91. Hogyan védd macskádat a vírusos fertőzésektől?
A cicát ugyanúgy, mint a kutyát érdemes már fiatalon (8 hetesen) oltani. A védőoltást 3 hét múlva meg kell ismételni, hogy erős védettség alakuljon ki a szervezetében.
A cicát ugyanúgy, mint a kutyát érdemes már fiatalon (8 hetesen) oltani. A védőoltást 3 hét múlva meg kell ismételni, hogy erős védettség alakuljon ki a szervezetében.
Az alapvető fülápoláshoz hozzátartozik a külső hallójáratban növekvő szőr rendszeres eltávolítása. Ezt a folyamatot rendszerint állatorvos vagy kozmetikus végzi.
A babéziózist egy, a vízpartok közelében élő kullancsfaj terjeszti. Mik a babéziózis tünetei, és mikor kell orvoshoz fordulni?
Cicád válogatós és nem eszi meg a száraztápot vagy a konzervet? Próbálkoztál már a házikoszttal? Segítségül néhány jótanács az otthoni macskaetetéshez, hogy a cicád is jól járjon.
A macskától elkapott fertőzés miatt TÉNYLEG elvetélhet a kismama? Milyen higiéniai óvintézkedések kellenek, ha macskám is van, és jön a baba? A macska bántani fogja a babát? A macska veszélyes a gyermekre?
Ezek az elevenszülő fogaspontyok tipikus szezonhalak, ezalatt azt kell érteni, hogy az élettartamuk a megszokottnál sokkal kevesebb, átlagosan 2-3 évig élnek. A betegséget több ok is kiválthatja: esetleg valami nem oda illő dekorációs anyag, a víz fontosabb értékei (gH, pH, stb.) nem a megfelelőek az állat igényeinek! Ezeket az adatokat a kereskedelemben kapható vegyszeres, vagy műszeres "tesztekkel" lehet rendszeresen ellenőrizni! Javaslom a halak kezelését, és az akvárium rendszeres ellenőrzését! Nagy a valószínűsége, hogy a kártevő egy ostoros élősködő, amely a fátyolbetegséget okozza!
Valóban a macskák 7-8 hónapos koruktól ivarérettek lehetnek, és a szezon januártól szeptemberig tart. Ha augusztusi, akkor igen korán ivarérett lehet. A kérdés nehéz, mert lehet, hogy már vemhes, csak még nem látszik rajta, vagy olyan korai a vemhessége, hogy ultrahanggal sem diagnosztizálható még. A cicák ivarzását a viselkedési jelekből lehet felismerni, sokat hempereg, jellegzetes kurrogó hangot ad, ha végigsimitja a hátát, felfelé nyomja a fenekét. Ha kijáró cica, szerintem már vemhes. Nagyon ritkán ússzák meg, és akkor nincs mit tenni. Egyetlen megoldás, hogy bezárni kb. 1 hónapra, majd elvinni ultrahangvizsgálatra. Ha negatív, akkor nem vemhes, tehát lehet esetleg tablettás fogamzásgátlást alkalmazni. Hát elég nehéz az ügy...
Elhízás esetén ajánlatos az olajos magvak (pl. napraforgó, mogyoró, pisztácia, stb.) arányát csökkenteni a magkeverékben. A sajt és tejföl adagolását is csökkenteni kell (vagy zsírszegény típusokra kell cserélni), esetleg elhagyni! Mindemellett a friss gyümölcs- és zöldségkínálat legyen bőségesebb és a "sétáltatást" is fokozni lehet egy elkerített futtató segítségével a terráriumon kívül. A fenti tanácsok mellett azt is javasolnám, hogy mutassa meg állatorvosnak a hörit, mert kóros elhízás hátterében esetleg betegség is lehet.
Természetesen nem tudhatom a távolból, hogy pontosan milyen "szájgyulladásról" van szó (egy "vízszerű folyadékkal telt daganat" leírás inkább cisztának hangzik!). Általában azért gyógyítható az ilyen típusú betegség, még tengerimalacoknál is. A kezelés és annak hosszúsága a típustól, súlyosságtól függ! (pl. fertőtlenítő ecsettel és, injekció-kúra, szájon át beadható gyógyszer, tályog esetén annak felvágása, stb.)
A szőrhullás gyakran gombás bőrbetegségre utal, de az állatka kora miatt sajnos az öregedésre is gondolni kell, ami indokolhatja a legyengülést, leromlást is! De hasonló tüneteket okozhat pl. vitaminhiányos állapot is. Mindenképpen jó lenne elvinni állatorvoshoz!