756. Hogyan készítsünk madáretetőt házilag? Variációk madáretetőre
Elő a barkácsdobozzal és készítsünk együtt klasszikus és frappáns madáretetőt! A szárnyas vendégek imádni fogják, és persze te is!
Elő a barkácsdobozzal és készítsünk együtt klasszikus és frappáns madáretetőt! A szárnyas vendégek imádni fogják, és persze te is!
Azt senki sem vitatja, hogy időnként minden négylábúnak jelenése van az állatorvosi rendelőben. Na de milyen időközönként? Elég az oltások alkalmával, vagy célszerű gyakrabban elvinni őket?
A kutyák amellett, hogy gyakran megtanulják bizonyos szavak jelentését, felismerik gazdáik kommunikációs szándékát is - mutatták ki új, műszeres vizsgálattal a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetének és az Eötvös Loránd Tudomány Egyetem (ELTE) Etológia Tanszékének kutatói, akiknek tanulmánya csütörtökön jelent meg a Current Biology című szakfolyóiratban.
"Mancus, mondd, melyiket szeretnéd jobban? A robot-mozgó-szőrös kutyát (reklámból, valami szembi, vagy hogyan is hívják), vagy egy élő nyulacskát?" A válasz egyértelmű volt.
Elképesztő, mi mindent vásárolhatunk a kis kedvencünknek. Már nem döbbenünk meg a kutyavíz, kutyakanapé, kutyafotel, a különleges kezelések: kutyamasszázs, kutyapszichológus hirdetései láttán.
Ártani nem árt, de lehet, hogy valamilyen idegen test van a kifakadó tályogokban, lehet hogy dirofilaria fertőzése van, stb. Érdemesnek tartanám elvinni szakemberhez egy komolyabb kivizsgálásra. Üdv: Dr Fekete Balázs
Kedves Kriszti! A válaszokat a mellékelt cikkben találja.
Nem eszik olyan forrón a kását! Kétségtelen, hogy az említett (köznyelvben "Harder-mirigyként" emlegetett) mirigy az össz könnytermelés 30-50%-át produkálhatja. E könnytermelés kiesése valóban okozhat (nem törvényszerűen) a csökkent könnytermelés miatt száraz szem betegséget, ami hosszabb idő alatt látászavart, esetleg vakságot is okozhat. Vannak esetek, amikor elkerülhetetlen, hogy a hatalmasra duzzadt 3. szemhéj egy része eltávolításra kerüljön, mert a "süllyesztéses" sebészeti módszerrel is kitüremkedne a szemrésből. Láttam olyan eseteket, amikor ilyen esetben is meghagyták a teljes mirigyet, és az így maradt duzzanat miatt a szemhéjak nem tudtak záródni, melynek következtében állandósult a kötőhártya gyulladás. Azaz, az eset súlyosságától függően, egyedenként lehet eldönteni a beavatkozás mikéntjét, módját, mértékét. Nem olyan régen a műtéti megoldás a mirigy teljes eltávolítása volt. Manapság előnyben részesítik a mirigy megtartását, de tudni kell, hogy még ilyen esetekben is kialakulhat a száraz szem betegség (statisztikailag az esetek több, mint 10%-ában). Amennyiben a mirigyet részben vagy egészében el kell távolítani, még mindig nem biztos, hogy kialakul a száraz szem betegség (a mirigy teljes eltávolítása után - statisztikailag - az esetek valamivel több, mint felénél alakult ki). Ha mégis kialakulna, akkor könnypótló szerekkel lehet a könnyhiányt pótolni. A betegség oktana nem kellően tisztázott. Vannak arra utaló jelek, hogy fajtadiszpozíciós betegségről van szó, azaz egyes fajták fokozottan érintettek. Az utóbbi időben saját praxisunkban leginkább bulldogok esetében találkoztunk vele. Mások spánielek, masztiffok, beagle-k, dogok esetében említik. Állítólag nem öröklődő betegség, mégis a tenyésztőkre bízzák, hogy az érintett vérvonalakat kizárják-e a tenyésztésből, vagy sem.
Kedves Lívia! Az ön által leírt tünetek több betegségre is utalhatnak, így - mivel az egyéb, kiegészítő diagnosztikai vizsgálatok eredményét nem ismerjük - nehéz kérdéseire adekvát választ adni. Kutyája kora, neme, esetleges korábbi ivartalanítása, vakcinázása mind befolyásolják orvosa elgondolásait a betegség természetét illetően, és a pontos diagnózis felállítása is időbe telik. Mindenesetre az említett két betegséget nem zárhatjuk ki. Akut veseelégtelenség jelentkezése esetén néhány esetben megállítható a folyamat, azonban ha a veseelégtelenség krónikus formája már kifejlődött, sajnálatos módon nincs lehetőség az élet meghosszabbítására dialízis vagy veseátültetés nélkül, melyek részint nagyon drágák, részint Magyarországon nem elérhetőek. A colitis ulcerosa, azaz fekélyes vastagbélgyulladás kórjóslata jó, noha gyakran néhány hétig is elhúzódhat a gyógyulás. Ha ez az elsődleges betegség, okkal lehetnek optimisták. Üdvözlettel: a Rákosligeti Állatorvosi Rendelőintézet csapata
Kedves Gazdi! Nagyon dicséretes, hogy egy ilyen állapotban lévő kiskutyát magához vett. A fényképek alapján sajnos nem tudunk diagnózist felállítani/kezelési javaslatot adni. Nem vagyunk benne biztosak, hogy valóban szaruhártya átültetést javasoltak önnek, mivel Magyarországon az állatorvosi gyakorlatban tudomásunk szerint ilyet nem végeznek. Mindenesetre a szemei kezelését mielőbb el kell kezdeni. Megfelelő kezeléssel a szemek állapota sokat javítható. Javasoljuk, hogy látogasson el egy szemészeti szakrendelésre! Kutyájához sok örömet kívánunk: a Rákosligeti Állatorvosi Rendelőintézet csapata