91. Bélférgek - minden harmadik kutya fertőzött!
Az állatokról, elsősorban kutyákról emberre átterjedő betegségek között elsőként említhetjük a kutyákban élő férgeket, amelyek egyre több gazdára is jelentenek nehezen felismerhető veszélyt.
Az állatokról, elsősorban kutyákról emberre átterjedő betegségek között elsőként említhetjük a kutyákban élő férgeket, amelyek egyre több gazdára is jelentenek nehezen felismerhető veszélyt.
Végeztem már szemműtétet lovon, ivartalanítottam tengerimalacot, operáltam bikát, császármetszettem tehenet... sok érdekes esetem volt már, hiszen több mint 13 éve praktizálok.
Ha helyesen tartjuk malackánkat, a legtöbb megbetegedés elkerülhető. Ha mégis elkapna valamit, felépülésének ideje attól függ, milyen hamar jelentkeznek rajta a betegség első tünetei, és mikor kezdjük kezel(tet)ni.
Mi a véleményed az állatorvosi szolgáltatásról? Meg vagy elégedve az állatorvosoddal? Szeretnéd megosztani velünk véleményed? Ha igen, töltsd ki a kérdőívet!
A Dr. Háziállat rovatban feltett kérdések megválaszolásában segítséget nyújtó szakértőink.
Az elváltozás oka lehet egy növekvő fogtályog, amit ha lekezel az állatorvos, meg is szünteti a szem problémáját. Kérdéses természetesen, milyen állapotban van a szem, tud-e még működni, ennek vizsgálata is az állatorvos feladata. Lehet a probléma oka belső gyulladás, amelyet szintén érdemes kiderítetni. Javasolnám, minél hamarabb keressenek fel egy orvost, hátha még megmenthető a nyuszi szeme!
Nagy valószínűséggel már betegen kapták meg az állatot. Minden betegségnek más és más a lappangási ideje. Egyes vírusos fertőzésnél ez 36 óra, bakteriálisnál 1 hét, vagy akár több hónap. Csak kórboncolással lehet megállapítani, mi váltotta ki a betegséget, és azt - feltehetőleg - hol kapta el.
Egyszerű eldönteni a kérdést. Vizeletet kell gyűjteni az állattól, és az állatorvosi rendelőben különböző vizsgálatokkal megállapítható, hogy vér vagy színezék anyag van a vizeletben. Ha vér van, akkor gyulladásról van szó, amit orvosolunk. Ha színezékanyagot találunk, akkor az csak a takarmány miatt lehetséges, amely nem igényel kezelést.
A felfúvódott nyuszi hasa megnagyobbodott, kemény és társulhat hozzá nehezített légzés. Ilyenkor a kisállat gubbaszt, szaporán veszi a levegőt, nem eszik, és elbújik. Minden esetben az adott eleség váltja ki ezt a betegséget, ezért figyelni kell, mit adunk neki. Leggyakrabban nagy mennyiségű friss zöldségek etetése után jelentkeznek a tünetek. A nehezített légzés utalhat még megfázásra, ezért ha a nyuszi elkezd tüsszögni vagy folyik az orra, és visszatérő, el kell vinni állatorvoshoz.
Pár faggyúmirigy működése okozhatja a zsíros tapintást. Egy bizonyos mértékig ez normális, de ha fokozódik a zsír mennyisége, akkor állatorvoshoz kell fordulni!