hogy a nyers sertéshúst és főleg belsőségeket nem szabad etetni húsevőkkel. Ennek oka az, hogy a sertéshúsban esetleg megtalálható Aujeszky-vírus gyógyíthatatlan idegrendszeri megbetegedést okozhat húsevőkben. A vírus megfelelő hőkezelés során elpusztul, ezért jelent jó megoldást a hús átfőzése vagy sütése. Mivel a gépsonka hőkezelt húskészítmény, ezért ennek etetése a fertőzés veszélyét nem hordozza magában. A nyers csirkehús etetése nem jelent veszélyt bélférgesség szempontjából. Bizonyára hallott már Salmonellosisról, ami emberek esetében is súlyos ételfertőzést okozhat. A nyers csirkehús és csirkemáj etetésének legnagyobb veszélye egy esetleges Salmonella bélfertőzés és ételfertőzés kialakulása.