721. Nálunk nem szokás a cicát orvoshoz vinni
Odafigyelnek házi kedvenceik táplálására a magyar macskatartók, a rendszeres állatorvosi kontrollt azonban már kevésbé tartják fontosnak.
Odafigyelnek házi kedvenceik táplálására a magyar macskatartók, a rendszeres állatorvosi kontrollt azonban már kevésbé tartják fontosnak.
Amennyire vissza tudok emlékezni kiskoromban először sebész szerettem volna lenni, aztán a Fővárosi Állat- és Növénykert igazgatója, nem sokkal később halbiológus, legutóbb pedig állatorvos.
Leendő gazdiként tudnunk kell, hogy milyen a beagle karaktere, mik az igényei. A beagle kutya örökké vidám, optimista, emberszerető, mindig kész a mókára, és szorosan kötődik a családhoz.
A jó idővel sajnos nemcsak a nyár és a strand jár együtt, fokozottan ki vagyunk téve a különböző rovarok és a kullancsok támadásának, ezzel együtt pedig a Lyme-kór kockázatának. De mi is ez pontosan? Hogyan előzhető meg, és mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?
Többé már nem lehet válaszút elé állítani valakit, hogy: Vagy a gyerek vagy a kutya! Nem jelent akkor egészségügyi kockázatot a kutya jelenléte, sőt! A kutyás családok gyerekei egészségesebbek is.
A szőrtüszőatka betegség (demodicosis) sajnos sokszor nehezen kezelhető és néha elég makacs probléma. A betegség jelentkezése is sokféle hatás, körülmény együttes fennállásának az eredménye, és a kezelése sem csak egy-két dologból áll. A gyógyulási idő azonban még a legjobb esetben is elég hosszú, gyors javulást ne várjanak. A kérdéseire a számozás sorrendjében a következők a válaszaim: 1. Sokáig tarthat a kezelés. A költségekről nehéz nyilatkozni, mert ez sok mindentől függ (ki, hol kezeli, milyen készítményekkel, milyen árkategóriás rendelőben). 2. A kezelés mindenképpen "komplex" kell, hogy legyen, ebbe a gyógysamponos kezelés is beletartozhat, de a lényeg, hogy nem csak az atkákat kell elpusztítani, hanem a kutya általános védekező rendszerét is fel kell erősíteni. Erre viszont a gyógysampon nem lesz jó. 3. A betegség elvileg bármikor visszatérhet, ha romlanak a tartási viszonyok, vagy ismét leromlik a kutya immun állapota. Ha viszont minden jól megy, akkor az is előfordulhat, hogy soha többé nem újul ki. Nagyon fontos (és kifejezetten olcsó) kiegészítő kezelési módszer a sok napfény és a száraz környezet, ami a jó minőségi táplálással együtt csodákra képes!
Valószínűleg mindegyik cica férges és bolhás, így mindet kezelni szükséges. Az orsóféreg kölyökmacskák a leggyakoribb bélférge, ami ráadásul az embert is megfertőzheti. A kiscicák az anyatejjel veszik fel a parazita lárváit, ami aztán vándorol a szervezetükben. A kifejlett férgek a macska vékonybelében laknak, ahol mikroszkopikus méretű petéket raknak a bélsárba, amelyek a külvilágra kerülve 2 hétig érnek, majd évekig fertőzőképesek maradhatnak. Ezért az első féreghajtást úgy kell ütemezni, hogy az lehetőleg megelőzze a cicákban az első kifejlett férgek megjelenését és a peteürítést. A macskák, szemben a kutyákkal, nem fertőződnek meg az anyaméhen belül, ezért az orsóférgek kifejlődése valamivel tovább, legalább 3 hétig tart az újszülöttekben. Ezért a cicákat 3 hetes életkorban ajánlott először féregteleníteni valamely a kifejlett fonalférgek ellen hatékony szerrel. Ezt követően 2-3 hetente kell újra kezelni őket legalább 3 hónapos korig, vagyis addig, amíg a lárvavándorlás tart a szervezetükben és ezért újabb fertőzés nélkül is kifejlett férgek jelenhetnek meg a vékonybelükben.Ha az anyamacskát nem kezelik bolha ellen, akkor előfordulhat, hogy a kicsinyeit azonnal megfertőzi. A bolhairtó szerek általában nem használhatóak a szoptató, vemhes anyákon és az újszülött kiscicákon. Az egyetlen javasolható termék a Frontline spray, amivel az anyamacskát és a kicsinyeit is be lehet fújni havonta. Fonalférgek ellen több hatékony és biztonságos készítmény is kapható, mi laz első kezelésekre leginkább a paszta formátumúakat ajánljuk (Állatpatikában tudja beszerezni). Később, 6 hetes életkortól használhatóak a tabletták, de még inkább azon spot-on (felcseppentendő) készítményeket ajánljuk, amelyek a bolhákat, a fülrühatkákat és a különböző fonalférgeket, köztük az órsóférget is elpusztítják. Ebben az életkorban tanácsos ugyanis megkezdeni a rendszeres, havonkénti bolha elleni kezeléseket. Olvass tovább! Ismerd fel a macskamérgezést!
Kedves Gazdi! A tengerimalacoknál leggyakoribb élősködő az atka és a gomba. Az atkánál jellemző tünet a szőrhullás mellett a fül vagy szem környékén vagy a megkopaszodott területen fehéres korpás terület, mivel az atka a bőrben él, kisebesíti, kiszárítja a területet. Illetve a malacka sebeket is kaparhat magának, és inkább a fejen, fül környékén jön ki. A gombánál a szőrhullás mellett kis foltokban, pikkelyszerűen megvastagodhat a bőr, és gomba inkább a testen jön ki. Miivel a malackának a hátán kezdett kihullani a szőre, előfordulhat, hogy gomba és atka egyszerre okozza a sebeket, mindkettő megtelepedett, mert meggyengült a malacka immunrendszere. Mindkét fertőzésnél alkalmazhatók vény nélkül kapható gyógyszerek. Atkára javsolt állatpatikában kaphatú ún. SH Rodemectin csepp kb 3000 Ft. Ebből felnőtt malacra javasolt 4 csepp: egy-egy a füle mögé a bőrére, kettő a sebes rész környékére. Ezt hetente egyszer meg kell ismételni minimum 4 hétig. Az üveg későbbi esetekre is elég, általában minden malackánál előjön életében néhányszor az atka. Javasolt lenne mellette vény nélkül kapható gombaellenes készítménnyel naponta egyszer kenni a csupasz részt 10-14 napig, vagy amíg nem kezd el kinőni a szőre. Tengerimalacoknál biztosan alkalmazható Nizoral, Canesten vagy Lamisil krém. A fertőzést okozhatja szennyezett forgács vagy széna: ajánlott a lehető legkevésbé poros, nagyszemű forgács, és a minél zöldebb, jó illatú, puha széna. Másik ok lehet az immunrendszer meggyengülése, más betegség jele is lehet, ezért ha a tünetek otthoni kezelés mellett 10-14 nap múlva nem csökkennek, javasolt állatorvos felkeresése egy általános ellenőrzésre. Nagy Nóra tengerimalac tenyésztő
Kedves Gazdi! Kennel-köhögés, szívbetegség? Sok minden lehet... Az ún. kennel-köhögésnek, ami egy több kórokozós, vírusos, baktériumos betegség. Könnyen terjed egyik kutyáról a másikra, és gyakran makacs, sokáig megmaradó köhögos panaszokat okoz. Ki kellene vizsgálni Kedvencét, hogy szív (billentyű/izom) vagy tüdőeredetű (tumor/gyulladás/légcső-collapsus) problémával állunk szemben. Azaz: szükség van egy EKG-ra, szívultrahangra és egy tüdő(légcső)röntgenre. Szerintem nézesse meg egy olyan kollegával, akinek mindhárom vizsgálatra megvan a lehetősége... Mi az a kennel köhögés? >>
Tisztelt Érdeklődő! Sajnos a "nagy" szó egy relatív fogalom, és látatlanból ez a kifejezés nem megállapítható, hogy kóros, vagy szokványos. Egy laikusnak lehet óriási az, ami egy jártas embernek teljesen átlagos, így azt javaslom, ha nagyon aggódik az egeréért vigye el egy állatorvoshoz, aki egy személyes találkozó keretében biztosan meg tudja állapítani, hogy egere egészséges-e, avagy beteg. Egy képet csatolva az egérről valószínűleg megállapítható a dolog, de így, teljesen látatlanul lehetetlen. Üdvözlettel: Rózsa Nikoletta (Nitta)