81. A kullancsok kórokozókat terjesztenek?
A Magyarországon honos kullancsfajokból kutyák esetében két kullancsfaj, a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) és a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) jelentősége a legnagyobb.
A Magyarországon honos kullancsfajokból kutyák esetében két kullancsfaj, a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) és a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) jelentősége a legnagyobb.
Manapság egyre többen tartanak vörösfülű ékszerteknőst (Trachemys scripta) házi kedvencként és sajnos, egyre többen betegszenek meg közülük a helytelen táplálás következtében.
A laikusok nem is hiszik, hogy mekkora jelentősége van annak, hogy lovunk milyen almon hajtja álomra a fejét…
A kullancs, ez az aprócska ízeltlábú állat méretéhez képest komoly riadalom forrása. Jogosan, hisz miközben a bőrbe fúródva hajszálerekből, vérből táplálkozik, nyálát visszaöklendezve fertőzhet.
A kecske a szegény ember tehene - tartja a mondás. Mindent megeszik, jól elvan magában, tejet ad, sőt egyszer életében húst is.
Látatlanban nehéz megítélni a dolgot. Néha előfordul, hogy valami beakad a foguk közé, illetve sokszor fura fejrángatással próbálják aprítani az eledelt. De azt tanácsolnám, hogy mutassák meg állatorvosnak!
Mivel a kisrágcsálóknak nagyon sok fertőző (vírusos, baktériumos) és nem fertőző (pl. táplálék eredetű mérgezés, stb.) betegségük van, ami sajnos sokszor elhullást okozhat, ezért nehéz lenne pontosan megmondani miért pusztulhattak el a hörcsögök. Azt javasolnám, hogy furcsa tünetek vagy viselkedések jelentkezésekor érdemes lenne állatorvoshoz vinni az állatkákat. Az esti aktivitás ("nem aludt rendesen, fel volt pörögve és rohangált mindig") azonban normálisnak tekinthető, hiszen a hörcsögök éjszakai állatok, tehát este élénkek, nappal viszont hagyni kell őket pihenni!
A heveny hasnyálmirigy gyulladás, nagyon komoly betegség, ne kívánja, hogy most a terápia részleteit itt végig taglaljam, bízom benne, hogy a diagnosztizáló orvos tisztában van vele. Fontos az intenzív infúziós kezelés naponta, az antibiotikum-terápia és a teljes koplalás! Csak vizet ihat az állat! Legalább egy hétig koplalnia kell. Biztos abban, hogy heveny hasnyálmirigy-gyulladás volt a diagnózis? Ritka a lesoványodás ilyen gyorsan. Nem hasnyálmirigy-elégtelenségről van szó? Ebben az esetben hosszú idő alatt lesoványodik az állat, gyakran lágy a széklete, és a diéta illetve, a kiegészítő emésztőenzimek adagolása a megoldás!
Sajnos a leírt tünetek valóban valamelyik macskavírusos betegségre utalnak, ezek elkülönítő kórjelzése nagyon nehéz és költséges, valamint a terápia sem igazán különbözik a betegség fajtájától. Mindegyik lényege a társfertőzések letörése (antibiotikum) és az általános tünetek, valamint az ellenállóképesség javítása. A végbélnyíláson valószínűleg egy kisfokú nyálkahártya-előesés (aranyér) indult meg a krónikus hasmenéstől.
Valóban a spánieleknél a külső hallójárat gyulladás fajta dispoziciós betegség, vagyis hajlamos rá ez a kutyafajta. A betegség kezelésében kulcsfontosságú a korrekt és pontos bakteriológiai vizsgálat elvégzése, majd a rezisztencia vizsgálat alapján történő, célzott antibiotikumos kezelés. Ha a cseppek már nem használnak, akkor a tablettás kezelés segíthet esetleg, ha ismerjük a kórokozó érzékenységét. Kérjen ismételt bakteriológiai vizsgálatot az állat fültampon mintájából, majd azalapján lehet kezelés módosítani. Végső megodás a külső hallójárat sebészi kimetszése, de ez az ő esetében fokozott kockázattal jár, hiszen szívbeteg. Remélem, segítettem...