751. Fizioterápia szerepe – nem csak Sportlovaknak!
A FIZIOTERÁPIA a legősibb terápiás ág, melyet a megelőzésben, gyógyításban,- az utóbbi időben, a rekreációban is!- és a rehabilitációban egyaránt sikeresen és eredményesen alkalmazunk.
A FIZIOTERÁPIA a legősibb terápiás ág, melyet a megelőzésben, gyógyításban,- az utóbbi időben, a rekreációban is!- és a rehabilitációban egyaránt sikeresen és eredményesen alkalmazunk.
A beteg állatok gyógykezelésénél arra kell törekedni, hogy az előírt mennyiségű gyógyszer teljes biztonsággal bekerüljön a nyúl szervezetébe.
Az Amazonas folyó kétségkívül egyik legérdekesebb és sokszínűbb lakója, a folyómederben élő édesvízi rája.
A kullancsok most a legaktívabbak: a városokban is jelen vannak, és akár házi kedvenceink egészségét, életét is veszélyeztethetik.
Az elektroterápia kifejezetten gyorsítja a gyógyulási folyamatokat, különösen jó eredményeket érhetünk el például ín- és ínszalag sérülések esetében, valamint izomsorvadás kezelésekor.
Az epilepsziás rohamoknak igen sokféle típusuk van. Elofordul, hogy csak egyetlen izomcsoport, vagy egy testfél görcse jelentkezik. Konzultáljanak kezeloorvosukkal, illetve a rohamokról vezessenek naplót: mikor jelentkeztek (dátum, napszak), meddig tartottak, milyen jelleguek voltak, volt-e valamilyen elozményük, ismert-e valamilyen kiváltó tünet, stb. Ha a rohamok "csak" évente egyszer jelentkeznek, érdemesebb oket tolerálni. Gyakori rohamoknál már szükség van tabletta állandó szedésére, amelyet állatorvosuk írhat fel, vizsgálat után. Ezen kívül javasolt vérvizsgálatot is végeztetni, annak megállapítására, nincs-e valamilyen szervi probléma a görcsök hátterében. Ha nőstény macskájuk van (nem írta, hogy milyen nemű), ajánlott az ivartalanítása, mert a tüzelés alatt gyakrabban jelentkezhetnek rohamok. Őket ajánljuk: Epilepsziás Kutyákért Alapítvány http://www.haziallat.hu/szaknevsor/allatorvosok/epika/254/
Az elmondottakból sajnos nem lehet egyértelmű magyarázatot adni macskája tüneteire. A tapasztalt ataxia (koordinációs zavar) több dologra is utalhat, amelyek közül az epilepsziát sem lehet kizárni. Bizonyos esetekben ez a betegség (epilepszia) nem jár klasszikus görccsel, vagy csak olyan kismértékű, amit a gazdi észre sem vesz, csak az öntudatlanságot és a koordinációs zavart észleli. Ha évente csak két ilyen alkalom volt, még nem kell aggódni. Azonban egy részletes laborvizsgálat, neurológiai vizsgálat és EEG választ adhat a kérdésekre. Vigye el a cicust állatorvoshoz!
Kedves gazdi A macska mosakodás közben lenyeli a szőrét. Kedvező esetben ki tudja köpni a szőrlabdát, de néha segítségre szorul. Tovább >> A macska hányás legfőbb okaiA macska hányás-t sokféle dolog okozhatja, de van, hogy ez életveszélyes is lehet. A macska hányás, különböző betegségek tüneteként jelentkezhet.A gyomor-bélrendszer betegségei, a máj, a vesék, a hasnyálmirigy, a szív és az agyvelő megbetegedései is okozhatnak hányást.Jelentkezhet mérgezés miatt is, de a macskák pszichés okokból is hányhatnak.A macska hányás-t leggyakrabban a tisztálkodás során lenyelt szőr és szennyezőanyagok okozzák.Ha a hányás egyszer fordul elő, akár jelentéktelen is lehet, de ha ismétlődő hányásról van szó, annak már komolyabb okai is lehetnek. Macska hányás pszichés okok miattKülönösen érzékeny macskáknál előfordulhat, hogy a hányás pszichés okok váltják ki.Ilyenkor rendszerint pár perccel az evést követően jelentkezik a hányás.A pszichés okokra visszavezethető macska hányás gyakran jelentkezik, ha a cica új gazdihoz kerül, vagy ha költöznie kell.Ha több macska van a lakásban, esetleg más háziállat is, akkor a csoportban elfoglalt hellyel kapcsolatos feszültségek is meghúzódhatnak a háttérben.Macska hányás, lenyelt szőr miattSok macska heti egy-két alkalommal visszaöklendezi a tisztálkodás során lenyelt szőrszálakat.A fűszálak elfogyasztása segíti ezt az öntisztító folyamatot.Ha füvet találsz a macskád hányásában, ne ijedj meg, ez annak a jele, hogy macskád, próbálja magát gyógyítani.Érdemes a macska környezetében füvet tartani, hogy szükség esetén elfogyaszthasson belőle egy keveset.Ennek a problémának a megelőzésében segíthet az is, ha gyakrabban és alaposabban fésülöd ki cicád bundáját.A macska hányás, nem megfelelő táplálék miattA szokatlan vagy nem megfelelő táplálék is előidézhet hányást. Egyes macskák érzékenyen reagálnak a szárazeledelre, főleg ha nem rágják meg. A szárazeledeleknek magas a szénhidráttartalma és ezt a macska gyomra nehezebben tudja feldolgozni.Ha a macskád gyakran kihányja az ételeit, egyébként pedig jó a közérzete és az erőnléte, próbálj ki drágább, prémium tápot. A macska hányás súlyosabb eseteiHa a hányás mellé hasmenés is társul, ha a macska bágyadt, kedvetlen és levert, szőre csapzott, görcsei vannak és a pupillája tág, azonnal vidd állatorvoshoz!Az állatorvos az okok kiderítésére különböző vizsgálatokat (vérvizsgálat, röntgen, esetleg gyomortükrözés) fog végezni.A beteg macska nagyfokú vízveszteség esetén, infúziót is kaphat. Ha az alábbi típusú hányás valamelyikét tapasztalod kedvencednél, mindenképpen beszélj állatorvossal!- Ismétlődő macska hányás: életveszélyes bélelzáródás is kiválthatja, ami azonnali orvosi vizsgálatot tesz indokolttá- Macska hányás sugárban: ezt a fajta hányást, gyakran bélzáródás okozza, amely nem engedi a táplálékot a gyomorból távozni.- Véres macska hányás: fekélyt, mérgezést, idegen tárgy lenyelését, tumort vagy súlyos fertőzést jelezhet.
Ez valószínűleg macskanátha, nem fogják otthon tudni kikezelni, elvesztheti a látását és rosszabb esetben bele is halhat a cica. Vigyék állatorvoshoz, antibiotikumos kezelésre van szüksége. Macskanátháról bővebben >> Mi az a macskanátha? >>
Kedves Gazdi, erős a gyanúm, hogy ez fogkő és/vagy szájüregi tályog, és így erősen indokolt a cica állatrovohoz vitele. Általánosságban elmondható, hogy a következő tünetek jelentkezésénél érdemes egy állatorvosi vizsgálatra elvinni a cicát: Erős, barna fogkő, különösen, ha az állat nyála is sokat folyik. A nehézkes evés, a gyulladt, piros íny komoly fogászati betegségeket jelezhetnek. Szokatlanul édes vagy gyümölcsös lehelet utalhat cukorbetegségre, különösen, ha a cica nagyon sokat iszik, és túl sűrűn vizel. Olyan szájszag, ami vizeletre emlékeztet, valamilyen vesebetegségre utalhat. Szokatlanul rossz szájszag, ami mellett megfigyelhető hányás, étvágytalanság, és sárgás elszíneződés a szaruhártyán vagy az ínyen máj problémát jelezhet. Ha a cica sokat piszkálja a száját.A kezelés függ az állatorvos által felállított diagnózistól. Ha a fogkő a bűnös, akkor a cicának egy profi tisztításra van szüksége.Ha a kiváltó ok valamilyen betegség az állat beleiben, májában, veséiben vagy tüdejében akkor mindenféleképpen beszélj az állatorvossal, hogy mi szükséges a mihamarabbi gyógyuláshoz.