71. A zöld gömbhal (Tetraodon fluviatilis)
A Topáz gömbhal, napbarnított színű, melynek hátát és oldalát sok nagy, fekete pötty borítja. A has tájék tört fehér, és minden jegytől mentes.
A Topáz gömbhal, napbarnított színű, melynek hátát és oldalát sok nagy, fekete pötty borítja. A has tájék tört fehér, és minden jegytől mentes.
A húsvéti szezonban egész nap serényen készülünk a családi lakomákra, nagy gonddal állítjuk össze a gyerekek ajándékcsomagjait, és feltérképezzük a csokitojások legjobb rejtekhelyeit. A lázas készülődések közepette hajlamosak vagyunk megfeledkezni körülöttünk sündörgő kedvenceinkről...
A húsvét legtöbbünkben kellemes gyerekkori emlékeket ébreszt: tetemes mennyiségű csokoládé, ajándékkosarak, tojásvadászat a kertben...de vigyázat! A házban szabadon kószáló négylábú társaink könnyen a hangulat áldozataivá válhatnak.
Tavaszodván, amikor elkezdték ringatni színpompás virágaikat a tulipánok, s fehér szirmaikkal integettek vissza a jácintok, Durci, az első születésnapját ünneplő cicalányunk is egyre kevesebbet heverészett az ágytakarón. Valami furcsa izgalom lett úrrá rajta.
A Magyar Túzokvédelmi Munkacsoport tagjai az idei tavasszal is szinkronizált számlálásokat végeztek a hazai túzokélőhelyeken. A két kijelölt napon a megfigyelők átfésülték a tradicionális területeket túzokok után kutatva. Ebben az évben a második országos számolás hozta meg a szakemberek által várt eredményt, 1481 példányt vettek nyilvántartásba.
Miután nem történt laboratóriumi vizsgálat, csak találgatni lehet, hogy mi okozta az állat elhullását. A tünetek alapján gyomor-bélgyulladás alakult ki. Azt azonban, hogy ezt fertőző betegség (pl. parvo) vagy mérgezés okozta, már nem fogjuk megtudni. A parvo a rendszeres oltásoknak köszönhetően már valóban ritkán előforduló betegség - én már évek óta nem találkoztam vele. A táplálkozási anomáliákból adódó problémák kölyökkorban igen gyakoriak. A hányás és hasmenés következtében kialakuló gyors kiszáradás pedig gyors halálhoz vezet. A mérgezések (pl. többé-kevésbé mérgező növények megrágása, lenyelése) kölyökkorban sokkal súlyosabb problémát okoznak, mint felnőtt állatoknál. Gyakoriságuk meglehetősen változó. A kölykök hajlamosak arra, hogy környezetükben mindent megrágnak (mint ahogy az ember gyereke is mindent a szájába vesz). Gyakran emészthetetlen, és ártalmas dolgokat is.
A macskák nagyon sok oknál fogva mutatnak olyan viselkedési és magatartási formákat, amelyeket a gazdik "agresszivitásnak" neveznek - akkor is ha az nem kifejezetten az. Csak a cica adatainak részletes ismeretében a tartási körülményeinek megfigyelését követően lehet kizárásos alapon és néhány teszt segítségével leszűkíteni a kiváltó okokat, amelyeknek tudatában megoldásokkal lehet próbálkozni.
Üdvözlöm! A leírt tünetek alapján valóban felmerül a szájüregi gyulladás is, mint lehetőség, de előfordulhat állkapocs ízületi, idegrendszeri probléma is, illetve a rágóizomzat betegsége is. További vizsgálatok lennének szükségesek a pontos diagnózishoz.
Ha a kollega ezt diagnosztizálta és a tünetek (izomsorvadás stb.) erre utalnak, akkor nagyon valószínű, hogy ez a probléma. Ha viszont nincs javulás, feltétlen javasolnék egy teljes vérlabor, és fogsorvizsgálatot az egyéb betegségek kizárására. Amennyiben ezek negatívak, akkor biztos, hogy rágóizomsorvadás okozza. A betegség tényleg nem gyógyítható, csak gyulladáscsökkentőkkel a tüneteket lehet enyhíteni, de a romlás nem megállítható...
A metszés mindig az erővonalak szerint történik könyök-függőleges. A másodlagos sebgyógyulás hosszadalmas, naponta kötni, tisztítani kell. A kollegát a tulajdonos tudja megítélni.