6976. Hogyan kezeld a kutya törött körmeit
Egy kutya törött körmeit nem mindig sürgősen kell orvosolni, de fontos, hogy időben kezeljük őket, akár saját magunk is meg tudjuk oldani, de bizonyos esetekben szakértői segítségre lehet szükség.
Egy kutya törött körmeit nem mindig sürgősen kell orvosolni, de fontos, hogy időben kezeljük őket, akár saját magunk is meg tudjuk oldani, de bizonyos esetekben szakértői segítségre lehet szükség.
Tanuld meg biztonságosan és hatékonyan vágni kutyád körmeit otthon.
Bár a macskák független és önálló állatok, azért egyértelműen ki tudják fejezni, ha nem kedvelnek valakit. Ha úgy érzed, hogy a macskád nem szeret, ezekre a jelekre érdemes figyelned.
Az autóápolás világa tele van lehetőségekkel mindazok számára, akik szeretnék megőrizni járművük szépségét és teljesítményét. A rendszeres karbantartás több mint esztétikai kérdés, hiszen hozzájárul a jármű értékének megőrzéséhez és biztonságos működéséhez is.
Az állati allergia sokak számára jelent komoly problémát, a kellemetlen tünetek pedig jelentősen ronthatják az életminőséget. Az allergének apró, mikroszkopikus részecskék, amelyek az állatok szőréből, bőréről, nyálából és vizeletéből származnak. Ezek az allergének könnyen megtapadnak a bútorokon, szőnyegeken, ágyneműn és a levegőben is lebeghetnek, így szinte lehetetlen teljesen elkerülni őket, ha háziállatot tartasz. Az allergiás reakciókat az immunrendszer túlzott válasza okozza, amikor ezekkel az allergénekkel találkozik, ez okozza a tüsszögést, orrfolyást, viszketést, szemirritációt és súlyosabb esetben akár asztmás rohamot is.
Tényleg szörnyű látni, hogy a kutyus állandóan vakaródzik. A vakaródzás hátterében számos probléma állhat. A bőrbetegségek leggyakoribb tünete, amely allergiás, gyulladásos, parazitás bőrbetegségekkel is együtt jár. Máskor szervi vagy szisztémás betegség (pl. hormonális dysfunctio, nem megfelelő májműködés, stb.) következménye is lehet a viszketés. Okának tisztázására minden szervre kiterjedő szisztematikus betegvizsgálat szükséges bőrpanaszok esetén is. A kétszeri bőrkaparék negatív parazitológiai vizsgálati eredménye kizárja a parazitás bőrbetegséget. A kutyus fajtája, életkora és a viszketés lokalizációja alapján inkább allergiás (immun-) eredetű bőrbetegség lehet a vakaródzás hátterében. Az allergiás bőrbetegséget sok oki tényező kiválthatja, pl. táplálékallergia, kontaktallergia, belégzési típusú allergia, autoimmun folyamat. Az oki tényezők tisztázására végezhető allergiás bőrteszt vagy vérvizsgálat a specifikus ellenanyagok kimutatására. Kezelése - amennyiben lehetséges - az oki tényezők kizárása a kutyus életéből, megfelelő hyposzenzibiláló oldat készíttetése és alkalmazása, szteroidokkal és antihisztaminokkal való gyógykezelés. Nyilván így látatlanban nem tudok pontos diagnózist felállítani, de mindenféleképpen javaslom a további kiegészítő vizsgálatok elvégzését is.
A kutyát le lehet szoktatni a macskák üldözéséről, de külön kell választani a biciklihez szoktatástól. Csak akkor érdemes ilyen formában futtatni, mikor már nem befolyásolják a macskák. Séták alkalmával legalább egysoros lánc nyakörvet érdemes rátenni és egy hosszú pórázt. Lehetőleg vászonpórázt, mert könnyű és ki lehet mosni. 5-6 m hosszú legyen. A séta alatt, szándékosan olyan területre kell vinni, ahol biztosan találkozik macskával. Ha a macska után akar futni, erősen megrántani, és egy határozott tiltószóval ("fújj", "nem", "rossz") visszarendelni láb mellé. Ha ez már rövid távon működik, ki lehet engedni a pórázt hosszabbra. Ha így a macska után szaladna, akkor egy kicsit engedni kell a pórázon, majd egy erős rántással megállítani és visszahívni. A tiltószót, feltétlenül használjuk ebben az esetben is! Csak abban az esetben próbálkozzunk a kerékpárral, ha ez már séta közben működik, és feltétlenül csak lassú tempóval kezdjünk.
A máj- vagy vesebeteg kutyák táplálására a legmegfelelőbbek az állatorvosok felügyelete mellett kifejlesztett, különleges táplálkozási igényeket kielégítő speciális száraztápok és konzervek. Ezek a tápok és konzervek különbözö betegségben szenvedő állatok speciális táplálkozási igényi szerint vannak kifejlesztve. Szervi betegségenként más és más táp kapható. A fent említett tápok receptkötelesek és állatorvosi rendelőkben vagy állatpatikákban kaphatóak. Ilyen táp pl. a Hill´s által kifejlesztett L/D a májbeteg kutyák számára vagy a K/D a vesebeteg kutyák számára. Más cégeknek is vannak hasonló fejlesztésű tápjai. Én mindenképpen lebeszélnélek az otthon előállított házikosztról akkor, ha tényleg máj- vagy vesebetegségben szenved a kutya.
Biztos, hogy vakarja, nem nyalogatja? Az elváltozás a könyökízület magasságában és nem a lábtőízület környékén van és csak egyik vagy mindkét mellső lábon észlelhető? Nagytestű kutyák nem ritka betegsége, hogy az egyik elülső végtag lábtőízülete, ritkábban a hátulsó végtag csánkízülete körül, e területek intenzív nyalogatása miatt ovális alakú nedvező, fekélyes bőrgyulladás keletkezik. Az állandó nyalogatás leggyakoribb okai az unalom, a bőr alatt vándorló idegentest, ízületi fájdalom, atópiás bőrgyulladás, stb. A gyógykezelés lényege a helyi terápia és a nyalogatást kiváltó alapbetegség kiküszöbölése. Ha a nyalogatást kiváltó alapbetegséget nem sikerül megállapítani és elhárítani, akkor csak átmeneti javulás várható a kezelések után.
Ezt csak külső jegyek alapján lehet megállapítani. Ebben egy gyakorlott pincsitenyésztő lehetne segítségükre, aki már egész kis korban meg tudja állapítani, hogy fajtatiszták-e a kölykök.